bulut bilişim ile ilgili hikayeler

• Teknoloji şirketlerinde çalışan bir grup aktivist tarafından başlatılan “ No Tech For Apartheid ” kampanyası, Nimbus projesini protesto etmek için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında öğrenim gören yüzlerce öğrenciden imza topladı. Kampanya kapsamında 1000’den fazla öğrenci, Google ve Amazon’da çalışmama yemini etti. Önemli ayrıntı: İmza kampanyasına katılan kişiler arasında Stanford Üniversitesi gibi ABD’nin önde gelen üniversitelerinde öğren...Devamını Oku

21 Haz 2024

React Summit: 14-18 Haziran tarihlerinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde düzenlenecek olan etkinlik, dünyanın dört bir yanından binlerce yazılım mühendisini bir araya getirecek. Katılımcılar, etkinlikte 60’tan fazla konuşmacının sunumunu da izleyebilecek. ForwardTech Virtual Showcase: 20 Haziran’da çevrimiçi olarak hayata geçirilecek olan etkinlik bulut bilişim, yapay zeka ve veri güvenliği alanlarına ilişkin sektör uzmanları tarafından yapılacak sunumlara sahne olaca...Devamını Oku

14 Haz 2024

• Microsoft, İsveç’teki yapay zeka ve bulut bilişim altyapısını güçlendirmek üzere 2 yıl içinde 3,21 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Şirket ayrıca, yeni yatırım kapsamında İsveç’te yaklaşık 250 bin kişinin yapay zeka becerileriyle eğitilmesine yardımcı olmayı taahhüt etti. Önemli ayrıntı: 3,21 milyar dolarlık finansman, Microsoft’un İsveç’te bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım olacak.

04 Haz 2024

Infosecurity Europe: Avrupa’nın öncü siber güvenlik etkinliği olarak kabul edilen Infosecurity Europe, 4-6 Haziran tarihleri arasında Londra’da hayata geçirilecek. AI & Big Data Expo: Yapay zeka, büyük veri, makine öğrenimi, veri güvenliği, derin öğrenme ve yapay zeka etiğine ilişkin pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan AI & Big Data Expo, 5-6 Haziran tarihlerinde 7 binden fazla ziyaretçiyi Kaliforniya’daki Santa Clara Convention Center’da bir araya...Devamını Oku

31 May 2024

• Microsoft, Fransa’da bulut bilişim ve yapay zeka altyapısını güçlendirmek için veri merkezleri kuracağını açıkladı. Şirket, yeni veri merkezlerine 4 milyar avro yatırım yapacak. Yatırım, Fransa’nın doğusunda yeni bir veri merkezi kurulmasını ve Paris ve Marsilya’daki mevcut tesislerin genişletilmesini kapsayacak.

18 May 2024

• Amazon, Fransa’daki operasyonlarına 1,3 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Şirket ayrıca, ülkede 3 binden fazla yeni çalışan istihdam edeceğine işaret etti. 1,3 milyar dolarlık yatırım, Amazon’un Paris’teki bulut bilişim altyapısını genişletmek ve Fransa’daki lojistik ağını teslimat hızını artıracak ve karbon emisyonunu azaltacak şekilde büyütmek için kullanılacak. Bilgi notu: Amazon’un Fransa’da güncel olarak 35’ten fazla lojistik merkezi ve 22 binde...Devamını Oku

14 May 2024

• Amazon, Singapur'daki bulut bilişim altyapısını büyütmek için 9 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor . Yatırımı 4 yıl içinde tamamlamayı hedefleyen şirket; Singapur, Japonya, Suudi Arabistan ve Meksika da dahil olmak üzere ABD dışındaki ülkelerde 35 milyar dolar yatırım yapacak.

10 May 2024

• Amazon, Singapur'daki bulut bilişim altyapısını büyütmek için 9 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor . Yatırımı 4 yıl içinde tamamlamayı hedefleyen şirket; Singapur, Japonya, Suudi Arabistan ve Meksika dahil olmak üzere ABD dışında 35 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

08 May 2024

• Nvidia'nın desteklediği ABD merkezli bulut bilişim girişimi CoreWeave, Coatue liderliğinde düzenlenen yatırım turunda 1,1 milyar dolar yatırım alarak değerini 19 milyar dolara çıkardı . Ayrıca: Girişim, AI için özel hazırlanmış bulut bilişimi sunarak daha geniş çaplı bulut hizmetleri sunan Microsoft ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerinden kendini ayırıyor.

05 May 2024

• Google'da çalışan bir grup, şirketin yaklaşık 50 çalışanını İsrail ile yapılan anlaşmayı protesto ettikleri için işten kovmasının yasa dışı olduğu iddiasıyla ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu'na (NLRB) şikayette bulundu .

03 May 2024