milletvekili ile ilgili hikayeler

• Eski TBMM Başkanı ve 3 dönem AK Parti Milletvekili Bülent Arınç , Özgür Özel hakkında konuştu ve amcasının cenazesinde Özel ile anısını paylaştı: "Eczacılıktan sonra il başkanlığı, il başkan yardımcılığı veyahut oralarda bulundu, milletvekili oldu, daha önce seçilemedi birkaç defa ama siyaseti bırakmadı. Ağzı güzel laf yapan, muhakemesi kuvvetli, mücadeleci bir insan olarak tanıyoruz kendisini. Cenazede Özgür Özel’i gördüm. AK Parti’den bir tane vekil yoktu. Bunu ...Devamını Oku

03 May 2024

Gezi Davası Sanıklarının Yeniden Yargılanması Devam Ediyor

Gezi davası, başından itibaren, adil yargılanma hakkının ve ifade özgürlüğünün politik saiklerle nasıl gölgelenebileceğinin canlı bir örneğini teşkil etmiştir.

Ömer Faruk Şen

·

26 Şub 2024

gezi-davasi-saniklarinin-yeniden-yargilanmasi-devam-ediyor
• AYM, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti için CHP'nin ve Atalay'ın avukatlarının yaptığı iki ayrı başvuruda "karar verilmesine yer olmadığına" hükmetti . Bir adım öncesi: TİP Hatay milletvekili seçilen Can Atalay'ın milletvekilliği, TBMM Genel Kurulu'nda 30 Ocak'ta düşürülmüştü. CHP, 2 Şubat tarihinde Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti ve iptali için AYM'ye başvurmuştu.

23 Şub 2024

TBMM Anayasaya Uymamayı Tercih Etti!

Anayasanın bütün devlet kurumları tarafından bu derece hoyratça ihlal edilmesi anayasanın geçerliliğini sorgulanır hale getirmiştir. Bu hukuksuzluklar rejimin keyfiliğini giderek perçinlemektedir.

Ali Rıza Çoban

·

12 Şub 2024

tbmm-anayasaya-uymamayi-tercih-etti
Milletvekillerinin Sessizliği

Yapılması gereken öncelikle partilerdeki lider sultasını sonlandıracak ön seçimin “bağlayıcı bir mekanizma” olarak siyasi partiler sistemimize dahil edilmesidir. Aksi takdirde yalnızca elini indirip kaldıran ve vatandaşların taleplerini dile getirmekten çok Ankara koridorlarında kariyer kovalayan kişiler tarafından “temsil edilmeye” devam edeceğiz!

Ömer Faruk Şen

·

15 Oca 2024

milletvekillerinin-sessizligi
• 14 Mayıs genel seçimlerinin ardından geçen 7 ayda 600 milletvekilinden 58'inin Genel Kurul veya herhangi bir komisyonda hiç konuşmadığı ortaya çıktı. Bu 58 milletvekilinden 46’sının AK Partili olduğu ifade edildi. Evrensel’de yer alan haberde söz almayanlar arasında Süleyman Soylu, Nureddin Nebati, Mevlüt Çavuşoğlu, Murat Kurum ve Mehmet Muharrem Kasapoğlu gibi eski bakanlar olduğu vurgulandı.

03 Oca 2024

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Atalay krizinden Gezi’ye bakmak: Dava nasıl bugüne geldi?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, milletvekili seçilmesine rağmen hakkındaki yargılamanın durdurulmaması ve tahliye edilmemesi Anayasa Mahkemesi’nin iki ayrı kararında hak ihlali olarak nitelendirilen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesine yine karşı çıktı. Yargıtay’ın kararı yargı kurumları arasındaki krizi derinleştirecek.

atalay-krizinden-geziye-bakmak-dava-nasil-bugune-geldi
• 600 milletvekilinden 58'inin 14 Mayıs genel seçimlerinden beri Genel Kurul veya herhangi bir komisyonda hiç konuşmadığı ortaya çıktı. Bu 58 milletvekilinden 46’sının AK Partili olduğu ifade edildi. Detaylar: Evrensel’de yer alan haberde , söz almayanlar arasında Süleyman Soylu, Nureddin Nebati, Mevlüt Çavuşoğlu, Murat Kurum ve Mehmet Muharrem Kasapoğlu gibi eski bakanların da bulunduğu vurgulandı.

03 Oca 2024

Özgürlük Gündemi’nin geçen sayısının yayımlanmasından sonra siyasî gündemi işgal eden önemli gelişmeler oldu. Bilindiği gibi Can Atalay demokratik yoldan milletvekili seçildiği halde ne tahliye edilmiş, ne de görevine başlayabilmiştir. Ülke siyasî amaçlarla yaratıldığı besbelli olan, sonu belirsiz bir krize sürüklenmiş bulunmaktadır. Bu olayın hukukî boyutlarını aşağıda A. Rıza Çoban’ın kaleminden okuyacaksınız. Kızıl Goncalar dizisi dolayısıyla FOX TV’nin RTÜK’ün haksız m...Devamını Oku

Mustafa Erdoğan

·

02 Oca 2024

AYM’nin İkinci Can Atalay Kararı

Anayasanın bu kadar açık bir şekilde ve inatla ihlal edilmesinden ve yok sayılmasından, sadece bu kararları verenlerin değil, aynı zamanda bunlar hakkında soruşturma yapma yetkisi olan kurumların da sorumluğunun doğacağı açıktır.

Ali Rıza Çoban

·

02 Oca 2024

aymnin-ikinci-can-atalay-karari