Sony, bulut oyun zorluklarının üstesinden gelmeye "hazır"

Şirket, bulut oyunların teknik zorluklarını üstesinden "yapay zekâ" ile gelmeyi planlıyor

Sony CEO'su Kenichiro Yoshida, Financial Times'a verdiği röportajda bulut oyunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Buna göre, bulut oyunların teknik olarak "çok zor" olduğunu belirten Yoshida, şirketin bu zorluğun üstesinden gelmeye "hazır" olduğunu ifade etti.

Geniş açı: Sony'nin oyun akışıyla ilgili "çeşitli seçenekleri" inceleyeceğini, hatta bulut oyunlarını geliştirmek için yapay zekâ aracı GT Sophy'i kullanacağını aktaran Yoshida, bulutun kendisinin harika bir iş modeli olduğunu düşündüğünü; ancak söz konusu oyunlar olduğunda teknik zorlukların "yüksek" olduğunu belirterek "Dolayısıyla bulutta oyun oynamanın zorlukları olacaktır, ancak biz bu zorlukların üstesinden gelmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

  • Yoshida'nın sözünü ettiği teknik zorlukların başında, oyunlardaki yanıt verme hızını etkileyerek hoş olmayan çevrimiçi deneyimlere yol açan, oyuncu girişi ile oyun tepkisi arasındaki tepki süresi olarak tanımlanabilecek "gecikme sorunları" yer alıyor. Ancak Yoshida, Sony'nin bulut oyunlarının performansını artırmak için yapay zekâ aracı GT Sophy'yi kullanabileceğini belirtiyor.
  • Oyunlar için "karanlık zaman" olarak tanımlanan, yani akşam saatlerinde trafiğin en yüksek olduğu saatlerle ilgili sorunlara da değindi. Akşam saatlerinde trafik artmadan önce günün büyük bir bölümünde boşta kalan bulut oyun sunucularının çalıştırılmasıyla ilgili büyük bir maliyet sorunu olduğuna dikkat çeken Yoshida, bu sorunu da GT Sophie ile çözdüklerini söyledi.
  • Buna göre, Gran Turismo'da GT Sophy ile insan oyuncuları karşı karşıya getirerek karanlık saatlerden en iyi şekilde yararlandıklarını belirten Yoshida, "Bulut oyunları için karanlık saatler hem Microsoft hem de Google için bir sorundu, ancak bu [daha sessiz] saatleri yapay zekâ öğrenimi için kullanabilmemiz anlamlıydı" ifadelerini kullandı.

Bir adım geriden: PlayStation patronu Jim Ryan, geçtiğimi ay yaptığı bir açıklamada, şirketin bulut oyunları için "oldukça ilginç ve agresif planları" olduğunu söylemiş; ancak konuya ilişkin daha fazla ayrıntı vermemişti.

  • Bunu takip eden saatlerde şirket, PlayStation Showcase etkinliğinde, kullanıcıların Wi-Fi üzerinden PS5'ten oyun akışı yapmasına olanak tanıyan yeni bir el oyun cihazı olan Project Q'yu tanıtmıştı.

Öte yandan: Sony, bulut ve konsol oyunları alanlarında en büyük rakibi konumunda olan Microsoft'un, Call of Duty, Diablo, World of Warcraft, Overwatch ve Candy Crush Saga gibi popüler oyunları bünyesinde bulunduran Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın almasına en çok karşı çıkanların başında geliyor. 

  • Her ne kadar Yoshida, Financial Times'a verdiği röportajda Microsoft-Activision anlaşmasına ilişkin herhangi bir yorumda bulunmaktan kaçınsa da Sony'nin, satın almanın gerçekleşmesi hâlinde Microsoft'un Activision oyunlarını Xbox'a özel yaparak rekabeti bozacağını düşündüğü biliniyor.
  • Bir süre önce Birleşik Krallık'ın Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Microsoft'un Activision oyunlarının Xbox Cloud Gaming'e özel hâle getirmesi ihtimaline ve büyüdükçe pazardaki potansiyel hakimiyetini artırma potansiyeline ilişkin endişelerden dolayı satın almayı engellemişti. Kararın bulut oyunlar özelinde olduğu; satın almanın konsol oyun pazarını etkilemeyeceği belirtilmişti. Microsoft ise kararı temyize taşıyacağını bildirmiş, durulma tarihi 24 Temmuz olarak açıklanmıştı.
  • Bununla birlikte, Microsoft'un Activision'ı satın alması hâlâ daha belirsizliğini koruyor. CMA'nın kararını takiben Avrupa Birliği (AB) satın almayı onayladığını duyursa da geçtiğimiz yıl satın almanın engellenmesi için dava açan ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Ağustos ayında mahkemeye çıkmaya hazırlanıyor. 

Editörün önerisi: Microsoft-Activision Blizzard anlaşmasına ilişkin detayları Quando'da kaleme aldığımız "Microsoft-Activision: Tarihi anlaşmada son durum ne?" başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zekâ

Kenichiro Yoshida

Financial Times

Geniş açı

Gran Turismo

Microsoft

Google

PlayStation

Jim Ryan

PlayStation Showcase

Call of Duty

NEREDE YAYIMLANDI?

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

⚖️ Hukukta yapay zekâ, atomik saldırı

Atomic Wallet'a saldırı. Sony CEO'sundan bulut oyun açıklamaları. Bir avukatın dava araştırması için ChatGPT'yi kullanmasını takiben yaşananlar.

06 Haz 2023

Independent Türkçe/Midjourney

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

İLGİLİ OKUMALAR

;