Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel

Upuzun kariyeriyle Maria Taylor

Azure Ray'in yarısı Maria Taylor ile tanışın.

"Tanışın"da size en yeni ve gelecek vadeden isimleri sunsak da bazen az çok bildiğimiz, zamanında çok popüler olmuş ama bir sebepten hala harika müzik yapmaya devam etse de radarımızın dışına çıkmış isimleri tekrar gündeme getirmek için de kullandığımız oluyor. İşte bu kez o isimlerden biri Maria Taylor.

Dream pop severlerin, sıkı Bright Eyes hayranlarının, Siz Feet Under soundtrackini sevenlerin ve zamanında Taylor Swift’in tumblrını takip etmiş olanların bir noktada dinlemiş olacağı Azure Ray ikilisinin yarısı olan Maria Taylor çocukluğundan beri müzik yapıyor. 15 yaşında Orenda Fink ile birlikte kurduğu grubun birkaç yıl sonra, 2001'de, Azure Ray’e evrilmesi ile aktif oldukları onlarca yıl boyunca çeşitli şekillerde başarıyı yakalıyorlar. İkilinin grup olarak çalışmaya ara verip solo kariyerlerine odaklandığı zamanlarda da Maria Taylor yedi kayıt yayımlıyor. Fakat, belki Azure Ray dinleyicilerinin grubun o sıralardaki işlerine ilgisini kaybetmesinden ya da solo müziğinin başlarda çalıştığı kayıt şirketinin (Saddle Creek Records) alanıyla yüzde yüz örtüşmemesinden solo olarak başarıyı yakalaması biraz zaman alıyor. 

İlk dört albümü Taylor’ın güçlü yanları, yani söz yazarlığını ve fresh folky pop melodilerini öne çıkarmakta biraz eksik kalıyor. Dördüncü solo albümünü yayınlayıp Azure Ray olarak bir araya geldikten sonra, doğduğu şehir Birmingham, Alabama'ya geri taşınan Taylor şarkı yazmaya bir sene ara veriyor. Bu uzunca aradan sonra beşinci albümü Something About Knowing'i ise Azure Ray ile turnede olduğu sırada iki hafta içinde yazıyor. Prodüktörlüğünü de üstlendiği bu albüm bence Maria Taylor’ın kariyerinin dönüm noktası. Bundan daha sonra gelen, şu ana kadarki en başarılı albümü In the Next Life’tan, Conor Oberst destekli şarkı If Only’ye, NBC’nin en popüler dizilerinden biri This Is Us’ın önemli bir anında yer verilmesi de Maria Taylor’ın kariyerini ateşliyor. 

Üç yıl sonra, 2019 sonunda çıkan sanatçının ismini taşıyan son albümün de aynı şekilde ses getirmesini beklerken tabii ki pandemi etkisiyle normalde beklenecek geri dönüş olmuyor. Pandemi sırasında Phoebe Bridgers'a arka vokalleriyle katılan, aynı zamanda Azure Ray olarak da aktif olan sanatçının sonraki işlerini ve kariyerinin nereye gideceğini merakla takip ediyor olacağız. Siz de haberdar kalmak isterseniz Maria Taylor’ın Spotify, Instagram ve Twitter hesaplarına linklerden ulaşabilirsiniz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Yaz biterken 🏄‍♀️

Yayın & Yazar

Avaz Avaz Dergi

Haftalık müzik haberleri, keşifler, röportajlar ve özel içerikler. Her cumartesi.

Cemre Coşkun

Müzik nereye dokunursa!

;