aposto-logo
TR
TREN

Giro d'Italia 2023: Cavendish etap galibi, Roglič şampiyon

Jumbo-Visma takımından Primož Roglič genel klasman şampiyonu oldu.

29 Mayıs - Reeder
Reeder ile birlikte

Işıl ışıl bir gelecek için: Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi Reeder'la Kızlar Kodlar Türkiye'nin yeni nesil teknoloji markası Reeder , toplumun kalkınması için kadınların hayatın her alanında rol alması gerektiği farkındalığıyla hareket ederek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile Kızlar Kodlar projesini hayata geçirdi. Nedir? Mesleki ve teknik eğitim Anadolu liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin iş hayatına atıldığında yazılım kullanma becerilerine sahip olmalarını amaçlayarak onları kodlama eğitimleriyle buluşturan proje kapsamında; çevrimiçi eğitimlerde 2500, uygulamalı atölyelerde 250 öğrenciye ulaşıldı. Neler oldu? Öğrenciler çevrimiçi eğitim portalı reelab.com.tr üzerinden Maker kültürü , Tasarım Odaklı Düşünme , 3 Boyutlu Tasarım , Algoritmalar , Oyun Tasarımı, Arduino ile Kodlama ve Mobil Programlama konularında, MEB müfredatıyla uyumlu çevrimiçi eğitimlerle buluştu. Çevrimiçi eğitimlerde başarı gösteren öğrencilerle iki gün boyunca eğitimlerdeki konularda yüz yüze ve uygulamalı Maker atölyeleri gerçekleşti. Neden önemli? Hem teorik hem de uygulamalı eğitimleri tamamlayan öğrencilerin proje sonunda birer “Maker” hâline gelerek kendi kendine kodlama, tasarım yapma ve yazılım geliştirme becerileri kazanmaları, böylece öğrencilerin yükseköğrenimlerine ve kariyer yolculuklarına bir adım önde başlayabilmeleri umut ediliyor. Kız öğrencileri geleceğin başarılı kadın yazılımcıları, mühendisleri ve bilim insanları olmaları için hayata geçen Reeder ile Kızlar Kodlar Projesi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

İtalya Bisiklet Turu’nun (Giro d’Italia), 21. ve son etabını Astana takımından Mark Cavendish kazandı. Jumbo-Visma takımından Primož Roglič ise genel klasman şampiyonu oldu. Geraint Thomas, Primož Roglič 'in ardından ikinci sıraya yerleşti.

Genel klasman:

1 – Primož Roglič (Jumbo-Visma)

2 – Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) 14″

3 – João Pedro Gonçalves Almeida (BAE Team Emirates) 1'15”

Primož Roglič: Roma sokaklarında ata binmekten gerçekten keyif aldım, ancak yine de Giro d'Italia'yı kazanmanın ne demek olduğunu anlayamadım. Dün olanlardan sonra duygularımı dizginlemeye çalıştım. Roma muhteşem bir şehir. Her galibiyet özeldir ve bunu alabildiğim için minnettarım. Ömrümün sonuna kadar kalacak.

Geniş açı: Primož Roglič, kayakla atlamadan profesyonel bisiklete geçti ve 12 yılda bir Liège-Bastogne-Liège, bir olimpiyat altın madalyası, üç İspanya Bisiklet Turu, üç Tirreno-Adriatico ve şimdi de Giro d'Italia kazandı. 

Astana

  • Geçtiğimiz hafta bu sezon sonunda emekli olacağını açıklayan Cavendish, Giro'da 17. etap galibiyetini aldı ve 126 km uzunluğundaki 21. etabı kazandı. Alex Kirsch (Trek – Segafredo) ve Filippo Fiorelli (Green Project – Bardiani CSF – Faizanè) sırasıyla ikinci ve üçüncü oldular.

Mark Cavendish: Çok mutluyum, inanılmaz bir gündü. Takım arkadaşlarım çok iyi bir iş çıkardılar. İlk galibiyetim 2008'deydi, tekrar burada olmak inanılmaz. Bitirdikten sonra birçok meslektaşım ve arkadaşımın Geraint Thomas gibi benim adıma mutlu olduğunu görmek çok güzeldi.

Arka plan: Cavendish, 2008'de Catanzaro'da ilk etabını, 2023'te Roma'da ise on yedinci etabını kazandı. Cavendish'in Fransa ve İspanya Bisiklet Turu da dahil olmak üzere Avrupa'nın üç saygın büyük turunda 15 yılda toplam etap zaferlerini 54'e çıkardı.

Perde arkası: Geraint Thomas sprint treni olmayan eski takım arkadaşı Mark Cavendish'i arkasına çağırıp domestikliğini yaparak sprinte taşıdı.

Ineos Grenadiers

Geraint Thomas: Duygusal ve iyi bir Giro oldu. Takım arkadaşlarım çok iyiydi. 37 yaşındayım ama 27 hissediyorum hiç yoksa. Mark Cavendish'e yardım ettim çünkü günün sonunda her şey sadece bisiklet yarışı demek değil.

  • Joao Pedro Almeida, Roglic'in bir dakika 15 saniye geriden takip ederek yarışı genel klasmanda üçüncü sırada tamamladı. Damiano Caruso, yarışı dördüncü, Thibaut Pinot ise genel klasman lideri Roglič’in 5 dakika 43 saniye gerisinde bitirerek beşinci sırayı aldı.

Genel Klasmanda beşinci sırada yer alan Thibaut Pinot, Derek Gee'yi geride bırakarak en iyi tırmanıcı unvanını elde etti.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İtalya Bisiklet Turu

Giro d’Italia

Mark Cavendish

Primož Roglič

Visma

João Pedro Gonçalves Almeida

Emir

Roma

Giro d'Italia

bisiklet

İspanya

Bisiklet Turu

Filippo Fiorelli

Catanzaro

Fransa

İspanya Bisiklet Turu

Avrupa

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

BÜLTEN SAYISI

📬 Ekonominin rotası

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun tamamlanmasının ardından ekonomistler değerlendirmede bulundu. İran ve Afganistan'daki Taliban yönetimi arasında çatışma sonlandırıldı. Cannes Film Festivali sona erdi.

29 May 2023

Reeder ile birlikte
Fotoğraf: Murat Sezer/Reuters

YAZARLAR

Burcu Biçer

Editor @ Punto

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;