aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Mecliste 23 Nisan Oturumu

Oturumda hükümet milletvekilleri ne kadar başarılı olduklarından bahsederken diğer milletvekilleri ise başta cumhurbaşkanlığı sistemi olmak üzere birçok konuda eleştiri içeren konuşmalar yaptı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yasama çalışmalarına genel seçimler sebebiyle 6 Nisan Perşembe günü itibarıyla ara verilmişti ancak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle bir birleşim daha yapıldı. Meclisteki farklı partilerden milletvekilleri bayramı kutlarken yaptıkları konuşmalarda ortak noktalardan birisi seçimlerdi. Hükümet milletvekilleri ne kadar başarılı olduklarından bahsederken diğer milletvekilleri ise başta cumhurbaşkanlığı sistemi olmak üzere birçok konuda eleştiri içeren konuşmalar yaptı.

 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:
  "Şimdi sıra bizde; Meclisimizin açılışının 103’üncü yılında cumhuriyetimizi kalıcı bir biçimde demokrasiyle taçlandıracağız. Demokrasiyle taçlandırılmış cumhuriyetimiz, sadece mazlum milletlere değil tüm dünya demokrasilerine örnek olacak."
 • HDP Grup Başkan Vekili Hakkı Saruhan Oluç:
  "Güçlü Parlamento bütün sorunların çözüm zemini hâline getirilmesi acil ihtiyaçtır, bunu bir kez daha vurguluyoruz; hem toplum hem ülke hem de bölge açısından kaçınılmaz olan budur."
 • MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay:
  "Dünyada birçok ülke hükûmet krizleri ve siyasi istikrarsızlıklarla boğuşurken Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet sisteminin yönetimde sağladığı istikrarla adeta bir çınar gibi kök salmakta, yükselişe geçmektedir."
 • İYİ Parti Grup Başkan Vekili Dursun Müsavat Dervişoğlu:
  "Türkiye’nin istikbalinin tek bir kişinin iki dudağı arasına sıkıştığı, tüm irade ve idarenin bir kişinin aklına, isteklerine ve heveslerine terk edildiği bu ucube tek adam rejimi bu ülkede asla varlığını sürdüremez."
 • TİP Genel Başkanı Erkan Baş:
  "Bu 23 Nisan 'Cumhurbaşkanı' sıfatı taşıyan birinin halk iradesine saygısızlık ettiği son 23 Nisan olacak. Bu Meclis beş yıldır hiç olmadığı kadar itibarsızlaştırılmaya çalışıldı. Bir sülale devrine son veren Meclisin içini boşaltmaya, yeniden bir sülale iktidarı kurmaya çalıştınız; asla unutmayacağız."
 • AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım:
  "İstikrar ve güçlü iktidar için sistem değişikliğini Gazi Meclisimize getirdik ve Meclisimizden geçti, halkımız da onayladı. Beş yıllık bir tecrübeden sonra tabii ki sistem değişikliğinde düzeltilmesi gereken konular olmuştur, bunlar da gelecek Meclisin gündeminde olmaya devam edecek."
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

tek adam rejimi

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Ulusal Egemenlik

Kemal Kılıçdaroğlu

Hakkı Saruhan Oluç

Erkan Akçay

Türkiye

İYİ Parti

Dursun Müsavat Dervişoğlu

Erkan Baş

Binali Yıldırım

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Mecliste 23 Nisan Oturumu ve Kapanış

Yayın & Yazar

Parlamento

TBMM ile büyükşehir belediye meclislerindeki gelişmeler, meclislere dair araştırma raporları ve siyasete dair daha fazlası her hafta bu yayında!

;