aposto-logo
TR
TREN

🌬Hava Elementi, Hava Burçları

İkizler, Terazi, Kova

İkizler

İkizler burcu, iki farklı enerjinin eş zamanlı işleyen dualitesini temsil eder. İki farklı enerjiyi tek noktada bir araya getirerek bütüne yeni bir perspektif kazandırır. Yaşamdaki düşünebilme ve düşüncelerimizi aktarabilme fonksiyonumuzu ifade eden iletişim gezegeni Merkür'ün yönetimindedir. İsmindeki ve sembolündeki anlam, birbirine benzemeyen iki enerjinin (+/-) bir araya gelerek bütünü oluşturmasını ifade eder.

İkizler burcunun yaşamdaki ana stratejisi deneyimdir. Amacı yaşamdaki dualiteleri içinde sağlıklı bir merak ve hayret duygusunu deneyimleri üzerinden geliştirebilmektir. Çünkü bir İkizler, bir durumun nedenini ya da konunun içindeki karşıtlıkları oluşturan dualiteyi en iyi anlayan burçlardandır ve bilgileri kendi algısına göre istediği gibi yönlendirebilir ya da çarpıtabilir. İşte bu yüzden İkizler'in şarabı kesinlikle Cabernet Sauvignon-Merlot kupajı olmalı diye düşündük! Şaşırdık mı? Hayır.

CS-Merlot kupajı İkizler gibi iki farklı karakteri bir araya getirerek bütünü oluşturur. CS daha tanenlidir, içimi çok rahat değildir; Merlot daha az tanenlidir, yumuşak içimlidir. CS’da dolmalık biber kokuları yeşil yeşil havada uçuşur; Merlot daha çok meyve doludur. Bazı kişiler CS'un yüksek taneni dilini damağımı kurutsun ister; bazıları Merlot'nun yumuşak içimine vurulur. Bu kupaj da tamamen denge için yapılır. İkizler burunda ve damakta aradıkları dual dengeyi CS-Merlot kupajında bulacaktır!


Terazi 

Terazi evrensel düzenin simgesidir. Evrensel kuralların tutarlı ve dengeli bir düzen içinde var olmasına hizmet eder. Venüs tarafından yönetilir ve isminden anlaşıldığı üzere “denge” demektir. Zodyak’ın sosyal farkındalığı temsil eden hava burçlarının 2.'sidir. İlk hava burcu olan İkizler sayesinde yaşamı algılamayı öğrenen zihnimiz, Terazi burcu sayesinde karşı tarafa kendini ifade etmeyi öğrenir. Empatinin simgesi ve evrensel dengenin burcu olarak bilinir. Terazi burcu bize yaşamın farklı enerjileri içerisindeki dengeyi nasıl sağlayabileceğimizi hatırlatır. 

Mesela eril ve dişil dengesi terazi burcunun kantarları gibidir. O yüzden iki tane kefesi vardır. Biri ben der, diğeri sen. Biri insan der, diğeri evren.

Terazilerin şarabı kendileri gibi “denge” diyecektir: Malbec. Bir kefede erikler, böğürtlenler, karadutlar; diğer kefede karabiber, tütün, deri. İki ayrı ucu beraber barındıran, denge şarapları Malbecler. Güçlü, zengin şaraplar; ama içimleri de bir o kadar rahat. Yemek ile de tüketilebilir, yemeksiz de. Bu yüzdendir ki Cabernet Sauvignon-severlerin de, Merlot-severlerin de tükettiği bir şaraptır; pek dengeli. Aynı Teraziler gibi! 


Kova

Kova burcu sembolünde kaptan su döken figür eski Mısır’dan gelmektedir. Yazın Nil nehrinin taştığı zamanlarda dolunay Kova burcunda gerçekleşir. Nil nehrinin taşmasının tüm toprağı bereketlendirdiğine inanılır ve Kova’nın da yaşamı bereketlendiren özelliğiyle ilişkilendirilmiştir. Burada gökyüzünden yağan bereketi metafor olarak yeryüzüne inen bilgi yani yüksek akıl olarak düşünebiliriz. Kova sembolü dalga biçiminde resmedilir. Bir bakıma suyun dalgalarını gösterdiği gibi her tür dalga boyuyla ( (hava, elektrik, radyo) ilişkilidir.

Kova burcu astrolojide kolektif bilinci ve bireysel yaşamlarımızın gelecek temalarını temsil eder. Sosyal çevremizle ilgili olan tüm konular ve bizi toplum önüne çıkaracak olan vizyonumuz Kova burcu sembolündeki dalgalar üzerinden yaşama iletilir. Kendimizi sosyal çevremizde nasıl ifade ettiğimize dikkat çeker. Burada en önemli nokta, sosyal çevremiz ile yaşama dair kişisel hedef ve umutlarımızın ortak bir çerçevede zihinsel olarak birleşmesi ve yeryüzünde hayat bulmasıdır.

Kova sadece düşündüğünde ve uygulamadan uzak kaldığında, teorik ve her şeyin nasıl olması gerektiğini söyleyen sıkıcı biri olabilir. Sabit bir hava burcu olarak fikrini kolay değiştirmeyen, inatçılığından zor iletişim kuran, yalnız ve asosyal biri hâline de haline gelebilir. Tüm insanlığı seven ancak bir insanı sevemeyen birini canlandıralım kafamızda. Toplumdan kopuk, "Halk için halka rağmen" teorileri üreten, "Ben hepinizden farklıyım!" tavrı ile insan ihtiyaçlarını sıradan görüp özündeki birçok özelliği geliştiremeyen biri hâline gelebilir.

Kovaların şarabı Merlot. Kirazların, eriklerin dolaştığı, biraz da çikolata uğramış bir burun; yumuşak tanenler ve yormayan bir asiditeye sahip bir damak deneyimliyorsan; bitişi de yumuşak ise kadehinde Merlot var demektir. Merlot aslında yaşamda ortayı arayan bir yol gibi; her şeyden biraz var. Herkesin sevebileceği bir hâli var. Hatta bu yüzden Merlot’nun kıymeti pek bilinmez diyebilirim. Sideways filminde Pinot Noir tutkunu Paul Giamatti’nin şu sözleri durumu biraz anlatıyor. “If anyone orders Merlot, I'm leaving. I am not drinking any f*king Merlot.”  Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İkizler

İkizler burcu

Merkür

Cabernet Sauvignon

Merlot

Terazi

Venüs

Zodyak

Terazi burcu

NEREDE YAYIMLANDI?

VeraisonVeraison

BÜLTEN SAYISI

🍷Astrolojik Şarap

Burcunun şarabı, şarabının burcu.

26 Oca 2023

YAZARLAR

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;