Ukrayna-Rusya Savaşı ve Telegram’ın Yükselişi

Rus birlikleri Kiev’i abluka altına almaya hazırlanırken milyonlarca Ukraynalı savaşa dair son gelişmeleri Telegram üzerinden UkraineNOW adlı kanaldan takip ediyor. Ukrayna’da işgal öncesinde dahi 500 bin üyeye sahip olan kanal, savaşın başlangıcı ile günde 8 milyon kez görüntülendi.

  • Telegram Neden Tercih Ediliyor?

Telegramın bu kadar sık tercih edilmesindeki en önemli sebep hükümetin doğrudan vatandaşlarına an be an savaşın seyrine dair bilgileri sansürsüz bir şekilde paylaşabilmesinden geliyor. Kullanıcılar, Ukrayna cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ve Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko gibi kişilerin oluşturdukları Telegram kanallarına üye olup son dakika gelişmelerini takip edebiliyor. Telegramın özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde içeriklerin sansürsüz yayınlanabileceği bir platform olarak ön plana çıkmıştı.

  • Ukraynalıların Telegram Sevgisi

Ukraynalıların Telegrama olan bağlılıkların savaşın öncesine dayanıyor. 2014 yılında Rusya hükümeti Pavel Durov’dan bir başka girişimi olan popüler video yükleme kanalı VK’dan Ukraynalı protestocuların kişisel bilgilerini Rusya güvenlik güçleri ile paylaşmasını talep etti. Durov ise bu talebi açıkça reddettiğinden dolayı CEO'luk görevinden alınmış ve daha sonrasında siyasi baskılar neticesinde ülkeyi terk edip sonrasında Telegram’ın merkezini Berlin’e taşıdı. Bu durum Telegram’ı Ukrayna’nın en popüler mesajlaşma uygulaması haline getirdi.

  • Telegramın Getirdiği Riskler

Öte yandan, Telegram’ın içeriklere müdahil olmamasının bedellerini hesaba katmak gerekiyor. Stratejik Diyalog Enstitüsü’nden analist Ciaran O’Connor’a göre Rusya Telegram üzerinden Ukrayna’yı Nazilerden arındırdığını ve Ukrayna ordusunun zayıfladığına dair haberlerle dezenformasyona ön ayak oluyor. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov ise bütün kanallardaki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek için fiziksel imkanlarının bulunmadığını ifade etti. Üstelik DW Türkçe’nin haberine göre Alman hükümeti Telegram’a kurduğu baskı sonucunda nefret ve terör suçunun işlendiği 64 kanalı kapattırdı. Ayrıca Signal’in kurucusu Moxie Marlinspike 25 Şubat’ta Telegram’ın mesajları özel kanallarda dışında şifrelemediğini ve bu durumun Ukraynalılar açısından ciddi güvenlik tehditlerine mal olabileceğine dair tweet attı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Telegram

Ukrayna

Vladimir Zelenski

Kiev

Vitali Klitschko

Rusya

Pavel Durov

Berlin

DW Türkçe

Signal

Moxie Marlinspike

NEREDE YAYIMLANDI?

Kırılım ÇağıKırılım Çağı

BÜLTEN SAYISI

❗️ Teknoloji nötr değildir ❗️

🛣️ Elektrikli araçlar için değiştirilebilir pil teknolojisi, 🖼️ Telegram’ın Ukrayna direnişi için önemi, 🎯 Ankara’nın elektrikli araç şarjı atılımı

08 Mar 2022

YAZARLAR

Kırılım Çağı

Teknolojinin sosyal ve çevresel sorunları nasıl çözebileceğine dair tartışmalara aşinalığın olsun. Her ayın 2’inci ve 4’üncü Perşembe günü, yeni bir disiplin olan teknoloji sosyolojisine dair her konuyu burada yakalayabilirsin.

İLGİLİ OKUMALAR

;