aposto-logo
TR
TREN

Yapay zeka, yatırımcıdan iyi yatırım yapabilir mi?

Yapay zeka teknolojisi vs. manuel piyasa takibi; uzun vadede kim kazanır?

Yapay zeka finans sektörüne de yetişti.

 • Araştırmacılar, Fed'in mesajlarını deşifre etmek ve hisse senetlerinin nereye gittiğine dair ipuçları için ChatGPT kullanarak manşetleri tarıyor.
 • JPMorgan, Fed açıklamalarından alım satım sinyalleri üreten bir yapay zeka botunu piyasaya sürdü. 

Detaylar: Bloomberg'den Nir Kaissar'ın haberine göre, yapay zeka yakında Wall Street'in işini yapabilecek olsa da, yatırımcılardan iyisini yapması pek olası görülmüyor.

 • Finansal haber akışları şirketlerin uzun vadeli beklentilerinin veya hisse senedi ve tahvillerin kısa vadeli gidişatının göstergesi değilken, tahmin değeri çok düşük olan manuel süreçleri otomatikleştirmek akıl kârı değil.

Ancak: Şunu da atlamamak gerek ki, yapay zeka yaratıcılarından daha akıllı olduğunu kanıtlayarak insanları uzun süredir rahatsız eden bulmacaları çözebilir. 

 • Enflasyonun, faiz oranlarının ve diğer ekonomik önlemlerin nasıl şekilleneceğini ve bu önlemlerin varlık fiyatlarıyla nasıl kesiştiğini çözebilir. 
 • Hatta ekonominin ve varlık fiyatlarının önceden fark edilmemiş itici güçlerini keşfedebilir veya yatırımcıların henüz fark etmediği ve kullanmadığı anomalileri  bulabilir.

Bilgi notu: Renaissance Technologies'in Medallion fonu otuz yılı aşkın bir süredir süper bilgisayar gücü kullanıyor ve söylendiğine göre bu sistemle yılda %40 getiri elde ediyor. 

Fakat sistemin sürekliliği için yatırımları içeriden kişilerle, fonu da 10 milyar dolarla sınırlıyor ve fon büyüklüğünü korumak için yılda iki kez kâr iade ediyor.

 • Süper bilgisayar; büyük bilimsel çalışmalarda, nükleer enerji araştırmalarında, hareketli animasyonlarda, akışkanların karakteristiklerini hesaplamada ve meteoroloji gibi alanlarda gereken hesaplamalar için kullanılıyor.

Geniş açı: Sektör oyuncularından yapay zekayı erken adapte edenler ilk varan olmanın avantajlarından faydalanabilir; ancak kullanım arttıkça piyasayı yenen getiriler elde etme fırsatı azalacaktır. 

 • Andrew Berkin ve Larry Swedroe'un The Incredible Shrinking Alpha adlı kitaplarında belirttikleri gibi; yöneticiler kollektif olarak daha yetenekli hale geldikçe, yüksek getiri elde etme yeteneklerinin azaldığı görülüyor.
 • Hatta, Larry Swedroe'ye göre, yapay zekanın piyasayı yenme girişimleri arttıkça piyasayı yenmek daha da zorlaşabilir.

Öte yandan: Endeks yatırımını eleştirenler sürekli olarak piyasaların fiyatları belirlemek için aktif yöneticilere ihtiyaç duyduğundan yakınıyor. Eğer yapay zeka aktif yöneticilerin yerini alırsa endeksleyicilerin piyasa takibi kolaylaşabilir.

 • Endeks yatırımı; belirli bir piyasa endeksine benzer getiri elde etmek için kullanılan bir stratejiyi ifade ediyor, pasif bir yatırım yöntemi.

Sonuç olarak: Yapay zekanın yatırımcılara fayda sağlamaktan ziyade zarar vermesi daha muhtemel. 

 • Son zamanlarda her yeni teknoloji, kaçırılmaması gereken bir yatırım fırsatı olarak lanse ediliyor. Kaçınılmaz olarak da, erken davranan birkaç  yatırımcı büyük getiri elde ederken, diğer herkes fiyatlar çökmeden hemen önce zirveye yakın bir yere yığılıyor.

Perspektif: Eski Google çalışanı ve yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, yapay zekânın oluşturduğu tehditlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hinton, yaptığı açıklamada, iklim değişikliğini değersizleştirmek istemediğini fakat yapay zekanın insanlık için iklim değişikliğinden daha acil bir tehdit oluşturabileceğini söyledi. 

 • İklim değişikliği söz konusu olduğunda yapılması gerekenleri önermenin çok kolay olduğunu vurgulayan Hinton, “Yapay zeka için ne yapmamız gerektiği ise hiç net değil" dedi.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Yapay zeka

JPMorgan

Bloomberg

Nir Kaissar

Wall Street

Andrew Berkin

Larry Swedroe

NEREDE YAYIMLANDI?

Pareto İçgörüPareto İçgörü

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🚢 Yapay yatırımcı, tedarik sorunları

Yapay zeka yatırım kararlarını yatırımcıdan daha iyi verebilir mi? Tedarik zinciri aksakları 2023'te de üretim ve ticarete ket vuracak mı?

10 May 2023

Fotoğraf: Behance Matt Mawson

YAZARLAR

Pareto İçgörü

İş dünyasını ve piyasaları şekillendiren trendlere yönelik analizler, sektörlerden içgörüler, güncel veriler ve etki yaratan raporlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;