aposto-logo
TR
TREN

Broadway’de son üç yılın en iyileri

Her yıl yüz binlerce izleyiciye ulaşan gösterilerin yarıştığı Tony Ödülleri'nde son üç yılın şampiyonları: Dear Evan Hansen, The Band's Visit, Hadestown.
Broadway’de son üç yılın en iyileri

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Aktör ve sunucu James Corden'ın sıkılmış bir tonda sesli asistanına "Listemde kaç dizi kaldı?" diye sorduğunu görüyoruz. Yeni dizisi oynamaya başlamışken şikayetlerini dinliyoruz, "Netflix, Hulu, Amazon izlersin; hangi programın açık olduğunu unutana kadar." Sonra bir çağrıda bulunuyor Corden. "Koltuğundan ayrıl ve buraya gel." dediğinde perde kalkıyor ve karşımızda Radio City Music Hall'u dolduran etkileyici bir kalabalık beliriyor. 73. Tony Ödülleri’nde Corden'ın "canlı performansı" övdüğü gösterisi on dakika boyunca devam ediyor. New York merkezli organizasyon American Theatre Wing ve Broadway tiyatro endüstrisi ulusal ticaret birliği The Broadway League tarafından 1947'den bu yana düzenlenen ve Broadway'de sahne alan gösterilerin yarıştığı Tony Ödülleri her yıl açılışından finaline, ihtişamlı bir törene ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 7 Temmuz'da düzenlenmesi planlanan fakat pandemi sebebiyle ertelenen 74. Tony Ödülleri'ni beklerken geçtiğimiz üç yılın "en iyi müzikal"lerine yakından bakıyoruz.

  • Dear Evan Hansen: 71. Tony Ödülleri'nde aday gösterildiği 9 daldan En İyi Müzikal, En İyi Metin, En İyi Özgün Müzik, En İyi Aktör, En İyi Aktris, En İyi Orkestrasyon ödülleriyle çıkan Dear Evan Hansen'ın metni Steven Levenson'a, pop-rock türündeki müzikleri ise Benj Pasek ve Justin Paul'e ait. Müzikalin orijinal kadrosunda, sonraki dönemde Netflix yapımı The Politician'da da birlikte izleyeceğimiz Ben Platt ve Laura Dreyfuss'u görüyoruz. Dear Evan Hansen, sosyal anksiyetesi sebebiyle okulda dışlanan Evan Hansen'ın hikâyesine odaklanıyor ve çatışmasını ait olmak, sevilmek ve bunun için yalan söylemek üzerine kuruyor. Terapistinin önerisiyle kendisine mektuplar yazan, kabul görebilmek için Connor’la arkadaşmış gibi davranan ve intiharının ardından onun için bir proje başlatarak çok sayıda insana ulaşan Evan Hansen, aslında bir yalanı sürdürerek sevilmeyi ve kabul edilmeyi bekliyor. Ben Platt’in performansıyla övgü topladığı Dear Evan Hansen, psikolojik rahatsızlıklar ve genç intiharı konularına dair diyalog kurmaya davet ettiği için dikkat çekiyor. Dear Evan Hansen’ın Tony Ödülleri’ndeki performansına buradan, müzikalin orijinal kadrosu tarafından kaydedilen müziklerine ise buradan ulaşabilirsiniz.
     
  • The Band’s Visit: The Band's Visit'in müziklerinin ve sözlerinin sahibi David Yazbek, gösteriyi "Bu gösteri umut, inanç, sessizlik ve müzikle ilgili." cümlesiyle açıklıyor. Eran Kolirin tarafından yönetilen 2007 yapımı aynı adlı filmin sahne uyarlaması olan müzikalin metninde Itamar Moses imzası bulunuyor. Müzikalde Alexandria Tören Orkestrası, bir konser vermek için Mısır'dan yola çıkarak İsrail'e geliyor. Fakat yanlış şehre, "hiçliğin ortasındaki" bir kasabaya. Otobüs ertesi güne dek hareket etmeyeceği için akşamı orada geçirmek zorunda kalan orkestranın, bölgenin kimi temkinli kimi sıcakkanlı insanlarıyla kurduğu etkileşime odaklanan müzikal için The Huffington Post'ta yayımlanan bir eleştiri, The Band's Visit'in "karakter derinliği ve güçlü bir mekân duygusuyla küçük, dokunaklı bir gösteri yarattığını" söylüyor. The Band’s Visit’in En İyi Müzikal, En İyi Senaryo, En İyi Özgün Müzik, En İyi Aktör, En İyi Aktris, En İyi Yardımcı Aktör, En İyi Işık Tasarımı, En İyi Ses Tasarımı, En İyi Yönetim ve En İyi Orkestrasyon ödülleriyle ayrıldığı 2018 Tony Ödülleri’ndeki performansına buradan, müzikalin orijinal kadrosu tarafından kaydedilen müziklerine ise buradan ulaşabilirsiniz.
     
  • Hadestown: Bir Antik Yunan mitinin, Orpheus ve Eurydice'nin yeniden yorumlandığı Hadestown'ın hikâyesi, müzisyen Anaïs Mitchell'ın yarattığı bir konsept albümün Rachel Chavkin tarafından sahne uyarlanmasıyla başlıyor. 2016 yılında ilk prodüksiyonuyla sahne alan Hadestown, yenilenmiş prodüksiyonun prömiyerini 2019'un mart ayında Broadway'de yapıyor. 2019'da, 73. Tony Ödülleri'nde 14 ödüle aday gösterilen ve En İyi Müzikal, En İyi Özgün Müzik, En İyi Yardımcı Aktör, En İyi Işık Tasarımı, En İyi Ses Tasarımı, En İyi Yönetim ve En İyi Orkestrasyon ödüllerini alan Hadestown'ın metninde ve New Orleans cazıyla folk türünü harmanlayan müziklerinde Anaïs Mitchell imzası bulunuyor. Hadestown’da Büyük Buhran döneminden ilham alan bir dünyada izleyiciler, sahnede olan biteni Hermes'in anlatımıyla dinliyor. Bir müzisyen olan ve baharı yeniden getirecek şarkının üzerinde çalışan Orpheus, Eurydice'ye âşık oluyor. Diğer yanda yılın belirli zamanlarında yeryüzüne çıkan ve baharı getiren Persephone ve yer altında kurduğu fabrika şehrinin etrafına duvar ördüren, bolluk ve bereket vadeden Hades var. Orpheus'un aşkı karşılıksız olmasa da Eurydice, Hades'in teklifine kayıtsız kalmayarak Hadestown'a gitmeyi kabul ediyor. Ardından Orpheus da sevdiği kadını geri getirmek için Hadestown’a gidiyor; üzerinde çalıştığı şarkıyla Hades ve Persephone’yi etkiliyor ve Hades’i ikna etmeyi başarıyor. Bir şartla: Eurydice Orpheus’un ardından gelecek ve Orpheus şüpheye düşüp asla arkasına bakmayacak. Beklentileri, hırsları, aşkı ve şüpheyi eski bir anlatıdan hareketle sahneye koyan Hadestown’ın Tony Ödülleri’ndeki performansına buradan, müzikalin orijinal kadrosu tarafından kaydedilen müziklerine ise buradan ulaşabilirsiniz.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

pandemi

sosyal anksiyete

James Corden

Netflix

Ödülleri

New York

American Theatre Wing

Broadway

The Broadway League

Tony Ödülleri

Dear Evan Hansen

Steven Levenson

Benj Pasek

Justin Paul

The Politician

Ben Platt

Laura Dreyfuss

Evan Hansen

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🌞 Yasaklı PUBG, negatif görünümler

Günaydın, bugün 3 Eylül Perşembe. Hindistan çok sayıda mobil uygulamayı yasakladı. Fitch Ratings Türkiye'deki bankaların notlarını BB- olarak belirledi.

03 Eyl 2020

YAZARLAR

Mehmet Şimşek

ODTÜ Felsefe'yi bitirdi. İçinde Bulunduğum Durum isimli bir oyun yazdı, besteledi, sahneledi. Şarkıları da var.

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;