🍿 Beau'nun anne sorunları, 90'ların transformerları

9 Haziran haftasında vizyona giren filmlerden öne çıkanlar.

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Beau Is Afraid / Korkuyorum, 2023
Yönetmen: Ari Aster
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren yeni filmleri arasında, Hereditary (2018) ve Midsommar (2019) filmleriyle korku sinemasına yeni bir soluk getiren bağımsız sinemacı Ari Aster’in yeni filmi Beau Is Afraid / Korkuyorum öne çıkıyor. Film, kaygı krizleri ve korku ataklarıyla kafası karışmış, annesiyle süregelen hastalıklı ilişkisi ve geçmişi  nedeniyle psikolojisi altüst olmuş Beau’ya (BOĞ) odaklanıyor. Joaquin Phoenix’in güçlü ve fiziksel yükü ağır bir performansla canlandırdığı Beau, annesini ziyaret etmek için bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta onu iç dünyasının gizemiyle, insanlığın kaosuyla, kolektif travmalarla ve anne sorunlarıyla yüzleşmeler bekliyor.

Transformers: Rise of the Beasts | Kaynak: UIP Türkiye

Transformers: Rise of the Beasts / Transformers: Canavarların Yükselişi, 2023
Yönetmen: Steven Caple Jr.
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Haftanın gösterime giren filmlerinden bir diğeri, aksiyon yüklü sinema serisinin yeni filmi Transformers: Rise of the Beasts / Transformers: Canavarların Yükselişi. Autobotlar ve Decepticonlar arasındaki savaş uzadıkça uzasa da seri kendini yenilemenin bir şekilde yolunu buluyor ve bu film serinin en tatlı filmlerinden Bumblebee’deki (2018, Travis Knight) olayların sonrasında; yani 90’ların ilk yarısında, hip hop çağında geçiyor. Savaşa yepyeni bir transformer türü, Maximallar dahil oluyor. 90’lar soslu bu görsel efektler şöleniyle enerji yüklenmeye hazır ol.

Saint Omer | Kaynak: İKSV

Saint Omer, 2022
Yönetmen: Alice Diop
Nerede izleyebilirsin? 
Gösterimde

Başka Sinema salonlarında ise haftanın filmi, geçtiğimiz yıl Venedik Film Festivali ve César Ödülleri’nde En İyi İlk Film ödüllerine layık görülen, Alice Diop imzalı Saint Omer. Film, yeni romanına malzeme toplamak için takip ettiği dava sırasında kendi yaşamını gözden geçirmeye başlayan bir yazarı konu alıyor. Söz konusu dava, 15 aylık kızını kuzey Fransa’da bir kumsalda yükselen dalgalara terk ederek öldürmekle suçlanan genç bir kadının davası. Mahkeme filmlerini sev ya da sevme; ilgiyle izleyeceğin Saint Omer senin de önyargılarını sorgulamana neden olacak. 

Bir öneri daha...

Haftanın gösterime giren diğer 4 filmi arasında; gençlik yılları travmalarla geçen bir adamın yaşadıklarını atlatamayıp yaşama devam etmek için çeşitli kandırma yöntemleri bulmasını konu alan yerli yapım Maske: Nezaketle Tebessüm (2023, Berker Berki) öne çıkıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

hip hop

Ari Aster

Hereditary

Midsommar

Joaquin Phoenix

Transformers: Rise of the

Transformers: Rise of the Beasts

Transformers: Canavarların Yükselişi

Steven Caple Jr.

Bumblebee

Travis Knight

transformer

Maximallar

Saint Omer

İKSV

Alice Diop

Venedik Film Festivali

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende İzleme ListesiDuende İzleme Listesi

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🚣 Beau Is Afraid, Transformers, Arayış, Unutma Biçimleri

Transformerlardan anne sorunlarına, Disney’in arayışından İstanbul Modern’in unutma biçimlerine; 9 - 15 Haziran haftası için izleme listen.

10 Haz 2023

Beau Is Afraid | Kaynak: TME Films

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ OKUMALAR

;