Utku Güven

Co-host at Esmiyor.

HİKAYE

İklim adaleti = Eğitimde adalet?

Bu kadar fazla eğitimin öneminden bahsettikten sonra eğitimde fırsat eşitliğinden bahsetmeden bu postu kapatamazdık diye düşünüyorum. Ben böyle düşünmesem bile iklim krizi ile mücadelede ana teori ve talep haline gelmiş “iklim adaleti” başka türlü düşünmemize zaten engel oluyor gibi.

Utku Güven

·

27 Oca 2022

iklim-adaleti-egitimde-adalet

HİKAYE

Filler ve Eşekler...

İklim bilimi konusunda kutuplaşma örneği görmek istiyorsak Amerika Birleşik Devletleri’ne bir bakmak iyi olabilir. Son on yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçi ve Demokratların sadece iklim değişikliği hakkında değil, göç politikaları, kürtaj hakkı ve bireysel silahlanma konularında daha da radikal biçimde ayrıştığı bir toplumsal ve politik düzlem söz konusu.

Utku Güven

·

12 Kas 2021

filler-ve-esekler

HİKAYE

Peki ya NFT’ler?

Onların başı kel mi? Aslında pek de değil. NFT’ler hem yapısı gereği, hem de içerik bakımından iklim değişikliği ile yakından ilişki içinde.

Utku Güven

·

14 Eki 2021

peki-ya-nftler

HİKAYE

“Green is the New Sexy”

Size bir şey söyleyelim: Plastik torba yerine bez çanta kullanmanın erkekliklerine zeval getireceğini düşünen bir kitle varmış. Biz bu konudaki araştırmaları okuduğumuzda çok şaşırdık. Bizim şaşırmamıza da başkaları şaşırdı… Tam “bu işte bir yanlışlık olmalı” derken, yeni bir araştırma imdadımıza yetişti. Şimdi hep bir ağızdan “bez çantalar seksidir” diye bağırabiliriz!

Utku Güven

·

16 Eyl 2021

green-is-the-new-sexy