Havacılık için iyi bir yıl: Biletler zamlandı, kârlar katlandı

IATA Genel Müdürü Willie Walsh: Havayollarının 2023 mali performansı beklentileri aşıyor

Pareto İçgörü

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), 2023 yılına ilişkin büyüme öngörülerini yükselterek sektör kâr tahminini iki katına çıkardı. Bu artışta Avrupa ve Kuzey Amerika’da bilet fiyatlarının yükselmesinin etkili olduğu belirtildi.

Detaylar: Havayolu sektörü net kârının 2023 yılında %1,2'lik net marj ile 9,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor, bu rakam Aralık 2022'de paylaşılan 4,7 milyar dolarlık beklentinin iki katından fazla. İşletme kârının 22,4 milyar dolara ulaşacağı, toplam gelirlerin %9,7 artışla 803 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Rapora göre, giderlerdeki artış ise yıllık %8,1 ile sınırlı kalacak.

  • Bu yıl toplamda 4,35 milyar kişinin seyahat etmesi, kargo hacminin de 57,8 milyon ton olması bekleniyor; bu rakamlar pandemi öncesi dönemle karşılaştırıldığında 2019 seviyelerine yakın seyrediyor.
  • IATA’nın Mayıs 2023 yolcu anketi verileri de iyimser görünümü destekliyor;  yolcuların %41’i önümüzdeki 12 ay içinde bir önceki yıla göre daha fazla seyahat etmeyi, %49’u ise aynı düzeyde seyahat etmeyi bekledikleri yönünde görüş belirtiyor. Ayrıca, ankete katılanların %77’si halihazırda pandemi öncesindeki kadar veya daha fazla seyahat ettiklerini belirtti.

Riskler: Elbette, ekonomik ve jeopolitik ortam, görünüm açısından çeşitli riskler barındırıyor. Bunlar arasında enflasyonla mücadele önlemleri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, tedarik zinciri sorunları, düzenleyici maliyet yükleri ve bölgesel bazda değişiklik gösteren negatif gelişmeler gibi başlıklar yer alıyor.

Açıklamalar: IATA Genel Müdürü Willie Walsh, "Her şeyi hesaba katarak, bunun havacılık için iyi bir yıl olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullanırken, görünüm hakkında "ihtiyatlı bir şekilde iyimser" olduğunu söyledi.

 "Bu yıl hava yollarının mali performansı beklentileri aşıyor. Daha güçlü kârlılık birkaç olumlu gelişmeyle destekleniyor. Çin, Kovid-19 kısıtlamalarını yıl içinde beklenenden daha erken kaldırdı. Hacimler artmasa da kargo gelirleri pandemi öncesi seviyelerin üzerinde seyrediyor. Maliyet tarafında ise bir miktar rahatlama var. Jet yakıtı fiyatları, hala yüksek olmasına rağmen, yılın ilk yarısında ılımlı bir seyir izledi.

Birincisi ekonomik belirsizliklerin olduğu bir dönemde sektörün kârlılık ile faaliyet göstermesi önemli bir başarı olarak gözüküyor. İkincisi ise net kâr artışı 2020-2022 döneminde havacılık tarihindeki kaydedilen 183,3 milyar dolarlık en büyük zararın ardından gelmiştir. Hava yolu endüstrisinin Kovid-19 krizine, 2015-2019 dönemi için ortalama net kâr marjının %4,2 olduğu tarihi bir kâr serisinin sonunda girdiği unutulmamalı.

Ekonomik belirsizlikler, bilet fiyatları artan yakıt maliyetlerini absorbe etse bile seyahat etme arzusunu azaltmadı. Derin Kovid-19 kayıplarından sonra, %1,2'lik net kâr marjı bile sevindirici bir gelişme. Ancak hava yolu şirketlerinin yolcu başına ortalama 2,25 dolar kazandığı bir ortamda, zarar gören bilançoları onarmak ve yatırımcılara sürdürülebilir sermaye getirisi sağlamak birçok havayolu şirketi için zor olmaya devam edecek."

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Pareto İçgörü

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Jet yakıtı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği

IATA

Havayolu

Rusya

Ukrayna

Willie Walsh

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🏢 Güneş, hava, ofis

Artan güneş enerjisi yatırımları, havacılıkta yükselen kâr beklentileri, büyük şirketlerin uzaktan çalışma planları

07 Haz 2023

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;