aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Şehirden Notre Dame de Paris geçti

Tüm zamanların en ünlü aşk hikâyelerinden biri, Guinness rekorlu Notre Dame de Paris müzikali 21. performansıyla İstanbul'a veda ediyor.

  • Nedir? Müzikal. 1998 yılından bu yana 20 ülkede 4500'den fazla sahnede seyircisini büyüleyen ve Victor Hugo’nun imzasını taşıyan ölümsüz aşk hikâyesi, Riccardo Cocciante tarafından bestelenen ve sözleri Luc Plamondon tarafından yazılan müzikleriyle şehre Paris havası getirdi.
  • Nerede? Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
  • Ne zaman? 21 Mayıs Pazar 20.00
  • Neden gitmeli? Daha önce hem İngilizce hem orijinal dili olan Fransızca versiyonuyla İstanbullularla buluşan müzikal, bir kez daha orijinal diliyle şehirde.
  • Not almalı: İlk defa 1998 yılında Paris Kongre Sarayı’nda sahnelenen Notre Dame de Paris, Victor Hugo’nun klasik aşk hikâyesi Notre Dame’ın Kamburu’nun en güçlü uyarlaması. Müziklerini Riccardo Cocciante’nin bestelediği, sözlerini ise Luc Plamondon’un yazdığı bu müzikal; eşsiz anlatısı ve müzikleriyle Esmeralda, Quasimodo, Gringoire, Frollo, Fleur de Lys, Phoebus ve Clopin’in hikâyesini milyonların zihnine kazıdı. Başlarda Fransa’nın yanı sıra Belçika, İsviçre ve Kanada gibi Fransızca konuşulan ülkelerin önemli sahnelerinde izleyiciyle buluşan müzikal; sahnelendiği ilk yıl “prömiyer senesindeki gösterimlerinde en çok izleyiciye ulaşma” başarısına uzanarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almıştı. Zamanla 20 ülkede yedi farklı dil ile 4500’den fazla temsile ulaşan Notre Dame de Paris; dünyanın dört bir yanında sahnelendi.

    Müzikali izledikten sonra büyüsünden çıkmanın epey zaman alacağını söylemek pek de abartılı olmayacak. Şehirde çanları 21 defa çalan yapımı sahnede yakalayanlar şanslı hissetmekte haklı. Orijinal dili Fransızcanın gücünden sonuna kadar faydalanan Notre Dame de Paris’nin altyazılarını takip etmek her koltuktan pek kolay olmasa da dansın ve müziğin evrensel diline bir kez kapılınca hikâyeye kapılıveriyorsunuz. Elhaida Dani, Angelo Del Vecchio, Gian Marco Schiaretti ve Robert Marien muazzam bir iş çıkarıyor. Güçlü oyuncu kadrosunun performanslarını arşa taşıyan dansçılar için de ne desek az. “Keşke onlarca gözüm olsa da her dansçıyı teker teker izleyebilsem” dedirten bir ahenkten bahsediyoruz. Benzerini ışıklandırma ve dekor için de söylemek mümkün. Neticede büyüsünden çıkmanın epey zaman alacağı bu müzikalin etkisinden çıkmayı zaten istemez vaziyette buluyorsunuz kendinizi. Sanırım ben de bu yüzden birkaç gündür büyünün etkisinden çıkmaya direniyor, Notre Dame de Paris’nin müziklerini dinler ve Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Notre Dame’ın Kamburu’nu okurken neredeyse iki asırdır milyonların paylaştığı o rüyaya ortak oluyorum. 21. performansıyla İstanbul'a veda eden müzikali, izleyicilerin büyük ilgi gösterdiği turnenin son temsilinde yakalamak istersen biletler burada.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Victor Hugo

Riccardo Cocciante

Luc Plamondon

Paris

Zorlu PSM

Fransızca

İstanbul

Notre Dame de Paris

Notre Dame

Kamburu

Esmeralda

Gringoire

Fleur de Lys

Fransa

İsviçre

Kanada

Guin

lar Kitabı

Elhaida Dani

Angelo Del Vecchio

Gian Marco Schiaretti

Robert Marien

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🔔 Şehirde Paris havası ve Nutcrusher

Yayın & Yazar

İstanbul Tiyatro Rehberi

Sahnelerden taşan ve şehrin dört bir yanına yayılan oyunlar, performanslar, tiyatroda öne çıkan gelişmeler, nitelikli incelemeler ve söyleşilerden oluşan bir seçki.

;