aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

"Konu, Atatürk Havalimanı"

Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı'nını 'havacılık ve uzay çalışmaları merkezi'ne dönüştürme projesini duyurdu

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı'nın 'havacılık ve uzay çalışmalarının merkezi' hâline getireceklerini duyurdu. AK Parti yönetiminin havalimanı pistlerini kırdığını, kalanını da kendisi için özel havalimanı olarak kullandığını söyleyen ve söz konusu projeyi "hayatının en büyük projelerinden biri" olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu, merkezin kurulması ve geliştirilmesi içinse uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular, enerji, tele-tıp ve nanoteknoloji gibi konularda uzmanlaşmış teknoloji şirketi Sierra Nevada şirketinin sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen ile çalışacaklarını açıkladı.

Geniş açı: Köklerinin 1911-12 yıllarında kurulan teyyare mektebine dayandığını ifade ettiği Atatürk Havalimanı'nın Türk havacılık tarihindeki önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, AK Parti yönetiminin Atatürk Havalimanı'nın pistlerini kırdığını, kalanınıysa kendisi için özel havalimanı olarak kullandığını belirterek "bu üzücü tabloyu temelden değiştireceğini" söyledi.

Tepki: Atatürk Havalimanı'nı dönüştürecekleri merkezin Atatürk'ün havacılık vizyonu doğrultusunda inşa edileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu'na, Bayraktar SİHA'larını üreten Baykar'ın CEO'su Haluk Bayraktar'dan tepki geldi. 

  • Kılıçdaroğlu'na “Milyondan fazla gencin yarıştığı, dünyanın en iyisi Milli Teknoloji Projelerinin sergilendiği TEKNOFEST’e ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’nı ABD’li bir şirkete verme fikri… Halen ‘en iyisini’ Türklerin değil de ABD şirketlerinin yapabileceğini zannetmek… Nuri Demirağ’ın uçaklarını toprağa gömen zihniyet hiç değişmemiş.” ifadeleriyle seslenen Bayraktar'a Kılıçdaroğlu'nun cevabı ise şu şekilde oldu: 

"Bu kadar siyasallaşmayın Sevgili Haluk Bey. Siz ailece bizim için çok değerlisiniz. Bir partinin seçim propagandası olmak size yakışmaz. İstikbalde başarılı bütün Türk girişimcilerimize yer var. Uzay hepinize yetecek kadar geniş.”

Nedir, kimdir: Sierra Nevada

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından tüm gözler Sierra Nevada ve sahipleri Eren Özmen ile Fatih Özmen'e çevrildi. Peki, nedir bu Sierra Nevada?

1963 yılında Nevada'da kurulan, 1994 yılında ise Eren Özmen ve Fatih Özmen tarafından satın alınan Sierra Nevada, bölgesel ve küresel çapta 16 eyalet ve ülkede 30 farklı merkez ile faaliyetlerini sürdürüyor. 3000 çalışanıyla altı farklı iş alanında hizmet veren Sierra Nevada; Uzay Sistemleri, Haberleşme, Seyrüsefer, Gözetim/Hava Trafik Yönetimi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Entegre Görev Sistemleri, Bilgi ve Sensör Çözümleri, ve Elektronik Harp/Menzil alanında projeler geliştiriyor.

  • Sierra Nevada ile NASA arasında, yörüngeye ticari uçuşlar gerçekleştirmek için tasarlanan ve uzay yolculuğu endüstrisi için önemli bir adım olarak değerlendirilen insanlı uzay aracı "Dream Chaser" ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) 2022 itibarıyla 7 kez kargo taşınmasını öngören bir anlaşma bulunuyor.
  • Bununla birlikte, bundan iki yıl kadar önce Sierra Nevada, 1998 yılından bu yana görevine devam eden ve 2028'de emekliye ayrılması hedeflenen ISS'in yerini alacağını söyledikleri bir proje geliştirdiğini duyurmuştu. Buna göre, yörüngedeki yerini 'şişerek' alacak üç katlı bir ticari uzay istasyonu üzerine çalışan şirket, uzay çalışmalarına ek olarak uzay turizminde de kullanılmasını planladıkları istasyonu önümüzdeki 5 yıl içinde tamamlamayı hedefliyor.
  • ABD'de 18 eyalette, Birleşik Krallık, Almanya ve Türkiye'de 33 tesisi bulunan Sierra Nevada, 2008 yılında satın alarak bünyesine kattığı MicroSat Systems, Inc. ve SpaceDev, Inc. şirketleriyle uzay ve havacılıkla endüstrilerindeki yerini sağlamlaştırarak bu alandaki en önemli şirketlerden biri hâline gelmiş bulunuyor.

Kimdir? Sierra Nevada'nın başkanlık görevini üstlenen Eren Özmen, Reno Üniversitesi İşletme Yönetimi yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra, şirketi satın almadan önce 1988 yılında Sierra Nevada'da çalışmaya başladı. 

  • Eren Özmen, Forbes'un hazırladığı 'Amerika'nın Servetini Yaratan 50 Kadın' listesinde 19. sırada yer alarak listeye giren ilk Türk olmuştu.
  • Eren Özmen'in eşi ve Sierra Nevada'nın CEO'su olan, Reno Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu Fatih Özmen'in ise navigasyon ve iniş sistemleri üzerine yüksek lisansı bulunuyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

nanoteknoloji

Millet İttifakı

Kemal Kılıçdaroğlu

Atatürk Havalimanı

Sierra Nevada

Eren Özmen

Fatih Özmen

Bayraktar

A

Baykar

Haluk Bayraktar

TEKNOFEST

Nuri Demirağ

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

✉️ Starship'in yıkımı, uzaylıların cevabı

Yayın & Yazar

Quando Bilim

En önemli bilimsel ilerlemeler, uzaydan keşifler, sağlık dünyasından gelişmeler.

;