İzmir ikinci bölge: 2018 sonuçları, öne çıkan adaylar

İzmir ikinci bölgede hangi parti kimi aday gösterdi?

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İzmir 2'nci bölge; Aliağa, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Çiğli, Dikili, Foça, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menemen, Ödemiş ve Tire ilçelerini kapsıyor. 14 Mayıs seçiminde 14 milletvekili bu bölgeden seçilecek.

2018 genel seçiminde CHP %41.75, AK Parti %28.44, İYİ Parti %11.32, HDP %10.43, MHP %6.67 ve Saadet Partisi %0.8 oranında oy almıştı. Bu sonuçlara göre, TBMM'ye CHP’den 7, AK Parti’den 4; İYİ Parti, HDP ve MHP’den 1’er milletvekili seçilmişti.

Seçimde Millet İttifakı %53.88, Cumhur İttifakı %35.12 oranında oy almıştı. Ödemiş, Kemalpaşa, Tire, Kirazve Bayındır’da AK Parti, diğer ilçelerde CHP birinci gelmişti.

14 Mayıs seçiminde öne çıkan adaylar:

AK Parti

Listenin ilk sırasında AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan yer alırken eski millî futbolcu Fehmi Alpay Özalan 2'nci sırada bulunuyor. TBMM İdare Amiri olan Özalan, TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 'şehitleri alkışlatıyormuş gibi kendini alkışlatma çakallığına kapılmayın' ifadelerini kullanınca Özel'in üzerine yürümüştü.

inan

Listenin 3'üncü sırasında Ceyda Bölünmez Çankırı yer alıyor. Çankırı’nın babası Süleyman Bölünmez, 2015 genel seçimlerinde AK Parti'den Mardin milletvekili aday adayı olmuş ancak “akaryakıt kaçakçılığı” suçundan hüküm giydiği için YSK tarafından adaylığı iptal edilmişti. Çankırı, 6 Şubat depremlerinin ardından gittiği Kahramanmaraş Elbistan’da kahkaha atmasından ve gecekondu mahallesi ziyaretinde 250 bin liralık yüzük takmasından dolayı tepki almıştı.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar listenin 4'üncü sırasında yer alırken Kerem Ali Sürekli 5'inci sırada bulunuyor. 

CHP

Listenin ilk sırasında Parti Meclis Üyeliği ve Gençlik Politiklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Gökçe Gökçen yer alıyor.

gökçen

Parti Meclisi üyesi Rıfat Turuntay Nalbantoğlu 2'nci, iktisatçı Rahmi Aşkın Türeli 3'üncü sırada bulunuyor. 

Listenin 4'üncü sırasında Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat yer alıyor.

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı, Demokrat Parti Genel Başkanvekili Mehmet Salih Uzun, listenin 5'inci sırasında bulunuyor. 

CHP’nin listesinden seçime giren Gelecek Partisi adayı olan eski AK Parti milletvekili Mustafa Bilici, listenin 7'nci sırasında yer alıyor.

Listenin 8'inci sırasında derin yoksulluk sorunuyla mücadele eden Hacer Foggo yer alırken 9'uncu sırada, 2012-2015 yıllarında CHP Bornova İlçe Başkan Yardımcılığı ve 2015-2018 yılları arasında CHP İzmir İl Başkan Yardımcılığı yapan Esin Doğan bulunuyor. 

İYİ Parti

İYİ Parti İzmir İl eski Başkanı Hüsmen Kırkpınar listenin ilk sırasında, teknolojik dönüşümden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yiğit Karakış ikinci sırasında yer alıyor. 

kırkpınar

Arzu Yıldırım, Tamer Cücü ve Dincer Işıktaş listede yer alan diğer adaylar.

MHP

Listenin ilk sırasında 8 Ekim 1978'de Ankara Bahçelievler’de 7 TİP’li öğrencinin katledilmesi davasında 7 kez idam cezasına çarptırılan ve DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in öldürülmesi davasında yargılanan Ünal Osmanağaoğlu’nun kardeşi Tamer Osmanağaoğlu yer alıyor. 2019’da Osmanağaoğlu, Suriyeli sığınmacılara atıfta bulunarak yabancıların Türk vatandaşlığı alması için ‘uyum kursu’ alması yönünde kanun teklifi vermişti.

mjp

Listenin 2'nci sırasında İklim Değişikliği Başkanlığında Başkan Yardımcısı olan Abdulkadir Bektaş yer alıyor. 

MHP’nin diğer adayları İsmail Obuz, Ayşegül Ekşi ve Recep Akan.

Yeşil Sol Parti

Listenin ilk sırasında partinin Eş Sözcüsü İbrahim Akın yer alıyor. İki dönem HDP Parti Meclis üyeliği yapmış olan Akın, İzmir Düşünce Topluluğu ve Ege Çevre ve Kültür Platformu’nda (EGEÇEP) çalışmalarda bulundu.

yeşil sol

2'nci sırada aday gösterilen Canan Kebenç Özkan, Eğitim Sen ve KESK'te sendikal mücadele içerisinde aktif görev almış ve 2017 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile mesleğinden ihraç edilmişti.

Listede yer alan diğer adaylar Mevlüt Ülgen, Sevgi Ersan ve Hasip Erkan Gökber.

TİP

İlk sırada gazeteci İrfan Değirmenci yer alırken Mehmet Kani, Eser Atak, Adalet Kul ve Özlem Avcı listede yer alan diğer adaylar arasında. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

milletvekili

İzmir

Aliağa

Bayındır

Bayraklı

Bergama

Beydağ

Bornova

Çiğli

Dikili

Foça

Karşıyaka

Kemalpaşa

Menemen

Ödemiş

Tire

AK Parti

İYİ Parti

Saadet Partisi

Millet İttifakı

Cumhur İttifakı

Eyyüp Kadir İnan

Fehmi Alpay Özalan

Özgür Özel

Ceyda Bölünmez

kırı

Mardin

Kahramanmaraş Elbistan

Yaşar Kırkpınar

Kerem Ali Sürekli

Gökçe Gökçen

Rıfat Turuntay Nalbantoğlu

Rahmi Aşkın Türeli

YAZARLAR

İdil Yılmaz

Intern at Aposto

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;