Mental sağlık hakkında bildiklerimiz gerçeği ne kadar yansıtıyor?

Mental sağlığın ilişkilerimize olan etkisi ile ilgili genellikle gerçekmiş gibi lanse edilen birçok düşünce mevcut. Peki bu düşünceler ne kadar doğru?

Yakın İlişkiler

Yakın İlişkiler

İlişkilere bilimsel bir bakış açısı!

1. Mental rahatsızlıkları olan kişilerin sağlıklı ilişkiler kurması mümkün değildir.

İlişkiler için mental sağlık yadsınamayacak derecede önem taşısa da mental hastalığa sahip bir bireyin sağlıklı ilişkiler kuramayacağına olan inanç gerçeği hiç yansıtmıyor. Her ne kadar semptomların sağlıklı ilişkiler kurmada zaman zaman zorlayıcı etkileri olsa da hiçbir zaman sağlıklı bir ilişki kuramayacağı düşüncesi bireyi yalnızlığa sürükleyebiliyor. Üstelik, toplumda mental sağlık problemleri olan bireylerin huzurlu ve stabil ilişkiler kuramayacaklarına yönelik bir algı da olabiliyor. Ancak araştırmalar, kurduğumuz sağlıklı ilişkilerin mental rahatsızlıkların daha iyi yönetilmesine katkı sağladığını gösteriyor. Alınan doğru profesyonel destek de bu konuda ekstra önem taşıyor.

2. Sadece arkadaşı olmayan insanların terapiye ihtiyacı vardır.

Arkadaşlarımızın varlığı, sosyal yaşamımız için çok değerli olsa da arkadaşlarımızla konuşmak, bir terapistle konuşmaktan daha farklı oluyor. Her iki diyalog da mental sağlığımıza önemli katkılarda bulunsa da terapi seansında sorunlar daha sistematik ve derinlemesine ele alınıyor. Üstelik, arkadaşlarımız bizi çok iyi tanıdıkları için sorunlarımızla ilgili tarafsız bir bakış açısı takınamayabiliyorlar. Konuyu değiştirme ya da sorunun üstünü kapatma eğilimi de yine arkadaş diyalogları esnasında görülebiliyor. Ancak terapi esnasında tamamen bize ayrılmış bir süre boyunca sadece bizim duygularımız ve deneyimlerimiz hakkında daha tarafsız, daha şeffaf ve çok daha profesyonel bir diyalog kurabiliriz. Terapinin arkadaş sohbetinden farkının yanı sıra her birimizin arkadaşlarımıza kendimizi açma eğilimimiz de farklılık gösteriyor. Kimilerimiz ailelerine ve en yakın arkadaşlarına sorunlarını anlatabiliyorken kimilerimiz eleştirilme kaygısı ya da utanç sebebiyle kendini açmada güçlük çekebiliyor. Terapinin birey odaklılığının yanında gizli ve nesnel oluşu da kendini açmada güçlük çeken bireyler için oldukça iyileştirici oluyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Yakın İlişkiler

Yakın İlişkiler

İlişkilere bilimsel bir bakış açısı!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

mental sağlık

terapi

Terapi

NEREDE YAYIMLANDI?

Yakın İlişkilerYakın İlişkiler

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🤯 Mental Sağlığım Bir İlişkiyi Sürdürebilecek Kadar Sağlıklı mı?

İlişkilerimiz ve mental sağlığımız birbiri üzerinde önemli etkilere sahip. Nasıl diye soruyorsanız gelin birlikte bakalım.

29 Eyl 2022

Romeo and Guliet - Sergio Cupido

YAZARLAR

Yakın İlişkiler

İlişkilere bilimsel bir bakış açısı!

İLGİLİ OKUMALAR

;