Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel

Yaza veda ederken Klor, kum, güneş ☀️

Pandemi döneminde teklileri ile hayatımıza giren Klor ile MIX Festivali öncesinde konuştuk.

Eski takipçilerimiz bilirler. Pandemi döneminde bir yandan dönmesine bir müddet ara veren dünyanın yasını tutarken diğer yandan da o dönemde bize iyi gelen şeylere odaklandık. Bize iyi gelen şarkılar, Afrobeat'in yükselişi, sevdiğimiz müzisyenlerin evlerinde tek başlarına yaptıkları şeyler... Bu dönemin müzik sektörüne olan en güzel etkilerinden biri de müzisyenlerin hareketlenen yaratıcı süreçleri oldu. Öyle ki bu dönemde yeni gruplar da hayatımıza girdi.

Yerli sahnede bu dönemde teklileri ile hayatımıza giren gruplardan biri de Klor oldu. Hepimizin üzerinde kara bulutlar dolanırken onlar hepimize meydan okurcasına hayatımıza "güneşli bir synth-pop grubu" olarak girdi. Pandemiyi artık geride bırakırken Klor'u da daha sık görmeye başlıyoruz. Gelecek hafta MIX Festival'de sahne alacaklarını da öğrenince bu fırsatı kaçırmadık, hemen bir tanışma söyleşisi gerçekleştirdik. Buyurun:

Pandemiyi geride bırakırken ilk defa dinleyicileriniz ile fiziksel temas kurabileceğiniz bir döneme girdiniz. Bu süreç sizin için nasıl ilerliyor?  Pandemi döneminde ilk kayıtlarını ortaya koyan bir grup olmak sizin için nasıl bir deneyimdi?

Keyifle yaptığımız bir işin takdir görmesini izlemek çok keyifli. Somutlaşsa da ciddileşse de işin eğlencesini hiç kaybetmeyeceğimizi umuyoruz.  

Üçünüzün de farklı müzik türlerinden beslenen bir geçmişi olduğunu biliyoruz. Peki, Klor’un yaratıcı süreci nasıldır? Kayıtlarınızı oluştururken size en fazla ne ilham verir?

Genelde Ege evde kendi kendine otururken bir temel çıkartır, onun üstüne Deniz ve Onur doğaçlama yapar, beğenilmeyen yerler yeniden yeniden denenir. Üstüne kata kata, konuşa konuşa, içe içe gelişir. Öyle pek ilham alma durumu yok da, o gün nasıl hissettiğimize göre şekilleniyor diyebiliriz.

Kayıtlarınızı bizlerle paylaşmadan önce ne kadar süredir birlikte şarkılar yazıyordunuz? Yaratıcı süreciniz boyunca birlikte oluşturduğunuz kayıtları bizlerle paylaşma niyetiniz var mıydı? Yoksa tüm süreç spontane mi gelişti?

Önceden bir araya geldiğimizde doğaçlama çalıp kafa şişiriyorduk sadece. Kaydetme veya yayınlama gibi bir niyetimiz yoktu. Daha derli toplu hale gelsin diye kaydetmeye başladık sonra gerisi adım adım geldi. Menajerimiz olan BBI’ın da bizi yönlendirmeleriyle iş biraz ciddileşti. 

Sizi ilk defa duyan herkes gibi biz de hemen 80’ler esintilerini duyduk şarkılarınızda. 80’ler dönemi ve o dönemin synth pop esintileri sizin için ne ifade ediyor? Şarkılarınızın kayıt sürecinde size ilham olması için dinlediğiniz isimler oldu mu? 

Bizi en çok Daft Punk’a benzetiyorlar olsalar da bizim özendiğimiz şeyler daha çok Dabeull’un ritmi, Parcels’in gitarları, The Midnight’ın synthleri, Scarr’ın vokalleri olabilir. 

Sormasak olmazdı tabii ki. EP’nizin ardından tekliler gelmeye devam ettik. Ancak ufukta bir albüm var mıdır?

Tonumuzu biraz değiştirebilecek birkaç şarkı var bitmek üzere bekleyen. Onları yayınlamayıp albümü beklemek için fazla sabırsızız diyelim. Tek sebebi bu olmasa da…

Merak ettik, hadi bunu da soralım. Grup üyelerinin “ah keşke bu şarkıyı ben yazsaydım” dediği bir şarkı var mıdır? 

Deniz: Night Moves - Bob Seger

Onur: Push it to the limit - Paul Engemann

Ege: Jump - Van Halen

Hazır sizi yakalamışken bir de öneriler alalım sizlerden. Avaz Avaz Dergi okuyucuları ile paylaşmak istediğiniz öneri albümler var mıdır? Bu aralar neler dinliyorsunuz?

Deniz: Masayoshi Takanaka - An insatiable high

Onur: Parcels - Live vol. 1

Ege: Gaspard Auge – Escapades

MIX Festivali kapsamında sizi canlı dinleyecek olan müzikseverleri neler bekliyor? Konser öncesinde birkaç ipucu verebilir misiniz?

 3 kişi sanmayın kavgaya gider gibi geliyoruz. Davullarda Mahir Uzun, ikinci gitarda ve klavyede Gökhan Karkış, konuk vokallerimiz Canay Doğan ve İdil Ateş şeklinde sahneye çıkacağız. Bir de sahne arkasında yardımcı olan arkadaşlarımız var. Hepimiz Klor, Klor hepimiz için!

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Son bir doz yaz ☀️🎶

Yayın & Yazar

Avaz Avaz Dergi

Haftalık müzik haberleri, keşifler, röportajlar ve özel içerikler. Her cumartesi.

Hande Yıldırım

Müzik nereye dokunursa!

;