aposto-logo
TR
TREN

müstehcen öneriler

Onay, korunma, yasalar ve erişim üzerine söylenebilecek daha çok şey var. Biz bir kısmına yer verdik, merak edip başka neler varmış diyecekleri ise müstehcen önerilerimiz bekliyor! Bu sayımızda size 3 podcast bölümü, 2 yazılı kaynak ve 1 test sunuyoruz.
müstehcen öneriler

23 ağustos - OKEY - MM
OKEY ile birlikte

-Anda mıyız? - OKEY Rötar : Andayız. “Normalde böyle olmazdı, niye böyle oldu ben de anlamadım…” tadında bir cümle kulağınıza iliştiyse doğrudur veya değildir, bilemeyiz. Sonuçta ter dökmeye gerek yok, onun yerine gücünüzü sonraya saklayarak OKEY Rötar 'la anın tadını birlikte çıkarabilirsiniz. Peki konuya nereden geldik? Toplumda cinsel sağlık bilinç düzeyinin artırılması ve doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi gibi önemli sorumlulukları üstlenen OKEY , Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya dikkat çekiyor. Erkeklerin gecikmek için ne düşündüklerini soran araştırmada; iş ya da işte yapılacakları düşünmek, çekici bulmadıkları birini düşünmek, spor ve belli aktiviteleri düşünmek, matematik problemleri çözmek, alakasız nesneleri düşünmek gibi cevaplara rastlanıyor. Hâl böyle olunca OKEY de boş verin tuvalet terliğini, iki bilinmeyenli denklem çözmeyi, halı sahada kuracağınız kadroyu düşünmeyi diyor ve OKEY Rötar ’la anda kalarak tadına varılacakların keyfini çıkarmayı tavsiye ediyor. Neden önemli? Rutin şekilde olumsuz duygular uyandıran düşüncelere kendinizi kaptırmak, ileride deneyimlenebilecek hazzın seviyesini azaltabiliyor ya da nötralize edebiliyor. Anda kalmamak bireysel tatmin hissini azaltabileceği için birlikte yaşanacak tatmini ve partnerle iletişimi de olumsuz etkileyebiliyor. Gecikmek için başka şeyler düşünmek yerine siz de OKEY Rötar 'la anın keyfini sürebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Onay, korunma, yasalar ve erişim üzerine söylenebilecek daha çok şey var. Biz bir kısmına yer verdik, merak edip başka neler varmış diyecekleri ise müstehcen önerilerimiz bekliyor! Bu sayımızda size 3 podcast bölümü, 2 yazılı kaynak ve 1 test sunuyoruz.

Podcast

Boşanma sonrası sevişme kuralları kimi bağlar? - Kamusal Alanda Tabusal Konular

Siz de bizim gibi Aslı’ya doyamadıysanız bir de önerimiz var. Aslı, “hukukta cinsiyetçilikten bahsedilebilir mi?” sorusuna, kişisel cevaplar ve kamusal örnekler vererek bizi bu iki alanın kesiştiği yerlerde dolaştırıyor. Asıl konumuz Medeni Kanunun 132. Maddesi, yani “iddet süresi” olarak bilinen ve kadınların boşanmalarını takip eden 300 gün içerisinde yeniden evlenmelerini yasaklayan yasa. Bu az konuşulan yasanın ne tür detayları olduğuna bakıyor; boşanmanın kadın tarafından maddi/manevi nasıl deneyimlendiğini, boşanma kararlarının nasıl küçümsendiğini, “korumacı” ve “ahlakçı” kanatların kadında nasıl bir tahakküm kurmaya çalıştığını tartışıyoruz. Velayet davasından, nafakaya, soybağının reddi davasından, beyana uzanan sohbetimize bekleriz.

🎧Spotify’dan dinlemek için tıklayın

🎧Apple Podcasts’den dinlemek için tıklayın

Cinsel sağlık hizmetleri ne kadar erişilebilir? Bölüm 1 - Cinsel Sağlık Senin Hakkın 

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı ve Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu işbirliği ve Hazal Sipahi’nin sunumuyla hazırlanan Cinsel Sağlık Senin Hakkın podcast serisinin ilk bölümünün konukları Gaziantep Tabip Odası’ndan Aile Hekimi Uzmanı Ayşegül Ateş Tarla ve İstanbul’dan Aile Hekimi Onur Çeçen. Bu bölümde, Aile Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanında erişebileceğimiz hizmetler neler? Bunların ne kadarı pratikte karşılanabiliyor? Ne kadarı karşılanamıyor? Cinsel sağlık hizmetleri ne kadar erişilebilir? sorularına yanıtlıyorlar. 

🎧Spotify’dan dinlemek için tıklayın

Rızai olmayan kondom çıkartma: stealthing - Mental Klitoris

Onay, cinsel ilişkilerin olmazsa olmazı ve bu onay, korunma yöntemlerinin kullanımını da ilgilendiriyor. Mental Klitoris, stealthing’i “rızai olmayan kondom çıkarma veya kondoma zarar verme” olarak tanımlanıyor, yani bu, ilişkide bir tarafın onayı ya da haberi olmadan prezervatifin çıkarılması veya işlevsiz hale getirilmesi anlamına geliyor. Bu kavramı daha önce duymayanlara bu bölümü özellikle tavsiye ederiz! 

🎧Spotify’dan dinlemek için tıklayın

🎧YouTube’dan dinlemek için tıklayın


Yazılı kaynak 

Prezervatif Kılavuzu - tabukamu x OKEY

Prezervatif kullanmanın da kılavuzu olur mu? Olur. Çünkü şimdiye kadar yazdıklarımızdan anlaşıldığı üzere, korunmak sadece korunma yöntemi ya da onu fiziksel olarak kullanmaktan ibaret değil. Kullanımına dair iletişim kurmak, pratik yapmak, fantezi yapmak ve benzeri birçok konuyu içine dahil ediyor. tabukamu Genç Danışma Kurulu’nun danışmanlığında ve OKEY’in sponsorluğunda hazırladığımız kılavuzu buradan ücretsiz indirebilirsiniz

İlk ilişkide korunmak - tabukamu 

Bu ve diğer blog yazılarımızı incelemek için tıklayın


Test

onay aldın mı? - tabukamu x NVNY 

Sosyal ve duygusal ilişkilerimizde kişisel beklenti, ihtiyaç ve sınırlarımız farklılaşabilir. Bu farklılıklar ve kişisel sınırlar, kişilerin hangi davranışlara onay verip vermediğini belirleyebilir. Kişisel sınırlar üzerine düşünmek ve konuşmak, güvenli ve saygıya dayalı ilişkilerde onayın varlığının önemini fark etmemize de yardımcı olur. tabukamu’nun, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin Ne Var Ne Yok?! Gençlik Programı ile hazırladığı test ile onay kavramına dair bilgilerini ve sınırlar konusunda kendi duruşunuzu gözden geçirebilirsiniz.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Boş

cinsiyetçilik

boşanma

cinsel ilişki

kondom

Spotify

Cinsel sağlık

Cinsel Sağlık Senin Hakkın

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu

Hazal Sipahi

Gaziantep Tabip Odası

İstanbul

NEREDE YAYIMLANDI?

müstehcen mecmuamüstehcen mecmua

BÜLTEN SAYISI

onay ve korunma

cinsel ilişkiler, evlilikler, seçimler ve haklar nezdinde onay ve korunma neye benzer?

23 Ağu 2023

OKEY ile birlikte
Beril Ateş

YAZARLAR

Rayka Kumru

Seksolog, Kapsamlı Cinsellik Eğitmeni ve Cinsel Sağlık iletişimci

müstehcen mecmua

ayıpsız, tarafsız, tuzaksız, bilime dayalı, yeni nesil cinsellik rehberiniz.

İLGİLİ OKUMALAR

;