aposto-logo
TR
TREN

hangi kurumlar afetlerde engelli hakları odağında çalışıyor?

Takipte kalabileceğiniz kurumları sizin için derledik.
hangi kurumlar afetlerde engelli hakları odağında çalışıyor?

Engelli  hakları alanında çalışan, özellikle afet ve acil durumlarda etkili projeler ortaya koyan, takipte kalabileceğiniz kurumları sizin için derledik.

Afet Otizm Dayanışma Ağı, sözel iletişim kurmakta zorlanan çocuklar ve yetişkinlerin iletişimini kolaylaştırmak amacıyla da “Acil Durum İletişim Panosu” ve “Hasta ve Yaralı İletişim Panosu” oluşturdu.

Engelli Çocuk Hakları Ağı, depremin ilk gününden itibaren engelli çocuklara yönelik olarak çalışma yürütürken, sosyal medya hesaplarında hem çalışmalarını hem de gözlemlerini kamuoyu ile paylaştı. 

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği de deprem bölgesindeki işitme engelli kişilerin sorunları için kendilerine ulaşabileceğine dair destek çağrısı yaptı. Dernek, deprem bölgelerindeki işitme engelli kişiler için işitme cihazı, pil ve yedek parça desteği sağlayacağını duyurdu.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu görme engellilerin depremle ilgili acil duyuruları erişilebilir olarak takip edebilmesi için bir bilgilendirme sayfası oluşturdu.

Alerji ile Yaşam Derneği, alerjisi bulunan depremzedelere reçeteli ilaçlarının sağlanması için ilgili kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu ile koordine biçimde çalışmalarını sürdürüyor.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği, depreme ilişkin açıklamaların görme engelliler için erişilebilir olmasını sağlıyor. Depremde görme engelliler bağlamında çevrimiçi bir aradalık pratikleri oluşturuyor.

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, depremzede otistiklere eğitim vererek Antalya’da otellerde kalmak isteyen otistiklerin ve yakınlarının konaklamasını sağlamayı amaçlıyor.

Erişilebilir Her Şey, depremzede engelliler için kriz koordinasyonunu üstleniyor. .Kilit bilgileri, engellilere aktarıyor.

İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi depremzede engelliler için çalışma yaptığını bildiren STÖ'leri ve çalışma alanlarını bir tweet dizisinde listeledi.

Denge ve Denetleme Ağı, “Engelli Hakları ve Deprem” başlığında Altınokta Körler Derneği, STGM, İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi, Afet Otizm Dayanışma Ağı, Ceviz Otizm Derneği, Özgür Eller Otizm İnisiyatifi, Uluslararası Sivil Toplum Ağı Derneği, Engelli İnsan Hakları Derneği, S.S.Tomurcuk Eğitim Kültür Dayanışma ve İşletme Kooperatifi, Evrensel Görme Özürlüler Derneği, Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı ve Dr. Fidan Güneş Gürgör Kılıç ile bir araya geldi.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türkiye

deprem

Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı

İstanbul Barosu

Altınokta Kör

Otizm

Ceviz Otizm

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

#25: afetlerde engelli hakları hâli

eğitimde yirmi beşinci hâlimiz: afetlerde engelli hakları hâli.

24 Mar 2023

.

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;