aposto-logo
TR
TREN

Üretken yapay zekalar

Yapay zeka teknolojileri farklı şirketler tarafından geliştirilmeye devam ediyor; ancak bu konuda soruşturmalar da sürüyor.
Üretken yapay zekalar

14 Nisan - Alternatif Bank
Alternatif Bank ile birlikte

GastroClub avantajları Alternatif Bank Mobil ’de GastroClub avantajları Alternatif Bank Mobil’de Restoran indirimleri, keyif katan ikramlar ve daha pek çok ayrıcalık keşke hep bizimle olsa deriz, değil mi? O hâlde herkesi ayrıcaklı bir kulüp olan GastroClub ’ın parçası olmak üzere Alternatif Bank Mobil ’e davet etmek isteriz. Neden? Dijital bankacılık alanında sunduğu yenilikçi çözümlerle müşterilerinin hayatına değer katan Alternatif Bank , Türkiye’nin en büyük yeme-içme kulübü GastroClub ile işbirliğini sürdürerek GastroClub’ı Alternatif Bank Mobil ’de kullanıcılarla buluşturuyor. Tüm Alternatif Bank Mobil kullanıcıları, 26 şehirde 500’den fazla seçkin restoran dâhil, yüzlerce noktada indirim, ikram ve avantajlar sağlayan GastroClub’ın 4.000 TL değerindeki üyelik paketine sahip oluyor. Siz de yalnızca Alternatif Bank müşterisi olarak mobil uygulama üzerinden GastroClub ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Neler var? Alternatif Bank Mobil kullanıcıları GastroClub sayesinde yüzlerce restoranda indirim ve ikramların yanı sıra e-ticaret, paket servis, süpermarket, kuru temizleme ve giyim gibi hayatın her alanında %50’ye varan indirimlerle alışveriş yaparak Alternatif Bank müşterisi olmanın farkını yaşıyor. Dahası: Kullanıcılar ayrıca GastroClub anlaşmalı restoranlardaki Ramazan harcamalarında %30’a varan indirim ve ikramlardan da faydalanabiliyor. Alternatif Bank müşterisi olmanın farkını yaşayarak GastroClub avantajlarından yararlanmak isterseniz bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Amazon, şirketlerin üretken yapay zeka ürünleri oluşturma hizmetlerini geliştirmeyi amaçlayan yeni teknolojilerini duyurdu. Amazon’un Web Hizmetleri birimi (AWS), müşterilerinin işlerinde üretken yapay zekayı kullanmasını kolay ve pratik hale getirecek, temel modellerle üretken yapay zeka uygulamaları oluşturmanın ve ölçeklendirmenin bir yolu olarak "Amazon Bedrock" ve "Amazon Titan" modellerini tanıttı. Duyuruda, Titan temel modellerinin daha geniş çapta kullanıma sunulmasından önce birkaç müşteri ile deneneceği aktarıldı.

Detaylar: Amazon Bedrock uygulamasının metin ve görüntüler için bir dizi güçlü temel modele erişim yeteneği sunacağı bildirildi.

  • Amazon Titan’ın başlangıçta iki modeli olacağı; bunlardan ilkinin özetleme, metin oluşturma, sınıflandırma, açık uçlu soru-cevap ve bilgi çıkarma gibi görevler için üretken büyük dil modelleri sunarken ikinci modelin, metin girdilerini metnin anlamını içeren sayısal temsillere çeviren bir gömülü model olacağı ifade edildi.

Öte yandan: Avrupa Birliği (AB) Veri Kurulu, OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'ye yönelik yürütülen soruşturmalarda, işbirliğini ve bilgi paylaşımını artırmak için özel bir görev gücü kurmaya karar verdi.

Bir adım geriden: AB ülkelerinin ulusal veri koruma kurumlarını bir araya getiren Kurul, geçen ay ChatGPT’ye kişisel verileri toplama kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle soruşturma başlatırken uygulamaya erişimi durdurmuştu.

  • İtalya Ulusal Kişisel Veri Koruma Kurumu bir süre önce ChatGPT'ye gizlilik ihlali yaptığı gerekçesiyle erişim engeli getirmişti.
  • İtalya’yı takiben, Almanya Federal Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komiseri Ulrich Kelber, ChatGPT’nin veri güvenliği endişeleri nedeniyle engellenebileceğini açıklamıştı.
  • Fransa ve İrlanda'daki gizlilik otoriteleri de konuyu veri gizliliğine ilişkin bulguları tartışmak üzere İtalya'nın veri düzenleyicisiyle temasa geçtiklerini aktarmıştı.
  • Kanada Gizlilik Denetleme Ofisi, ChatGPT hakkında "kişisel verilerin izinsiz olarak toplanması, kullanılması ve ifşa edilmesi" şikayetleri üzerine soruşturma başlattığını duyurmuştu.
  • Avustralya'da Hepburn Shire'ın belediye başkanı Brian Hood, ChatGPT'nin rüşvet suçundan hapis yattığı yönündeki yanlış iddiaları düzeltmemesi durumunda OpenAI'yi dava edebileceğini bildirmişti. Hood'un OpenAI'ı dava etmesi hâlinde bunun, ChatGPT'ye yönelik açılan ilk hakaret davası olması bekleniyordu.

Dahası: Kasım ayında Microsoft ortaklığında OpenAI’ın geliştirdiği ChatGPT robotunun piyasaya sürülmesiyle teknoloji şirketleri, kendi üretken yapay zeka sohbet robotlarını geliştirmeye ve tanıtmaya başlamıştı. Şubat ayında Microsoft’un arama motoru Bing’e entegre edilen ChatGPT’nin versiyonlarının ileride Word, Excel, PowerPoint ve Outlook gibi Office aplikasyonlarına da entegre edilmesi planlanlanıyor.

  • Google Mart ayında Bard isimli yapay zeka sohbet robotunu ABD ve Birleşik Krallık’ta belirli sayıda insanın kullanımına açmıştı. İlk aşamada bir internet sitesi olarak ortaya sürülen Bard’ın teknolojisinin yeterli kontrollerden geçmeden ileri sürüldüğü konusunda uzmanlar eleştirilerde bulunmuştu.
  • Yine Mart ayında Çin’in en popüler arama motoru Baidu, “Ernie Bot” isimli yapay zeka sohbet robotunun duyurusunu yapmıştı. Baidu, ERNIE Bot’un teknolojisi için 650 şirketle anlaştığını belirtmiş olsa da, teknolojinin henüz genel kullanıma hazır olmadığının altını çizmişti.
  • Son olarak, Çin’in teknoloji devi Alibaba, geliştirdiği "Tongyi Qianwen" isimli sohbet robotunu tanıtmıştı. Sohbet robotunun, ilk aşamada Alibaba’nın işyerinde mesajlaşma aplikasyonu olan DingTalk’a sonrasında Alibaba’nın sesli asistan ürünü olan Tmall Genie’ye entegre edilmesi bekleniyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Amazon

Avrupa Birliği

OpenAI

Kişisel Veri Koruma Kurumu

Ulrich Kelber

Fransa

Kanada

Hepburn Shire

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📬 Almanya'da kriz "teğet" geçecek

Almanya'da ekonomi bakanlığı 2023 öngörülerini yayımladı. AFP ve Reuters'ın Türkiye bürosu çalışanlarına grev yolu gözüktü. Amazon yeni üretken yapay zeka geliştirme araçlarını duyurdu.

14 Nis 2023

Alternatif Bank ile birlikte
Bloomberg

YAZARLAR

Ece Filizel

Haber Editörü @ Aposto

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;