Timemore C3: Giriş Seviyesi İçin İyi Bir Opsiyon mu?

Timemore C3 nitelikli kahve yolculuğunuzun ilk adımlarından biri olmaya aday

Bardağımda Ne Var?

Bardağımda Ne Var?

İyi kahveye ulaşabilmeniz için ayda bir yayımladığım bir rehber. Denediğim kahveleri ve kahvenin yetiştirilmesinden tüketimine her adımıyla ilgili bilgileri bulacaksınız.

“Hangi değirmeni almalıyım?” - Sanırım bu soru kahveyle ilgilendiğim son 10 yılda en çok aldığım sorulardan biri. Genelde cevabım da “alabildiğinizin en iyisi” oluyor. Değirmen benim de yıllar sonra anladığım üzere aslında iyi kahveye olan yolculuğunuzun en önemli üç silahşöründen biri. Diğer ikisi ise kahve için uygun su ve tabii ki nitelikli çekirdek. 

Kahveye yeni ilgi duymaya başlamış birinin sadece bir el değirmeni için 5-6 bin TL’ler harcamaya sıcak bakmadığını az çok biliyorum; hangimiz yeni bir hobiye başladığımızda yüksek miktarlarda yatırım yapmak isteriz ki? Ya sonra o hobiden vazgeçersek? 

Bu sebeple giriş seviyesi el değirmeni önemli bir noktada duruyor: hem hobiye başlayanı kahvenin bir sonraki seviyesiyle tanıştırmalı, hem de bütçede delik açmamalı. Bu şekilde bir değirmen olarak Timemore C3 serisini sanırım 1-2 senedir sık sık duyuyorum. Bu seviyede başka değirmenler de mevcut ama piyasanın en sık konuşulanı ve kullanılanını incelemek bana daha makul geldi.

İncelemeye geçmeden önce kahve öğütmeyle ilgili bir bilgi bölümü yapalım.

Kahveyi neden öğütürüz?

Kahveyi öğütmek zorundayız çünkü sıcak suyun kahveyi çözebilmesi için çözülebilir alanı artırmamız gerekiyor. Yani çekirdekleri daha küçük parçalara ayırmalıyız ki, sıcak su kahveyle temas ettiğinde çözebileceği ve tatları bardağımıza geçirebileceği çok daha büyük bir bölge olsun.

Öğütme işlemi nasıl gerçekleşir?

Temelde ev ve işletmelerde kullanılan 2 tip değirmen kesicisi modeli vardır. Biri konik diğeri ise düz tipte kesicidir. 

Hemen üstteki fotoğrafta soldaki konik, sağdaki ise düz tip kesicidir. Öğütme işlemi ise aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü şekilde gerçekleşir. 

Yukarıdan beslenen kahve çekirdekleri kesicilerin oyukları vasıtasıyla hem yönlendirilir hem de aynı süreç içinde kırılır ve kesilir. (Burada çok acayip bir bilim var, değirmenler ve kesiciler konusuna ayrı bir teknik sayıda değinmeyi planlıyorum.)

Peki konik ve düz kesicili değirmenlerin farkı nedir?

Bu ne yazık ki basit, tek cevabı olan bir soru değil. Ancak bazı genellemelerle durumu özetleyebiliriz:

  • Konik kesiciye sahip değirmenler genelde daha ucuzdur. Bu kesicilerin üretim maliyetleri daha düşük.
  • Konik kesiciler daha fazla toz partikül (fines) üretiyor. Bu şekilde klasik espresso yapımına daha uygun öğütüm profilleri sunuyorlar.
  • Konik kesicilerin öğütüm homojenliği düz kesicilere göre daha az. Yani parçacık boyutu dağılımı daha geniş, daha az homojen. 
  • Düz kesicilerde tat ayrımları daha keskin iken, konik kesiciler bardakta daha yuvarlak diyebileceğimiz sonuçlar üretiyor. Bunu anlatmak için abartılı bir örnek vereceğim. Örneğin, üzerinde çilek, muz, elma tadım notu olan fantastik! (😂) bir kahve aldınız. Düz kesiciye sahip bir değirmenin çilek, muz, elma ayrımını daha net vermesini beklerken, konik kesiciye sahip değirmenin biraz daha bu ayrımı kendi içinde erittiği ve meyve salatasına yaklaştırdığını söyleyebiliriz. Bu demek değil ki konik kesiciyle tatlar ayrılmıyor; sadece netliği daha az.

Hemen yukarıda dediğim gibi bunlar genelleme, fakat seçim yaparken size yol gösterici olacaktır.


Timemore C3 İncelemesi

Kutu içeriği: Değirmen + fırça + bir çanta. Özellikle fırça çok iyi düşünülmüş bir detay, kesinlikle ihtiyacınız olacak ve iyi ki içinden fırça çıkmış diyeceksiniz. 

Fiziksel yapısı: Genel olarak ince, küçük bir değirmen diyebilirim. Dışı tümüyle metalden yapılmış ve elde yarattığı his tatminkâr. Dış yüzeyindeki kare kare çıkıntılar başta biraz rahatsız etmiş olsa da sonradan alıştım ve kavramayı kolaylaştırdığını fark ettim. 

Tek elle tutmak ve kavramak sorun olmuyor. Örnek olarak Comandante daha büyük, kavraması biraz daha zor 👇🏻

Timemore, C3’te ayar mekanizması olarak değirmenin içinde, hemen kesicilerin altındaki yeri tercih etmiş. Kullanımı zaten çok kolay, ayar için hangi yöne doğru çevirmeniz gerektiğine dair yeterince görsel işaret var. İlk kullandığınızda değirmeni sıfıra getirip sonra demleme aracınıza göre ayarlayabilirsiniz. Filtre demlerken ben 16’nın dışına çok kez çıktım, ondan değirmenin üzerinde yazanı sadece bir referans olarak almanızı tavsiye ederim.

Değirmeni test etmek için birçok kahve öğüttüm ve tükettim. Dışarıdan baktığınızda öğüttünüz kahve çekirdekleri nispeten homojen diyebileceğiniz bir görüntü sunuyor. Tabii ki gözle yapılan kontrol sadece o örnek içerisinde çok farklı boyutta parça olup olmadığını size söyleyebilir.

Yaptığım demlemelerde değirmenin tatları ayırt edebileceğim netliği bana sağladığını gördüm. Bir yandan da biraz gövdeli ve hafif bulanık kahveler çıkarttığını ama bardakların genel olarak tatlılığını vurguladığını düşündüm.  

Sonraki adımda Timemore C3’ü Comandante’nin karşısına koydum. Buradaki amacım C3’ün performansını Comandante’yle karşılaştırmaktan öte, acaba aradaki fark ne boyutta sorusunu cevaplamaktı. Biri diğerinin neredeyse 3 katı fiyata sahip olan iki değirmen arasında hangisinin daha iyi performans göstereceği zaten bariz.

Bunun için de 2 farklı kahveyi aynı şekilde demledim ve tatlarına baktım.

Comandante ile demlediğim bardaklarda tat keskinliği daha net, asidite daha belirginken tatlılık ise daha azdı. C3’te ise hemen yukarıda belirttiğim profille tekrar karşılaştım: tatlar belli ama gövde yüksek, bulanık gibi hissettiriyor. Bir yandan Comandante’ye göre daha tatlı.

İkisini karşılaştırdığımda fark benim açımdan büyük. Fakat bu demek değil ki C3 satın almaya değmeyecek bir değirmen; tam tersine ilk defa nitelikli kahve yolunda yatırım yapacak biri için bence çok iyi bir opsiyon. Hem kahvelerin gerçek potansiyellerini parça parça açığa çıkartmaya başlıyorsunuz, hem de kaliteli bir ürünü nispeten uygun diyebileceğimiz bir fiyata alarak bunu yapıyorsunuz. Bütçenize uygunsa, ilk defa bir değirmen alacaksanız tavsiye ederim. Bıçaklı veya seramik kesicili bir değirmenden geçecekseniz de yine düşünmeyin derim. Aradaki farkı net hissedeceksiniz.

Timemore C3’ten bağımsız genel değirmen tavsiyem ise baki; bütçenizin el verdiği en iyi değirmeni alın. Ne büyük farklar yarattığını görünce nitelikli kahveye duyduğunuz heyecan katbekat artacak.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Bardağımda Ne Var?

Bardağımda Ne Var?

İyi kahveye ulaşabilmeniz için ayda bir yayımladığım bir rehber. Denediğim kahveleri ve kahvenin yetiştirilmesinden tüketimine her adımıyla ilgili bilgileri bulacaksınız.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kahve

el değirmeni

değirmen

Timemore C

Kahve

NEREDE YAYIMLANDI?

Giriş Seviyesi El Değirmenleri

Her telden çalan çokça kahve, öğütme dinamikleri ve Timemore C3 el değirmeni ürün incelemesi

26 Mar 2023

YAZARLAR

Bardağımda Ne Var?

İyi kahveye ulaşabilmeniz için ayda bir yayımladığım bir rehber. Denediğim kahveleri ve kahvenin yetiştirilmesinden tüketimine her adımıyla ilgili bilgileri bulacaksınız.

İLGİLİ OKUMALAR

;