aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Starship'in test uçuşu, çevrede ciddi hasara yol açtı

Çevre sakinleri, fırlatmanın "mini bir deprem" etkisinde olduğunu aktardı

Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından tasarlanan dünyanın en güçlü roketi Starship'in test uçuşu geçtiğimi hafta gerçekleşmiş; fırlatmadan dakikalar sonra roketin kontrolü kaybederek patlamasıyla sonuçlanan bu deneme, SpaceX ve NASA yetkilileri tarafından bir başarı olarak kabul edilmişti. Ancak, Starship'in test uçuşu, Teksas'ta bulunan fırlatma sahasının yakınlarında yaşayanlar için "dehşet verici" bir deneyim olmuş gibi gözüküyor.

Geniş açı: New York Times'ın haberine göre,  Starship'in fırlatılmasının ardından fırlatma alanının bulunduğu yere komşu olan Port Isabel kasabasında "neredeyse her yer"in kalın bir toz tabakası ve kum taneleriyle kaplandığı bildiriliyor. Kasaba sakinleri, Starship'in 33 Raptor motorundan çıkan gücün "mini bir deprem" etkisinde olduğunu ve kasabada en az bir dükkanın camlarının kırılmasına neden olduğunu aktarıyor.

  • Ayrıca, Starship'in uçuşunun dördüncü dakikasında gerçekleşen patlamanın doppler radar sistemleri tarafından dahi tespit edildiği belirtiliyor.

  • Bununla birlikte, kalkış alanında 25 metre derinliğinde bir krater açan Starship'in neden olduğu yıkımın parçaları etrafa saçılarak çevrede park hâlindeki araçlarda da ağır hasara yol açtı. Gelgelelim, bu, SpaceX'in yol açtığı ilk hasar değil. 2021 yılında SpaceX'in parçalanan Falcon 9 roketinin bir parçası Washington eyaletindeki bir çiftliğe düşmüş ve yerde bir çukur oluşmasına neden olmuştu.

Öte yandan: Yerel halk, Starship'in gelecekte gerçekleşmesi planlanan fırlatmalarının yerel flora ve fauna üzerindeki potansiyel etkileri konusunda endişeli olduklarını ifade ediyor. SpaceX'in Starbase tesisleri yaban hayatı koruma alanlarının yakınında yer alıyor. Her ne kadar bu tür roket kompleksleri çevreye zararı en aza indirgeyecek şekilde inşa edilse de Starship'in arkasında bıraktığı yıkım durumun pek de öyle olmadığına işaret ediyor.

  • Fırlatmanın neden olabileceği tahribatı önlemek amacıyla 27 çevre, toplum ve yerli kuruluş, test uçuşunun gerçekleşmesinden bir gün önce, 19 Nisan'da, roketin hem yerel halk hem de çevre üzerindeki etkilerine ilişkin endişelerini dile getiren açık bir mektup imzalamıştı.
  • Bölgenin yerli halkı Carrizo Comecrudo Kabilesi'nin Başkanı Juan B. Mancias tarafından imzalanan mektupta, tehlike altında olan bölgede kutsal toprakların olduğu belirtilerek "Biz, Teksas'ın Carrizo Comecrudo Kabilesi olarak, kutsal topraklarımızı tahrip eden SpaceX operasyonlarına karşı çıkıyoruz" ifadelerine yer verildi. Buna göre, kabile, roket konusunda taraflarına hiç danışılmadığını; toplantı taleplerine de hiç yanıt verilmediğini öne sürdü.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

uzay taşımacılığı

roket

Elon Musk

SpaceX

NASA

Teksas

New York Times

Falcon 9

Space

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

✉️ Starship'in yıkımı, uzaylıların cevabı

Yayın & Yazar

Quando Bilim

En önemli bilimsel ilerlemeler, uzaydan keşifler, sağlık dünyasından gelişmeler.

;