aposto-logo
TR
TREN

“Bilgi ve iletişim sektörü istenen hızda büyümüyor”

TÜBİSAD Başkanı Tombalak, sektöre dair değerlendirmelerini paylaştı
“Bilgi ve iletişim sektörü istenen hızda büyümüyor”

Bilgi ve iletişim sektörünün TL cinsinden 2023 büyüme beklentisi %10 olarak açıklandı. Hande Berktan'ın Bloomberg HT haberine göre, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Mehmet Ali Tombalak sektör gidişatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Detaylar: Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü pazar verileri raporuna göre, 2021 yılında 266 milyar TL olan bilgi ve iletişim teknolojileri pazar büyüklüğü, 2022 yılında 408,9 milyar TL’ye ulaştı. 

  • Bu rakamın 14 milyar TL’lik kısmını ölçümlemeye yeni eklenen şirketler oluşturdu. Türk Lirası cinsinden yıllık büyüme oranının geçmiş yıllara kıyasla yüksek seviyede gerçekleştiği görüldü. 
  • Anket katılımcılarının 2023 yılı için TL bazında büyüme beklentisi ise olarak %10’un üzerinde seyretti.

Anlamı: Veriler, sektörün istenen hızda büyümediğine işaret etti. Dünyada dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren ülkelerle yapılan kıyaslamaları baz alan endeks çalışmasında az da olsa bir ivme kaybı söz konusu.  

"Bu çalışmamızda orta sıralarda yer alan ülkemiz bir başka uluslararası endeks çalışmasında da 52’nci sırada görünüyor. Dijitalleşme sadece donanım, yazılım ve servislerin satış rakamlarıyla ilintili de değil; aynı zamanda yenilikçi iş modelleri, mevcut iş modellerinin verimliliği, rekabetçiliği ve bunları yaratan inovasyon, insan kaynakları yetkinlikleriyle de çok yakından ilişkili."

Ek olarak: 2022 yılında bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünü şekillendiren teknolojiler dört ana başlık altında toplanabiliyor; yapay zeka, bulut bilişim, otomasyon ile çevreye duyarlı olarak tasarlanmış ve üretilmiş teknolojiler. 

"Söz konusu ana başlıkların her biri sektörde etkisini bir süredir hissettirmekte ve bu yıl asıl odak alanı bu konulardaki teknolojik gelişmelere nazaran, bu teknolojilerin sektörlere ve iş dünyasına olan entegrasyonunun hızlanması oldu."

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

bulut bilişim

Hande Berktan

Bloomberg HT

Bilgi ve iletişim teknolojileri

bilgi ve iletişim teknolojileri

Türk Lirası

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

💶 Artan endişeler, dijital avro

Yatırımcıların %65'i ekonomide zayıflama bekliyor; Avrupa Merkez Bankası dijital avroyu nakitin yerine koyabilir mi?

17 May 2023

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;