aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

📺 Sönmüş hayaller komedisi, Kraliçe Charlotte'un gençliği

5 Mayıs haftasında dijitalde yayınlanan film ve dizilerden öne çıkanlar.

Donadona, 2022
Yönetmen: Kaan Arıcı ve İsmet Kurtuluş
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Mubi’de haftanın öne çıkan filmi, yerli bir komedi. Tiyatro sahnesinde ideallerini gerçekleştirmeye çalışırken sürekli hüsrana uğrayan iki arkadaşın hikâyesini anlatan Donadona, festival gösterimlerinin ardından ilk kez seyirciyle buluşuyor. Tiyatro ve oyunculuk tutkusunu, sektörün zorluklarını ve yarattığı hayal kırıklıklarını konu alan bu tatlı komedi, seni hayatın gerçekleriyle yüzleştirirken bir yandan da gülümsetecek.

Holy Spider | Kaynak: İKSV

Holy Spider / Kutsal Örümcek, 2022
Yönetmen: Ali Abbasi
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Mubi’de haftanın bir diğer filmi, göçmenlik kavramına fantastik dokunuşlar ekleyen Border filmiyle hatırlayabileceğin Ali Abbasi’nin yeni filmi. Holy Spider, İran’ın kutsal şehri Meşhed’i ahlaksız ve yozlaşmış olduğunu düşündüğü seks işçilerinden "temizlemek" isteyen bir seri katilin izini süren cesur bir gazeteci kadını merkezine alıyor. Örümcek Katili’nin cinayetleri sana gerilim dolu iki saat yaşatacak.

Cosmopolis | Kaynak: Mubi

Cosmopolis, 2012
Yönetmen: David Cronenberg
Nerede izleyebilirsin? 
Mubi'de

Mubi takviminde bir de tamam bir limuzinin arka koltuğunda geçen o David Cronenberg filmi var: Cosmopolis, 28 yaşındaki milyarder spekülatör ve varlık yöneticisi Eric Packer’ın gece saatlerinde lüks limuzin-ofisiyle Manhattan'ın diğer ucundaki berberine ulaşmaya çalıştığı zaman dilimine yayılıyor. Arka koltuğa çalışanları, hoşlandığı kadınlar ve daha birçokları konuk olurken; büyük protestolar nedeniyle yollar kilit, şehirde kaos hâkim, üstelik Packer'ı öldürmek isteyen biri var! Robert Pattinson'ın etrafını saran bu yıldızlar geçidi, kapitalizmin yarattığı uçurumlara seni de sürükleyecek.

Queen Charlotte: A Bridgerton Story | Kaynak: Netflix Türkiye

Queen Charlotte: A Bridgerton Story, 2023
Yaratıcı: Shonda Rhimes
Nerede izleyebilirsin? 
Netflix'te

Tarihi baştan yazan, dönem müziklerini çağdaş ve popüler şarkılarla birleştiren, ateşi yüksek ve seksapeli bol Netflix dizisi Bridgerton’ın evreninde geçen spin-off mini-dizi, tüm bölümleriyle yayında. Bridgerton’ın öncesini anlatan yapımda genç Kraliçe Charlotte ve Kral George’un evliliği, yüksek sosyeteye yön veren bir aşk öyküsüne dönüşüyor.

Hannah Gadsby: Someone Special | Kaynak: Netflix Türkiye

Hannah Gadsby: Someone Special, 2023
Yönetmen: Jenney Shamash
Nerede izleyebilirsin? 
Netflix'te

Netflix’in comedy special’larını seviyorsan, bir müjde: Please Like Me dizisiyle tanıyor olabileceğin, Nanette adlı comedy special’ıyla alıştığımız stand-up deneyimini ters yüz eden Hannah Gadsby’nin yenisi, 9 Mayıs’ta yayınlanıyor. Gadsby’nin yeni komedisinde panik dolu bir teklif, tuhaf bir düğün pastası, mühim bir tavşan öyküsü ve daha fazlası var. Kısacası bu, aşk ve evliliğe dair iyi hissettiren bir stand-up gösterisi.

Bir öneri daha...

Haftanın farklı kataloglara eklenenleri arasında, sessizliğin bozulmasını bir korku unsuru olarak kullanan özgün gerilim A Quiet Place / Sessiz Bir Yer (2018, John Krasinski) öne çıkıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Kaan Arıcı

İsmet Kurtuluş

Kutsal Örümcek

Ali Abbasi

Border

İran

Meşhed

Cosmopolis

David Cronenberg

Eric Packer

Manhattan

Robert Pattinson

Queen Charlotte: A

Netflix

Türkiye

Queen Charlotte: A Bridgerton Story

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🦝 Guardians of the Galaxy Vol.3, Donadona, Akbank Kısa Film Festivali

Yayın & Yazar

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;