aposto-logo
TR
TREN

Makro Tarafta Para Politikalarına Dair Belirsizlik Sürüyor

Merkez bankalarından gelen belirsiz sinyaller ve veriler, küresel risk iştahını baskılamaya devam ediyor.
Makro Tarafta Para Politikalarına Dair Belirsizlik Sürüyor

Yazı: İdil Su Kesken, Arda Üçüncü

ABD'de iyileşen enflasyon beklentilerine karşın makroekonomik verilerin büyüme tarafında zayıf sinyaller vermesi piyasalarda risk iştahının azalmasına neden oluyor. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin "şahin" açıklamaları da faizlerin nihai seviyesi ve sıkılaşmanın daha ne kadar süreceğine dair belirsizliklerin gündemde kalmasını sağlıyor.

Diğer yetkililere kıyasla "güvercin" tondaki açıklamaları ile tanınan Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye dönmesini sağlamak için para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı olacağı sinyalini verdi. Boston Fed Başkanı Susan Collins de risklerin daha dengeli hâle gelmesi ile faiz artırımlarının hızının düşürülmesinin uygun olduğunu belirterek, politika faizinin yüzde 5'in biraz üzerine çıkarılması ve bir süre orada tutulması gerektiği görüşünü yineledi.

Öte yandan ABD'de bu hafta açıklanan verilere göre, aralık ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık yüzde 0,5 ile Nisan 2020'den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) ardından ÜFE'deki artışın da beklentilerin altında kalması, gelecek dönemde fiyat baskılarının daha da hafifleyeceği görüşlerini desteklediğini söyleyebiliriz.

Bir diğer veri, ABD'de perakende satışlar aralıkta yüzde 1,1 azalarak beklentilerin altında kalırken, sanayi üretimi yüzde 0,7 ile Eylül 2021'den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Fed'in ABD ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı "Bej Kitap" raporunda da ABD'li şirketlerin gelecek aylarda ekonomide "daha yavaş büyüme" beklediği bildirildi.

Avrupa tarafında, İngiltere'de açıklanan TÜFE aralıkta yıllık yüzde 10,5 artarak yavaşlamasını sürdürse de çift hanede kaldı. Tüketici enflasyonu Euro Bölgesi'nde ise, aylık yüzde 0,4 azalırken, yıllık yüzde 9,2 arttı. Resesyon beklentilerinin daha fazla tartışıldığı son dönemde, ECB Başkanı Christine Lagarde, ekonomide sınırlı bir daralma gördüklerini belirtirken, son dönemde farklı beklentilerin konuşulduğu para politikalarından geri adım atmayacakları sinyalini verdi. Lagarde, "Enflasyon hedefine ulaşana kadar faizleri artırmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey de enflasyonun bahar aylarından itibaren hızla düşme yolunda olduğunu belirterek, İngiltere ekonomisinin resesyona girebileceğini, ancak bunun sığ olacağını belirtti. Bir diğer yandan, ülkede tüketici güveni son üç aydır ilk kez düşüş kaydetti ve ocak ayında Tüketici Güven Endeksi son 50 yılın en düşük seviyesine yaklaştı. Pazar araştırma şirketi GfK tarafından hazırlanan tüketici güven endeksi ocak ayında 1974'ten bu yana görülen en düşük üçüncü değer olan -45'e indi.

Son olarak Asya tarafında, Çin Merkez Bankası referans temel faiz oranını beklentiler doğrultusunda değiştirmeyerek yüzde 3,65'te bıraktı. Banka, konut kredisi faizlerine ilişkin fiyatlamaları belirleyen 5 yıllık referans oranını da yüzde 4,30'da tuttu. Japonya'da ise açıklanan verilere göre aralıkta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 4 arttı. Ülkede yıllık ortalama enflasyon da yüzde 2,3 ile 1991'den bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.


Görseller: Unsplash

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

Üretici Fiyat Endeksi

sanayi üretimi

Lael Brainard

Susan Collins

Tüketici Fiyat Endeksi

İngiltere

Euro Bölgesi

Christine Lagarde

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

Para Politikalarındaki Kararsızlık Devam Ediyor

Makroekonomik veriler, tüketici enflasyonu oranları, merkez bankalarından gelen açıklamalar ve dördüncü çeyrek bilanço sezonu.

20 Oca 2023

YAZARLAR

İLGİLİ OKUMALAR

;