aposto-logo
TR
TREN

Yakın okuma: Leyla ve Robot

Günümüzün üretkenlik takıntısı ve bir robotla arkadaşlığın hikâyesi.
Yakın okuma: Leyla ve Robot

23 Ekim - Kidly - Piccolo
Kidly ile birlikte

Yayıncılıkta yeni bir bakış açısı: Kidly Bugünün çocukları için bugünün hikâyelerini, oyunlaştırılmış bir deneyimle sunuyor. Kidly ’yi yakından tanıyalım. Kidly , okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların nitelikli ekran süresi geçirmesini sağlayan, sesli ve resimli hikâyeler kütüphanesi. Kidly kütüphanesi, günümüz değerleri ve oyunlaştırma Kütüphanenin büyük bir kısmını Kidly içerik ekibi tarafından yaratılan Kidly Orijinal kitapları oluştururken, kütüphanede sevilen basılı çocuk kitaplarının dijital versiyonları da mevcut. Tüm hikâyeler özenle seçiliyor ve psikolojik danışman eşliğinde yayınlanıyor. Günümüz değerlerini yansıtan; cinsiyet eşitliği, farkındalık, yoga, felsefe, bilim, sanat ve hayvan hakları gibi birçok değerli konuda hikâye var. Ve işe eğlence katan oyunlaştırılmış okuma deneyimi! Böylelikle çocuklar okudukça rozet ve karakter kazanıyor ve kazandıkça okumayı seviyor. Kidly hikâyelerini okumak ve dinlemek için uygulamayı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Oyunlar ve kitaplarla sözsüzce yaptığımız -imiş gibi hissetme anlaşmasının büyük hayranıyım. Bana mantıklı bir çerçeve sunulacak ve beni içine alacağın konusunda sana güveniyorum; sen bana istediğin kurguyu sunuyor ve kurallara uyduğun sürece "Sorgulama," diyorsun. Şahane anlaşma, hadi bu gerçekliğe dalalım.

Daha hayran olduğum şeyse bu anlaşmanın her taraf tarafından yerine getirildiği o büyülü anlar. Eğer bir kurgu oyunlaştırılarak veya bir şekilde okurla etkileşime geçirilerek bana geçiriliyorsa daha da heyecanlanıyorum. İşte burada konu mobil uygulamalara, yeni okuma alışkanlıklarına ve deneyimlerine, kurguyu ekrandan deneyimleme heyecanına geliyor. Ve dolayısıyla bugünün kitabı Leyla ve Robot'a.

Günün yakın okuması: Berna Kahraman'ın yazdığı ve seslendirdiği, Nihan Yeşil'in ses tasarımı ve müzik kaslarını hallettiği bir kitap var ekranımda. Doodlenerve tarafından resimlenen hikâye, Kidly uygulamasının içinde, 2019 yılında Mobil Oyun Dalında BAFTA Oyun Ödülü'nün sahibi Florence'ı mutlulukla anımsatan sıcak renkleriyle bir arada varoluyor.

Üretkenlik ve partnerlik: Leyla ve Robot

Ekranı sağa kaydırınca tanışıyorum: Leyla. Bilgisayar dersinde sınıf robotu için harıl harıl kod yazan bir kız çocuğu. Ekranı tekrar sağa kaydırıyorum ve yeni bir karakter daha var artık: "Leyla!" diye seslenen Robot. Birlikte Leyla'nın dünyasına giden, arkadaşlıklarına beraber vakit geçirecekleri vaadiyle başlayan bir ikili—işte karşında baş kahramanlarımız.

🤖 Leyla ve Robot
⚙️ İllüstrasyon: Doodlenerve


İlk durak tenis dersi oluyor, oradan eve geliyor ve sağlıklı atıştırmalıklarını yiyorlar, akabinde Leyla yerinde durmadan—hatta Robot lokmasını bitirmeden—onu kolundan çekiştiriyor ve beraber piyano çalışıyorlar. Sıra geliyor Çince oyun saatine. Durmuyorlar. Yetmiyor, ödev saati geliyor bu sefer. Matematik ödevi için bir video oyunu var önlerinde, takriben Türkçe ödevi ve İngilizce bir çizgi film izlencesi. 

Bakayım, kaç aktivite olmuş? Beş. İnsan yazarken yoruluyor ama leitmotif gibi karşımıza çıkan iki unsur var. Leyla'nın enerjisi bitmiyor, oradan oraya koşturuyor ama Robot hep aynı uyarıyı veriyor:

Robot çok çalıştı!

Üretkenlik hâlleri: Robot ve insan

Robotları pozitivist bir yerden okuduğumuzu varsaymak çok da gerçeklikten uzak bir durum olmayacak. Türcü dünyamızda robotları pozitivist bir kalemden okunduğunu, akıllarda hemen yorulmamakla birleştiriliyorlar diye düşünüyorum. Durum en azından benim için öyle.

Konvansiyonel anlatıların dışında: Standart bir anlatıda, sanıyorum ki, durmak bilmeyenin Robot karakteri olmasını beklerdik. "Onu da yapalım, hadi ama insan evladı bu da mı seni yoruyor?" gibi serzenişler okumuş olsam karşında bambaşka bir yazı olacaktı zira. Ancak bugün konvansiyonel bir anlatıdan öte yorulanın mekanik olanla ilişkilendirildiği, aşırı üretken insan Leyla'nın hikâyesiyle karşı karşıyayız.

🤖 Leyla ve Robot
⚙️ İllüstrasyon: Doodlenerve


İnsan-robot ikiliği: Leyla'nın bana mısın demediği, piyanoyu çaldıkça çaldığı, ödevlerini yapmak için odasına koştuğu ancak robotun biraz fazla ısındığı ve sonunda "Robot çok çalıştı!" diyerek isyan ettiği bir gerçeklik kurulmuş. Burada insan-robot etkileşiminde sık sık gördüğümüz bir efendi-hizmetçi ikiliğiyle karşı karşıya değiliz ayrıca, hiç alakası yok!

Sorduğum için mutlu olduğum birkaç soru: Hikâye, bu ikilikleri standart dışı ele aldığında da okuyucunun sorgulaması için alan tanıyor. Mesela bu kadar üretken olmak zorunda mıyız? Kodlama yapıp eve gelip ödevler üstüne oyun saatimizin geldiğini bile hatırlamak ve zaman yönetimimizi sürekli görevler üzerinden belirlemek durumunda mıyız? Leyla durmadan koşturmak zorunda mı?

Eh dolayısıyla Leyla'nın gerçekliğindeki durumları beraber deneyimleyen ikilinin arkadaşlığı, onca "görev"in akabinde yatakta sızıp kalan robot anlatısıyla birleşince, karşımıza oldukça heyecanlı bir sonuç çıkıyor. 

Spoiler alarmı: Anlatının sonunda Leyla, uyuyakalan robotun kalkmadığını görünce kendisinin de ne kadar yorulduğunu anlıyor. Üzerine de mışıl mışıl uyuyorlar beraber. Ben de buna üretkenlik hâllerimizi bu arkadaşlık üzerinden okuyabileceğimiz için baya heyecanlanıyorum ve Robot'a teşekkür ediyorum—ben de artık hafif ısındığımda uyumaya hakkım olduğunu unutmak istemiyorum.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Robot

Berna Kahraman

Nihan Yeşil

BAFTA Oyun Ödülü

NEREDE YAYIMLANDI?

PiccoloPiccolo

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🤖 Leyla ve Robot, 2005'te çıkan Robotlar animasyonu

Bir robotla arkadaşlığı günümüzdeki üretkenlik hâlleriyle birleştiren kitap: Leyla ve Robot'u yakından okuduktan sonra yaratıcılarıyla da yakından tanışalım mı? "Robot!" deyip durdukça aklımıza geldi: Robotlar (2005) animasyonuna dönsek mi?

23 Eki 2022

Kidly ile birlikte
İllüstrasyon: Leyla ve Robot

YAZARLAR

Alara Demirel

ANGST editörü

Piccolo

Aktivist okur-yazar dergi. Her pazar 12.00'de.

İLGİLİ OKUMALAR

;