aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Premium'a Yüksel

Video oyun uyarlamaları kötü değildir: The Last of Us

HBO'nun yeni dizisi video oyun uyarlamalarının makûs talihini kırabilecek mi?

Street Fighter, Mortal Kombat, Hitman, Resident Evil, Doom, Assassin's Creed, Alone in the Dark, Super Mario Bros., Silent Hill... Keşke olmasaydı dediğimiz, ağızda ekşi bir tat bırakan video oyun uyarlamalarının listesi uzadıkça uzar. Hâliyle, 2020'nin yaz aylarında en iyiler listelerinde tepeleri zorlayan The Last of Us'ın TV dizisi olacağına dair haberler çıktığında da ilk hissiyatlar biraz karmaşıktı.

Yine de Last of Us'ın diğer uyarlamalara kıyasla ayaklarının yere bastığına dair birkaç emare vardı. Öncelikle, oyunun da yaratıcısı olan Neil Druckmann direksiyonu elden bırakmayacaktı ve yanına Chernobyl ile sükse yapmış Craig Mazin'i almıştı. Ayrıca dizi, HBO gibi kataloğu kaliteli bir kanalda yayınlanacaktı ve başrol Joel karakteri için Pedro Pascal gibi sevilen bir oyuncu seçilmişti. Projenin en büyük büyük artısı ise hikâyesi itibariyle Last of Us'ın belki de dizisi yapılabilecek en uygun oyunlardan biri olmasıydı. Zaman geçtikçe tüm bunlar da göz önünde bulundurularak diziye dair beklentiler arttı. Dizinin yayımlandığı 2023'ün ilk haftalarındaysa bu beklentiler, en azından şimdilik, fazlasıyla karşılanmış görünüyor. Rotten Tomatoes, Metacritic ve IMDb gibi platformlara yüksekten giriş yapan dizi, video oyun uyarlamalarının tatsız geçmişine rağmen The New Yorker'a "Can a Video Game Be Prestige TV?" diye sorgulatabilmişti.

pedro_pascal

Pedro Pascal / HBO

The Last of Us'ın oyun tarafından gelen tutkulu ve kalabalık hayran kitlesini yakından tanıdığım için diziye gelen ilk tepkilere pek de aldırış etmeden izlediğim ilk bölüm, beni de birçokları gibi tatmin etti. Pedro Pascal'ı Joel olarak izlemek çok keyifli, diğer oyuncularla olan kimyası da gayet çalışıyor. Ellie karakterini canlandıran, daha dizi çıkmadan sevimsiz bir grup 'gamer' tayfa tarafından sert tepkilere maruz kalan Bella Ramsey de hiç sırıtmıyor. Neyse ki orijinal materyalinde de karakter temsili açısından bir sıkıntısı olmayan eser için şimdiye kadar 'woke' ya da 'sjw' gibi hakaret olduğunu zannettikleri devşirme etiketleri savuranlara denk gelmedim.

Bella Ramsey / HBO

Hikâyeyi zaten biliyoruz, hatta yeteri kadar post apokaliptik türünü tüketmiş biri olarak ilk defa Last of Us'a maruz kalanlar için pek de ilginç gelmeyebilir. Ancak buna rağmen dizi, atmosferini izleyiciye geçirmeyi başarıyor. Oyunu oynayanlar için çeşitli easter egg'lerle donatılmış, sürükleyici olan ve kaynak materyale mümkün olduğunca sadık kalan Last of Us, şimdilik video oyun uyarlamalarına yapıştırılan yaftaları kırmaya en büyük aday gibi görünüyor.

The Last of Us'a kadar video oyun uyarlaması olarak hiç kaliteli iş gelmedi de değil. Örneğin, Arcane ve Castlevania gibi animasyonları görmezden gelmek hata olur, ancak Last of Us'ın bunlara kıyasla ana akıma ulaşması çok daha muhtemel görünüyor. God of War, Fallout, Bioshock, Death Stranding gibi büyük IP'ler ve daha birçok video oyununun TV ya da sinema uyarlaması şimdiden duyuruldu. Yani Last of Us elbette ki video oyun uyarlamalarının sonuncusu olmayacak. Umalım ki kaliteli bulduğumuz son uyarlama da olmaz.

Dili İngilizce olan sosyal medyanın, Neil Druckmann ve Craig Mazin gibi ne yaptığını bilen kişiler için sık sık kullandıkları bir ifade vardır: "They understood the assignment". İlk bölüm itibariyle Last of Us dizisi, bir video oyun uyarlamasının nasıl olması gerektiğini bize gösteriyor. Umarım böyle devam eder ve gelecekteki uyarlamaları üstlenecek kişilere görevlerinin ne olduğunu düzgün bir şekilde anlatır.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

devşirme

Street Fighter

Mortal Kombat

Hitman

Resident Evil

Doom

Assassin's Creed

Alone in the Dark

Super Mario Bros.

Silent Hill

The Last of Us

Last of Us

Neil Druckmann

Craig Mazin

Pedro Pascal

Rotten Tomatoes

Metacritic

The New Yorker

Bella Ramsey

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📹 Video oyunu uyarlamalarının makûs talihi

Yayın & Yazar

Ludens

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

;