aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Ömer Kavur'un mirası, Visconti'nin Bellissima'sı

12 Mayıs haftasında İstanbul'daki özel gösterimler ve film programlarından öne çıkanlar.

"Kavur" Özel Gösterimleri

Kavur, 2023
Yönetmen: 
Fırat Özeler
Ne zaman, nerede izleyebilirsin?
15 Mayıs saat 21.30'da Caddebostan CKM Sineması, 16 Mayıs saat 21.15'te Atlas 1948 Sineması

Türkiye sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ömer Kavur’un yaşamını bir yolculuk üzerinden, özgün bir belgesel diliyle anlatan Kavurhafta boyunca özel gösterimlerle Başka Sinema salonlarına konuk oluyor. Filmde genç bir kadın, Ömer Kavur’un filmlerindekine benzer bir yolculuğa çıkarsa tüm sıkıntılarının çözüleceğine inanıyor ve terk edilmiş kasabalarda, harabelerde ve kimsenin kalmadığı otellerde Kavur’la arasında hayalî bir diyalog başlatıyor. Arşiv görüntüleri ve röportajların yanı sıra Cem Yılmaz, Funda Eryiğit ve Tilbe Saran’ın seslendirmelerinin yer aldığı belgeselin ardından Ömer Kavur’un yıllardır kayıp olan ilk kısa filmi İntihar’ın da ilk kez seyirciyle buluşacağını da hatırlatayım.

Bellissima | Kaynak: Mubi

Luchino Visconti Retrospektifi

Bellissima, 1951
Yönetmen: 
Luchino Visconti
Ne zaman, nerede izleyebilirsin? 
17 Mayıs saat 20.00'de, Sinematek/Sinema Evi'nde

Sinematek/Sinema Evi’nin İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin gelişimindeki kilit figürlerden biri olan Luchino Visconti’nin filmlerinden oluşan gösterim programı devam ediyor. Haftanın takvimindeki filmlerden Bellissima, evinin yakınındaki açık hava sinemasının da etkisiyle sinemaya çokça ilgili bir annenin, bir film stüdyosunun radyo duyurusunu takiben kızını oyuncu seçmelerine götürmesini ve kendisinden daha iyi bir hayat yaşamasını istediği kızının seçmeleri kazanması için elinden geleni yapmasını konu alıyor. Visconti’nin İtalyan Yeni Gerçekçilik akımından uzaklaşmaya başladığının sinyallerini verdiği Bellissima, İtalyan sinemasının dünyaya kazandırdığı en önemli oyunculardan biri olan Anna Magnani’nin fedakâr anne rolündeki unutulmaz performansıyla dikkat çekiyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

oyuncu

Özeler

1948

Türkiye

Ömer Kavur

Cem Yılmaz

Funda Eryiğit

Tilbe Saran

İntihar

Sinematek

Sinema

Luchino Visconti

Anna Magnani

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

👟 The Innocent, Air, Neredesin Firuze, Kavur

Yayın & Yazar

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;