Gıda israfını önlemeyi amaçlayan yerli girişim Fazla, 6 milyon dolar yatırım aldı

Yatırım, 43 milyon dolar değerleme üzerinden gerçekleşti

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

Gıda israfı ve israfa bağlı karbon salınımı %50 azaltmayı amaçlayan yerli girişim Fazla, Esor Investment ve 212 liderliğinde, TTGV, Türkiye Kalkınma Fonu, Founder One'ın yanı sıra melek yatırımcıların katılımlarıyla gerçekleşen yatırım turunda 43 milyon dolar değerleme üzerinden 6 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turunda, girişime 2017 yılında ilk yatırımını gerçekleştiren Techstars ile bir önceki yatırım turuna katılan Atlantic Food Labs de yer aldı.

Bir adım geriden: Fazla, Temmuz 2021'de gerçekleşen Seri A yatırım turunda da yine 212 liderliğinde 26 milyon lira yatırım almıştı. 

Nedir: Tedarik zinciri sürecinde meydana gelen gıda israfını ve bu israf nedeniyle oluşan karbon salınımını yarıya indirme hedefiyle 2016 yılında Arda Eren ve Olcay Silahlı tarafından "Fazla Gıda" ismiyle yola çıkan girişim, 2022 Aralık'ta yeniden markalaşmanın bir sonucu olarak sadece "Fazla" olarak yola devam etme kararı almıştı. 

  • İsim değişikliğiyle birlikte gıda dışı endüstrilerdeki atık sorununa da el atmaya karar veren Fazla, gıda haricinde ambalajdan kimyasala farklı atık alanlarındaki atık oluşumunu ortadan kaldırmayı; var olan atıkları ise olabildiğince fazla çevresel, sosyal ve finansal fayda sağlayacak şekilde döngüsel ekonomiye kazandırmayı hedefliyor.
  • Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen ilk Türk girişim olma özelliği de taşıyan Fazla; 2022'de ded şirketlerin finansal performanslarınım yanı sıra çevresel ve sosyal çalışmalarının da değerlendirildiği küresel B Corp ağında, atık yönetimi alanında Türkiye’den seçilen ilk girişim olmuştu. 
  • Fazla'nın, geride bıraktığımız 5 yıllık süreç içinde Türkiye’de gerçekleştirdiği gıda kurtarma operasyonları sayesinde 58 bin tonu aşkın gıdanın israf olmasının engelleyerek bu gıdaları ekonomiye kazandırdığı; bunun sonucunda da 83 bin tondan fazla karbon salınımını engellediği ifade ediliyor. 
  • Güncel olarak Türkiye'de 68 ilde faaliyet gösteren Fazla, Mart 2023 itibarıyla da İspanya'da yerel ekiplerini kurmuş bulunuyor. Artık İspanya'da da aktif olarak saha operasyonları gerçekleştiren Fazla, buna ek olarak ekibini büyütmeyi de amaçlıyor. Bu nedenle, yeni yatırımın bir kısmının ekibe yeni üyeler katmak için kullanılacağı belirtiliyor.

Neden İspanya: Swipeline'a konuşan Fazla'nın kurucu ortaklarından Silahlı, yürüttükleri 1 yıllık fizibilite çalışmaları ve skorlamalarının ardından ekiplerini büyütmek için Almanya ve İspanya arasında kaldıklarını; çevresel problemlere sağlayacakları uzun süreli katkı ve atık yönetimine yönelik ihtiyaca bir çözüm sunma potansiyeli gibi nedenler nedeniyle de İspanya'yı seçtiklerini kaydediyor. 

  • Bununla birlikte, Silahlı, bu kararda İspanya'nın bu yıl içinde yeni gıda atığı regülasyonları tanıtacak olmasının da etkili olduğunu; yeni regülasyonlar ile İspanya'nın Fazla için daha ideal bir markete dönüşeceğini de sözlerine ekliyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Esor Investment

TTGV

Türkiye Kalkınma Fonu

Founder One

Arda Eren

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı

Türkiye

İspanya

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando StartupQuando Startup

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🐞 Getir'den n11 hamlesi, %39 düşüş tahmini

Getir'in n11 hisselerinin tümünü satın alması. Yerli girişim Fazla'ya 6 milyon dolar yatırım. Apple'dan artırılmış gerçeklik hamlesi. Avrupa'daki girişim fonları için %39 düşüş tahmini.

09 Haz 2023

Unsplash

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ OKUMALAR

;