aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel

Türkiye İttifakı yerel yönetimlere nasıl bakıyor?

Zafer Partisi 

Zafer Partisi programında Türkiye Cumhuriyeti'nin devletin bağımsızlığı, bütünlüğü ve üniter yapısı çerçevesinde merkezî ve yerel idareler tarafından yönetildiğini ifade ediyor. Yerel idarelerin yetki genişliği ilkesine göre yetki sahibi olduğunun belirtildiği programda devletin kurumsal yapısının çağın gereklerine uygun olarak teçhiz edileceği, kurumların etkin olması ve güçlü hizmet vermesi için gerekli yasal ve ekonomik düzenlemeler ve iyileştirmelerin yapılacağı bildiriliyor. Ayrıca programda, devletin merkezî ve yerel idarelerinin bütünlük içinde çalışmasını temin edecek tedbirler alınacağı vurgulanıyor. 

Memleket Partisi 

Memleket Partisi, programında "Anayasamızda yer alan “idarenin bütünlüğü” ve “yerinden yönetim” ilkelerinden hareketle yerel yönetimlere ilişkin tüm sorunları çözeceğiz." ifadesine yer veriyor. Kent yönetimine kentlinin, köy yönetimine köylünün katılmasının sağlanacağının vurgulandığı programda, yerel birimlerin ulaşım, iletişim, elektrik, su, kanalizasyon alt yapılarının güçlendirileceği belirtiliyor. 

Köyden mahalleye dönen yerleşim birimlerinin başta hizmetlere erişim olmak üzere tüm sorunlarının çözüleceğinin ifade edildiği programda yerel yönetim harcamalarının etkili bir mekanizma kurularak denetleneceği, yerel yönetimlere ilişkin tüm süreçlerin şeffaf şekilde işleyeceği, yapay zeka uygulamaları ve akıllı kent anlayışıyla yeni yerel yönetim modelleri geliştirileceği, muhtarlıkların güçlendirileceği belirtiliyor. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

yapay zeka

akıllı kent

Zafer Partisi

Türkiye

Memleket Partisi

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Pusula: Yerel yönetimler

Yayın & Yazar

Spektrum

Her çarşamba 12.00'de Spektrum, her perşembe 12.00'de Spektrum Pusula, her cuma 10.00'da Spektrum Seçim 2023 e-posta kutunda.

;