Yeni Kabine açıklandı: Kim, kimdir? #2

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün yeni Kabine'de yer alan bakanları açıkladı. Eski Kabine'den yalnızca iki kişi yeni dönemde devam etti, Kabine'de kimi isimler beklenen görevi alırken kimi isimler de "sürpriz" olarak nitelendirildi.

Together with Alternatif Bank

Yatırım hesabı açmak Alternatif Bank Mobil 'le çok kolay Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor Müşterilerinin birikimlerine değer katmak için hizmet sunan Alternatif Bank , mevduat ürünlerinin yanı sıra Alternatif Bank Mobil uygulaması ile kolaylıkla yatırım hesabı açma imkânı sunuyor. Nasıl? Alternatif Bank Mobil uygulamasına giriş yapan müşteriler, “yatırım ve döviz” seçeneğinde bulunan uygunluk testini tamamlayıp sözleşmeyi onaylayarak yatırım hesabını hızlı bir şekilde açabiliyor. Müşteriler açtıkları yatırım hesabı üzerinden hisse alış-satış , fon işlemleri ve halka arz gibi birçok işlemi Alternatif Yatırım aracılığıyla kolayca gerçekleştirebiliyor. Üstelik mobilden yatırım hesabı açan müşterilere sınırlı bir süre için borsa anlık verilerine ücretsiz erişim hediyesi de veriliyor. Siz de görüntülü görüşmeyle Alternatif Bank müşterisi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Learn more

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün TBMM'de yemin etti. TBMM'nin ardından Anıtkabir'i ziyaret eden Erdoğan, daha sonra düzenlenen göreve başlama töreninde yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni açıkladı. 66'ncı hükümetin bakanları, yeni hükümette atanan bakanlara görev teslimini dün de sürdürdü. Dün yayımlanan yazımızda Kabine'yi sıralamış ve 5 bakanın özgeçmişleri ile daha önce gündeme nasıl geldiklerini anlatmıştık. Bugünkü yazımızda da diğer bakanların özgeçmişlerini kaleme alacağız. 

Kim, kimdir? 

Millî Savunma Bakanı: Yaşar Güler

Güler 1954, Ardahan doğumlu. 1971'de Kuleli Askerî Lisesinden, 1974'te Kara Harp Okulundan muhabere teğmen rütbesiyle, 1975 yılında Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezinden mezun oldu. 

Görevleri: 1984 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1986 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olarak çeşitli karargâhlarda plan subaylığı ve şube müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2001 yılında tuğgeneral rütbesine terfi etti. 2005 yılında tümgeneral rütbesine terfi etti. 2009 yılında korgeneral rütbesine terfi etti. 

Ayrıca: 28 Aralık 2011'de gerçekleşen, Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı hava saldırısı sonucu 34 sivilin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı sırasında Genelkurmay İstihbarat Başkanı'ydı.

Güler, ayrıca dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Suriye İç Savaşı hakkında yaptığı görüşmeye iliişkin kaydın internete sızmasıyla da gündeme gelmişti. Fidan'ın "Gerekirse Suriye'ye dört adam gönderirim. Türkiye'ye 8 füze attırır savaş gerekçesi üretirim, Süleyman Şah Türbesi'ne de saldırtırız." ifadelerini kullandığı kayıtta, Güler de "Yani bu silahlı kuvvetler her dönemde sizlere lazım olan bir tool." diyordu.

Bununla birlikte: 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığında bulunan Yaşar Güler'in makam odasına giren askerler kendisini derdest edip ellerini arkadan bağlamış, kafasına bere geçirmiş, ardından bir helikopter vasıtasıyla Akıncı Hava Üssü'ne götürülmüştü.

Millî Eğitim Bakanı: Yusuf Tekin

1970 Erzurum doğumlu olan Yusuf Tekin, 1989-1994 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdi. 

Görevleri: 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atanan Tekin, 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı oldu. 2018 tarihinde bu görevinden ayrılan Tekin, profesör oldu ardından Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü olarak atandı.

Ayrıca: Tekin'in 10 Aralık 2014 yılında Yeni Akit'e verdiği röportaj, BirGün gazetesinde paylaşıldı. Tekin röportajda karma eğitimin zorunlu olmadığını "Eğitimin karma olmasını zorunlu kılan bir düzenleme yok. Halkın istediği şekilde Millî Eğitim Bakanlığı gerekli düzenlemeyi yapar. Bu da halkın taleplerine göre yapılır." ifadelerini kullanıyor. 

Bununla birlikte: Tekin'in profesör olduktan aylar sonra rektörlüğe atanması da tepki çekmişti. BirGün rektörlük için gereken 3 yıl profesörlük şartını karşılayamayan Tekin için, kanunun değiştirildiğini yazdı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş

1982, Belçika doğumlu Göktaş, Université libre de Bruxelles insan kaynakları mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Kamu yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

Görevleri: 24 Haziran 2009'da Hristiyan demokrat çizgideki CDH'den Brüksel Meclisine seçildi. Böylece Avrupa'da ve Belçika'da vekil seçilen ilk başörtülü oldu. Seçilmesinin ardından, başörtüsü yüzünden eleştiriler aldı ve çalışmasının zor olacağı iddia edildi. 2015 yılında Ermeni Kırımı'nı soykırım olarak tanımlamayı reddetmesi nedeniyle partisinden ihraç edildi ve siyasete bağımsız milletvekili olarak devam etti.

12 Eylül 2019 tarihinde Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandı. Böylelikle Türkiye'nin Kuzey Afrika'ya atadığı ilk kadın büyükelçi oldu. 

2019’dan bu yana İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Komisyonu üyeliği görevlerini sürdüren Göktaş, Fransızca, İngilizce ve Felemenkçe biliyor.

Ticaret Bakanı: Ömer Bolat

1963'de İstanbul'da doğan Bolat, Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını Hollanda-Amsterdam Üniversitesi, Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi, Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktora yaptı.

Görevleri: 2014'te doçent oldu. İş hayatına İktisadi Kalkınma Vakfı'nda başladı ve 1982-1993 yılları arasında uzman olarak çalışmasını sürdürdü. 1993 yılında MÜSİAD Genel Sekreterliği görevine başladı. MÜSİAD Yönetim Kurulu'ndaki 14 yıllık görev süresi içinde 7 yıl Genel Sekreter ve 4 yıl Dış İlişkiler–Fuar ve Ekonomik işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2004-2008 tarihleri arasında MÜSİAD Genel Başkanlığı yaptı.

Ayrıca: AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda 3 yıl süreyle üye ve Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Kasım 2015’ten bu yana AK Parti “Siyasi Erdem ve Etik Kurulu” Asıl Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bununla birlikte: 2000 yılından bu yana Albayrak Şirketler Grubunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör olarak görev yapıyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan

Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Vedat Işıkhan, 1966 Mardin doğumlu. İlk eğitim hayatını İzmir’de tamamladıktan sonra yükseköğretim hayatını Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde devam ettirmiştir. 3 yıl Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde bilim uzmanlığını tamamladıktan sonra 5 yıl süren doktorasını tamamlamıştır. Işıkhan bu görevden önce Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili olarak görev yapmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkın Bak

1966 İstanbul doğumlu olan Osman Aşkın Bak, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesini bitirdi. Birleşik Krallık'ta Nottingham Üniversitesinde İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Programında doktorasını yaptı.

Görevleri: Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Çeşitli spor kulüplerinde genel sekreterlik ve başkanlık görevleri ile federasyonlarda yönetim kurulu üyeliği, kurul üyeliği, genel kurul delegeliği ve başkanlık görevlerinde bulundu.  24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki

1957, Kayseri doğumlu Mehmet Özhaseki, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1974 yılında Karakebap olan soyadını değiştirerek Özhaseki yaptı. Mezun olduktan sonra tekstille uğraşan Özhaseki, Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde yer aldı.

Görevleri: Özhaseki, 1994 Türkiye yerel seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı görevine seçildi. 1998'de Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na belediye meclisi üyeleri tarafından son 11 ayı doldurması için seçildi. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. AK Parti milletvekili adayı olabilmek amacıyla 10 Şubat 2015 tarihinde görevinden istifa etti. 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine başladı. Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükümeti'nde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak yer aldı.

Ayrıca: Özhaseki, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterildi. %47,12 oy alarak seçimi CHP adayı Mansur Yavaş'ın ardından ikinci sırada tamamladı ve kaybetti. Mehmet Özhaseki, FETÖ'ye yakın olduğu iddia edilen siyasilerden biri.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar

Alparslan Bayraktar, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahip. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yaptı.

Görevleri: Son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurt içinde ve yurt dışında özel sektörde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği Başkanlığı yaptı. Bayraktar hâlâ Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kacır

1984, İstanbul doğumlu olan Kacır, 2003 yılı üniversite giriş sınavında Türkiye 12'ncisi oldu ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne girdi. Yüksek öğrenimini 2008 yılında tamamladı.

Görevleri: Kacır, 2016'da kurulan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldı ve 2018 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürdü. Vakıf'ta "Geleceğin Teknoloji Yıldızları", "Deneyap Teknoloji Atölyeleri" ve TEKNOFEST gibi projelerin kuruculuğunu yaptı. 2018 yılında TÜBİTAK'ta Bilim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Kacır, 31 Temmuz 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atandı, bakanlığın Milli Teknoloji Hamlesi ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumlu olarak görev yaptı. Bu görevi kapsamında Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Türk Patent ve Marka Kurumu, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı ve Türkiye Bilimler Akademisi çalışmalarının koordinasyonunu yürüttü. Bakan yardımcılığı sırasında TEKNOFEST'in icra kurulu başkanlığını yürüttü. Kacır ayrıca Togg için bir teknoloji yol haritasının oluşturulup hayata geçmesi süreçlerinde çalıştı.

26 Nisan 2019’da ASELSAN'a Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı. Kacır, ayrıca İslam kültür ve medeniyetinin bilimsel ve teknolojik mirasının yaşatılmasını amaçlayan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı'nın yönetim kurulu üyesi.

Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı

1969'da Kastamonu'da doğan Yumaklı, Bakırköy İmam Hatip Lisesi'nin ardından, Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.

Görevleri: İş hayatına 1993 yılında Marshall Boya'da ithalat işlemleri uzmanı olarak başlayan Yumaklı, 2011 yılına kadar yöneticilik yaptı. 2011 yılında Aljazeera Türkiye'de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Aljazeera Türkiye'nin sahip olduğu TV kanalını yönetti. Ocak- Ekim 2016 tarihleri arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörü olarak görev yaptı.

2016'dan itibaren Genel Müdür ve İcracı Yönetim Kurulu Üyesi olarak GÜBRETAŞ'ta görev yapmış olup, 7 Nisan 2022 Perşembe Günü yayınlanan Resmi Gazete ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yumaklı son olarak Bakan Yardımcılığı görevindeydi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdülkadir Uraloğlu

Abdulkadir Uraloğlu, 1966 yılında Trabzon'da doğdu. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1988 yılında mezun olan Uraloğlu, 1989'da Karayolları Genel Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. 2003 yılında Trabzon 10. Bölge Müdür Yardımcısı olan Uraloğlu, 2005'te Kayseri 6. Bölge Müdürü, 2006'da Samsun 7. Bölge Müdürü olarak atandı. 2012'de İzmir 2. Bölge Müdürlüğü görevine getirilen Uraloğlu, 23 Temmuz 2018'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

Uraloğlu, 2003 yılında başlatılan Acil Eylem Planı kapsamında yoğunluk kazanan Bölünmüş Yollar, Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı yollar, tek platformlu yolların iyileştirilmesi ve Yap-İşlet-Devret Otoyol projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağladı. Ayrıca yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü, tünel projelerinin yapım, plan ve projelendirme çalışmalarını yürüttü. Uraloğlu, Yollar Türk Milli Komitesi ve Karayolları Vakfı Başkanlığı görevlerini de yürüttü.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kurmay subay

Kurmay subay

Cumhurbaşkanı

Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Yaşar Güler Güler

Ardahan

Kuleli Askerî Lisesi

muhabere

teğmen

Muhabere

Kara Harp Akademisi

tuğgeneral

Roboski Katliamı

Ahmet Davutoğlu

Hakan Fidan

Dışişleri Bakanlığı

Feridun Sinirlioğlu

Suriye İç Savaşı

Suriye

Türkiye

Süleyman Şah Türbesi

15 Temmuz darbe girişimi

Yaşar Güler

Akıncı Hava Üssü

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🗞️ Devir teslim, zamlı tarife

TÜİK, Mayıs ayı enflasyonunu açıkladı. Apple ürünlerine yeniden zam geldi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 67'nci hükümeti için bakanlıklarda devir teslim törenleri devam etti.

06 Haz 2023

Alternatif Bank ile birlikte
Fotoğraf: Anadolu Ajansı

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;