aposto-logo
TR
TREN
ÇİN
UZAY
YAPAY ZEKÂ
Bugünkü Destekçimiz
UZAY & BİLİM
GİRİŞİMLER
DİĞER BAŞLIKLAR

🛸 24 saatlik zafer, küresel öncelik

Elon Musk'ın Çin ziyareti. Yapay zekâ liderlerinden "önlem" çağrısı. NASA'nın halka açık UFO toplantısı. Nvidia'nın 24 saatlik "1 trilyon" zaferi.
9 Mayıs - TCL
TCL ile birlikte

Çocuklar için gerçek zamanlı güvenlik: TCL MOVETIME MT42 TCL MOVETIME MT42 Güvenliği ön plana çıkaran TCL MOVETIME MT42 , çocuklar için güvenlik özelliklerinin dikkate alınarak geliştirildiği bir akıllı saat olmasıyla dikkat çekiyor. SOS Acil Durum Butonu çocukların ebeveynlerine kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor. Bu buton, çocukların acil durumlarda herhangi bir gecikme yaşanmadan, önceden belirlenmiş kişilerle hemen iletişim kurmasını mümkün kılıyor. Neler var? Güç düğmesine basılı tutarak aktive edilebilen SOS Acil Durum Butonu sayesinde önceden belirlenmiş kişilere hiçbir gecikme yaşanmaksızın ulaşılabiliyor. Anne ve babaların kolaylıkla telefonlarına indirebildikleri TCL Connect uygulaması, TCL MOVETIME MT42 ’nin kaydettiği konum geçmişini ve çocukların anlık konumunu görüntüleyerek g erçek zamanlı konum takibi sağlıyor. Uygulamadan izlenebilen güvenli bölgeler oluşturabilen ebeveynler, çocukları güvenli bölgenin dışına çıktığında bildirimle haberdar ediliyor. Nano SIM kartıyla kullanılabilen TCL MOVETIME MT42, 4.5G sesli/görüntülü aramaları ve metin mesajlarını desteklemesi sayesinde ebeveynlerle çocukların iletişimi her koşulda mümkün. 1,54” ekrana sahip, çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanan Kids UI içeriğiyle çocuklar ekranlarını diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor ve saat kadranlarını değiştirebiliyor. Çocuklarınızla her an iletişimde kalmanızı sağlayacak TCL MOVETIME MT42 ’yi ve diğer TCL ürünlerini incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Ryan Bruce Levey Film Distribution/Everett Collection/Vanity Fair

5 Haziran Pazartesi gününden herkese merhaba. Teknoloji dünyasında geçtiğimiz hafta yaşananların özetine hoş geldiniz!

Bugünün bülteninde Elon Musk'ın Çin'e gerçekleştirdiği ziyaretinden öne çıkanlar; NASA'nın UFO'lara dair halka açık bir şekilde gerçekleştirdiği panelden dikkat çekenler ve yapay zekâ sektörünün liderlerinden teknolojinin oluşturduğu tehdide yönelik önlem çağrısına ilişkin detaylara ek olarak haftanın en çok konuşulan teknoloji, bilim ve girişim haberleri sizleri bekliyor.

 • Son olarak: Sizler için her hafta bir önceki haftanın kripto, Web 3, blokzinciri ve metaverse haberlerini derlediğimiz yayınımız Quando Blok'a abone olmak için buraya; uzay, bilim ve arkeoloji haberlerini derlediğimiz Quando Bilim'e abone olmak için buraya, Türkiye ve dünyadan girişimcilik ekosistemine dair haberleri derlediğimiz Quando Startup'a ise buradan abone olabilirsiniz.

Keyifli haftalar,

-İrem

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

ÇİN

Üç yıl sonra: Elon Musk Çin'de

Elon Musk, üç yıl sonra ilk kez Çin'i ziyaret etti. Pekin'de dışişleri, ticaret ve sanayi bakanlarıyla bir araya geldi.

Elon Musk, üç yıl sonra ilk kez Çin'i ziyaret etti. Tesla CEO'su, başkent Pekin'de şu ana kadar Çin'in dışişleri, ticaret ve sanayi bakanlarıyla bir araya geldi ve en büyük pil tedarikçisi CATL'nin başkanı Zeng Yuqun ile yemek yedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Salı günü Pekin'de yaptığı açıklamada "Çin, Çin'i daha iyi anlamak ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini teşvik etmek için Musk ve iş dünyasından diğer liderleri memnuniyetle karşılıyor" dedi.

 • Ning "Çin'de faaliyet gösteren, Çin pazarını keşfeden ve Çin'in gelişimini paylaşan yabancı yatırımcılar görmek istiyoruz" diye ekledi.

Dahası: Musk'ın üst düzey Çin yetkilileriyle görüşmesi ve ayrıca Tesla'nın Şanghay fabrikasını ziyaret etmesi bekleniyor. Tesla'nın Çin'de otomatik sürüş teknolojisini tanıtmak isteyen Musk'ın, konuyla ilgili Başbakan Li Qiang ile görülme ihtimali olduğu konuşuluyor. 

Neden? Musk'ın üç yıl aradan sonra Çin'e yaptığı ilk ziyaret, Tesla'nın Çin yapımı elektrikli araçlardan kaynaklanan yoğun rekabet ve Şanghay fabrikasının genişleme planlarına ilişkin bazı belirsizliklerle karşı karşıya olduğu bir döneme denk geldi. 

 • Tesla'nın tesisi genişletmek için herhangi bir yasal engelle karşılaşıp karşılaşmadığı hakkında resmî bir açıklama yapılmadı.  

Bilgi notu: Çin'deki Tesla fabrikası geçtiğimiz yıl 700.000'in üzerinde Model Y ve Model 3 araç üreterek şirketin küresel üretiminin yarısından fazlasını karşılamıştı. 

Çin'e CEO akını: Musk'ın beklenmedik gezisi, ülkenin sıfır-Covid politikasını tersine çevirip sınırlarını yeniden açmasından bu yana Çin'e büyük ABD şirketlerinin CEO'ları tarafından yapılan en son gezi oldu. Musk ile beraber JP Morgan CEO'su Jamie Dimon ve Starbucks CEO'su Laxman Narasimhan da bu hafta Çin'de olmakla beraber, Apple CEO'su Tim Cook da ülkeyi Mart ayında ziyaret etmişti. Geçtiğimiz aylarda, Samsung, Aramco, Volkswagen, Standard Chartered ve Kering'in CEO'ları da Pekin'i ziyaret etmişlerdi. 

Perspektif: Yaklaşık üç yıl süren pandemi kısıtlamalarından sonra ülkenin yeniden açılmasının ardından, ABD'nin en büyük CEO'larından bazıları dünyanın en büyük pazarlarından birinin nabzını tutmak için Çin'e ziyaretler düzenliyor. 

Geniş açı: Çin, bilgi sağlayıcı şirketlere yönelik baskıları ve oldukça katı pandemi politikalarına bağlı kısıtlamaları nedeniyle pek yatırım dostu gözükmese de, bazı şirketler ülkede büyük yatırımlar yapmaya devam ediyor. 

 • Mesela: Tesla, geçtiğimiz ay Şanghay'da büyük ölçekli pil üretimi için ikinci bir fabrika kurduğunu duyurmuştu. Volkswagen, Çin'de elektrikli arabalar için yeni bir geliştirme merkezine 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.
Hikâyeyi paylaşmak için:
UZAY

NASA'nın UFO'lara ilişkin gerçekleştirdiği ilk toplantıdan öne çıkanlar

"Dışarıda yaşam var mı?"

NASA, ajans tarafından tanımlanamayan hava fenomenleri ya da kısaca UAP, birçok kişi tarafındansa tanımlanamayan uçan cisimler veya UFO olarak bilinen gözlemlere ilişkin incelemelerini tartışmak üzere halka açık bir toplantı düzenledi. Ajansın konuya ilişkin olarak bu yılın sonlarına doğru yayımlayacağı rapordan önce, UAP bağımsız çalışma ekibi tarafından gerçekleştirilen ilk kamuoyu tartışması olma özelliği taşıyan toplantıda NASA, önemli açıklamalarda bulundu.

Nedir: Haziran 2022'de kurulan grup, gökyüzünde, su altında veya uzayda hemen tanımlanamayan nesneleri veya olayları kapsayan UAP'lerle ilgili verileri incelemeyi amaçlıyor. Bu amaçla 100 bin dolar fon ayrılan grupta, eski bir astronot ve pilot olan Scott Kelly ve astronomi, oşinografi ve gazetecilik gibi çeşitli alanlardan 15 araştırmacı yer alıyor.

Geniş açı: Toplantıda ABD'li yetkililerin onlarca yıldır UFO'larla ilgili toplanan 800 gizemli raporu inceledeği; ancak bunların sadece küçük bir kısmının gerçekten açıklanabildiği ifade edildi. Toplantının öne çıkan diğer başlıkları ise şu şekildeydi:

Veri eksikliği: Açılış konuşmasında ekip üyeleri, tanımlanamayan fenomenlerin anlaşılmasının önündeki en büyük engelin "veri eksikliği"  olduğuna dikkat çekti. NASA'nın Bilim Misyonu Direktörlüğü bünyesinde araştırmadan sorumlu yönetici yardımcısı Daniel Evans, kamuoyunun UAP'ye olan ilgisinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması nedeniyle, konuya hak ettiği "titiz bilimsel incelemeyi" vermenin NASA'nın sorumluluğu olduğunu ifade etti.

 • Evans, çalışmanın her şeyden önce havada ne olduğuna dair daha geniş bir anlayış kazanmak ve gökyüzünü daha güvenli hâle getirmekle ilgili olduğuna dikkat çekerek "Bu fenomenlerin hava sahası güvenliği için herhangi bir potansiyel risk oluşturup oluşturmadığını belirlemek bu ulusun yükümlülüğüdür" ifadelerini kullandı.

Gözlemler: Panelde yer alan ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı All-domain Anomaly Resolution Office (AARO) direktörü Sean Kirkpatrick, her ay 50 ila 100 civarında yeni rapor aldıklarını; ancak "muhtemelen gerçekten anormal" olduğunu belirttiği gözlemlerin sayısının toplam veri tabanının %2 ila %5'i arasında olduğunu ifade etti.

 • Buna örnek olarak toplantıda, bir donanım uçağı tarafından ABD'nin batısı üzerinde çekilen ve gece gökyüzünde hareket eden bir dizi noktayı gösteren bir video gösterildi. Videoda askeri bir uçağın müdahale edemediği cismin, havaalanına doğru ilerleyen ticari bir uçak olduğu; diğer gözlemlerin ise hâlâ gizemini koruduğu ifade edildi.
 • Pentagon'un 2021 yılında yayımladığı bir raporda, 2004'ten bu yana askeri pilotlar tarafından yapılan 144 gözlemin biri hariç hiçbirinin açıklanamadığı; yetkililerin, cisimlerin dünya dışı olma ihtimalini göz ardı etmediği aktarılmıştı.

Mahremiyet engeli: Kirkpatrick, NASA'nın araştırma ve soruşturmalarının önündeki bir engelin de "mahremiyet" olduğunu ifade etti. Mahremiyet kaygılarının ajansın çalışmalarını sınırladığını belirten Kirkpatrick, dünyadaki en büyük toplama aygıtını istedikleri herhangi bir noktaya yönlendirebilmelerine rağmen bunu yapamadıklarını; çünkü çoğu insanın aygıtları "arka bahçelerinde" görmekten hoşnut olmadığını ifade etti. 

 • Kirkpatrick, bu nedenle ellerindeki verilerin büyük bir kısmının ABD kıtası çevresinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Mikrodalgalar ve optik illüzyonlar: Toplantının öne çıkan başlıklarından biri de UAP'ler ile ilgili verilerin yorumlanmasının genellikle zor ve kolayca çarpıtılabilir olmasıydı. Çalışma grubunun başkanı olmakla birlikte NASA Danışma Konseyi'nin eski üyesi olan astrofizikçi David Spergel, toplantı sonrası düzenlenen telekonferansta UAP'nin incelenmesini, başlangıçta anomali olduğu düşünülen uzak galaksilerden gelen güçlü radyo dalgası patlamaları olan hızlı radyo patlamaları (FRB'ler) ile karşılaştırdı. 

 • Avustralya'daki araştırmacılar tarafından tespit edilen bir radyo dalgası patlamasından bahseden Spergel, açıklamasında "Gerçekten garip bir yapıları vardı. İnsanlar neler olduğunu anlayamadılar. Sonra öğle yemeği saatinde birçoğunun bir araya geldiğini fark etmeye başladılar" diyerek söz konusu sinyallerin aslında öğle yemeklerini ısıtmak için kullanılan bir mikrodalga fırından geldiğini açıkladı.
 • Kelly ise optik yanılsamayla ilgili olarak anlattığı hikayede, kendisi ve yardımcı pilotunun Virginia Beach yakınlarında uçarken bir UFO gördüklerini sandıklarını; ancak dönük baktıklarında cismin bir UFO değil de The Simpsons'ın ünlü karakteri Bart Simpson şeklinde bir balon olduğunu gördüklerini aktardı.

Damgalama ve taciz: Toplantıda, araştırmaları engelleyen bir diğer şeyin de damgalama ve taciz olduğu ifade edildi. Spergel, ticari pilotların uçan dairelerle ilgili damgalama nedeniyle gördüklerini rapor etmekte çok isteksiz olduklarını belirtirken NASA'nın bilim şefi Nicola Fox da NASA'nın UAP çalışma grubunun birçok üyesinin katılımları nedeniyle tacize maruz kaldıklarını, bunun da bilimsel süreci önemli ölçüde engellediğini söyledi.

Şeffaflık: Toplantının bu kadar kayda değer olmasının ana nedenlerinden birisi de NASA'nın, UFO'lara yaklaşımında değişikliğe gitmesi olarak öne çıkıyor. Buna göre, onlarca yılını UFO gözlemlerini çürütmek ve yalanlamakla geçiren NASA, bundan sonra daha şeffaf bir yaklaşım sergilemeyi amaçlıyor.

Dünya dışı yaşam: NASA'nın görevlerinin birçoğunun Dünya dışında yaşam olup olmadığına odaklandığını belirten gezegen bilimci David Grinspoon, "anormal gazlar" gibi anormal olayların görülmesinin, şu anda bilinenlerin ötesinde yaşam belirtileri olduğunu kanıtlayabileceğine dikkat çekiyor. Gelgelelim, Grinspoon, böyle bir anomalinin keşfedilmesi hâlinde dünya dışında yaşam keşfettikleri sonucuna varamayacaklarını, daha fazla veri aramaları gerektiğini ifade ediyor.

 • Grinspoon, "Dışarıda yaşam var mı?" sorusuna ise "Artık dışarıda çok sayıda gezegen olduğunu biliyoruz, dolayısıyla yaşam için çok sayıda potansiyel ortam var," şeklinde cevap veriyor ve "Henüz Dünya dışında yaşam bulamadık ama arıyoruz" diye de sözlerine ekliyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:
YAPAY ZEKÂ

ChatGPT'nin iOS uygulaması, App Store'un Türkiye mağazasında da hizmete sunuldu. Henüz Android sürümü bulunmayan uygulamayı Türkçe dil seçeneğiyle kullanmak ve hem yazılı hem de sesli olarak komut girmek mümkünken 20 dolar karşılığında da ChatGPT Plus abonesi olunabiliyor.

Digital Trends

• Yapay zekâ üzerine çalışan bilim insanları ve sektör liderleri, yapay zekânın insanlığa karşı oluşturduğu tehdide ilişkin bir an önce önlem alınması gerektiği yönünde bir bildiri yayımladı. Yapay zekâyı salgın hastalık ve nükleer savaş tehdidi ile eş tutan bildiri, “Yapay Zekâ Güvenliği Merkezi” sitesinde aralarında OpenAI ve Google DeepMind’ın CEO’larının da bulunduğu 376 kişinin ortak imzası ile yayımlandı:

“İnsanlığın yapay zekâ kaynaklı yok olma riskinin ortadan kaldırılması, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerle birlikte küresel bir öncelik olmalıdır.”

Nvidia, 2D videolardan nesnelerin 3D replikalarını oluşturabilen “Neuralangelo” isimli yeni yapay zekâ modelini tanıttı. 2D videodaki nesneleri farklı açılardan gösteren birkaç kare seçerek nesnenin derinliği ve şekli hakkında bilgi edinerek çalışan modelin, şirketin daha önceki Instant NeRF modelinin teknolojisi üzerine inşa edildiği belirtildi. 

 • Bununla birlikte: Kısa bir süre önce, içinde bulunduğumuz çeyrek için analistlerin tahminlerinin oldukça üzerinde bir satış tahmini yapan ve hisse fiyatlarını rekor seviyeye taşıyan Nvidia, çip endüstrisi için bir ilki gerçekleştirerek geçtiğimiz hafta 1 trilyon dolar değere ulaştı. Ancak, 1 triyon dolara ulaşmasını takip eden 24 saatlik süreçte Nvidia'nın değeri düşerek 992 milyar dolara geriledi.

Twitter, yapay zekâ ile üretilmiş sahte görsellerle mücadele etmek için geliştirdiği kitle kaynaklı teyit mekanizması ‘Community Notes’ özelliğini duyurdu.

 • Nedir? Bu özellik sayesinde topluluğa ait kullanıcılar, görsellerin altına bağlam içeren ve aydınlatıcı bilgiler ekleyebilecek. Webrazzi'de yer alan habere göre, söz konusu bilgiler yakın zamanda yayımlanan ve görselle eşleşen diğer medyaların da altında belirecek.
 •  Öte yandan: Twitter'ın marka güvenliği ve reklam kalitesinden sorumlu yöneticisi A.J. Brown’ın istifa ettiği açıklandı. A.J. Brown, son bir hafta içinde şirketten istifa eden ikinci güvenlik şefi oldu.
Bugünkü Destekçimiz

Çocuklar için gerçek zamanlı güvenlik: TCL MOVETIME MT42

TCL MOVETIME MT42

TCL MOVETIME MT42

Güvenliği ön plana çıkaran TCL MOVETIME MT42, çocuklar için güvenlik özelliklerinin dikkate alınarak geliştirildiği bir akıllı saat olmasıyla dikkat çekiyor.

SOS Acil Durum Butonu çocukların ebeveynlerine kolaylıkla ulaşmasını sağlıyor. Bu buton, çocukların acil durumlarda herhangi bir gecikme yaşanmadan, önceden belirlenmiş kişilerle hemen iletişim kurmasını mümkün kılıyor.

Neler var?

 • Güç düğmesine basılı tutarak aktive edilebilen SOS Acil Durum Butonu sayesinde önceden belirlenmiş kişilere hiçbir gecikme yaşanmaksızın ulaşılabiliyor.
 • Anne ve babaların kolaylıkla telefonlarına indirebildikleri TCL Connect uygulaması, TCL MOVETIME MT42’nin kaydettiği konum geçmişini ve çocukların anlık konumunu görüntüleyerek gerçek zamanlı konum takibi sağlıyor.
 • Uygulamadan izlenebilen güvenli bölgeler oluşturabilen ebeveynler, çocukları güvenli bölgenin dışına çıktığında bildirimle haberdar ediliyor.
 • Nano SIM kartıyla kullanılabilen TCL MOVETIME MT42, 4.5G sesli/görüntülü aramaları ve metin mesajlarını desteklemesi sayesinde ebeveynlerle çocukların iletişimi her koşulda mümkün.
 • 1,54” ekrana sahip, çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanan Kids UI içeriğiyle çocuklar ekranlarını diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor ve saat kadranlarını değiştirebiliyor.

Çocuklarınızla her an iletişimde kalmanızı sağlayacak TCL MOVETIME MT42’yi ve diğer TCL ürünlerini incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

UZAY & BİLİM

• Bu on yıl sona ermeden Ay'a astronot göndermeyi hedefleyen Çin, üç kişilik mürettebatı taşıyan Shenzhou 16 uzay aracını uzaya fırlattı. Aralarında Çin'in ilk sivil astronotunu da bulunduran Shenzhou ekibi, ülkenin uzay istasyonu Tiangong'da kalacakları 5 aylık süre zarfında çeşitli bilimsel deneyler ve düzenli bakım çalışmaları gerçekleştirecek.

 • Geniş açı: Uzayda lider olmak amacıyla ABD ile rekabet içinde olan Çin, 2030'dan önce Ay'a mürettebatlı bir görev başlatmayı ve istasyonu genişletmeyi planlıyor. Öte yandan, ABD'nin de SpaceX ve Blue Origin gibi özel sektör oyuncularının yardımıyla, Artemis III görevi kapsamında 2025 yılı sonuna kadar Ay'a insan göndermeyi planladığı biliniyor.
 • Bilgi notu: Çin, 2003 yılında gerçekleştirdiği insanlı uzay göreviyle, eski Sovyetler Birliği ve ABD'den sonra uzaya kendi kaynaklarıyla insan gönderen üçüncü ülke olmuştu.

NASA'nın astronotları Ay'a götürmek üzere tasarlanan Space Launch System (SLS) roketinin, planlanan bütçenin 6 milyar dolar üzerinde ve orijinal programının 6 yıl gerisinde olduğu ifade edildi. Kurum tarafından yayımlanan denetim raporunda, sorunların çözülmemesi hâlinde Artemis görevinin tamamını tehlikeye atabilecek "ek maliyet artışları" öngörüldü.

NASA

 • Neden önemli? NASA'nın Artemis Programı için gerekli harcamaların, SLS sistemi için harcanan 23,8 milyar dolar da dahil olmak üzere 2025 yılına kadar 93 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

• Bilim insanları, kuantum tünelleme ve bir parçacık hızlandırıcı kullanarak tarihte ilk kez bir atomun "röntegeni" çekmeyi başardı. Buna göre, bir molekülün içindeki demir atomunu taramayı başardılar. 

Science Alert

 • Neden önemli: Tek bir atomunun X-ışını taramalarıyla ayrıntılı görüntülerini birleştirebilmenin, gelecekte mühendisler ve materyal bilimciler için oldukça büyük bir yardım sağlayabileceği değerlendiriliyor. Konuya ilişkin olarak araştırmanın liderliğini üstlenen Ohio Üniversitesi'nden fizikçi Saw Wai Hla, bu durumun tıbbi araştırmalarda ve kuantum bilgi bilimi üzerinde faydalı olabileceğini belirtiyor.

• Dokuz yıllık görev süresi boyunca 2 bin 600 teyit edilmiş ötegezegen keşfederek modern ötegezegen araştırmalarına öncülük eden, 2018 yılında ise emekliye ayrılan Kepler Uzay Teleskobu'nun son gözlemlerinden elde edilen verileri inceleyen astronomlar, üç yeni gezegen keşfettiler. 

 • Geniş açı: Dünya'nın 2,6  ila 4 katı olduğu belirtilen üç gezegenden ikisi olan K2-416 b ve K2-417 b'nin onaylandığı;  EPIC 246251988 b isimli gezegenin ise ötegezegen adayı olarak kaldığı belirtildi.
GİRİŞİMLER

• Pazaryerleri odaklı çok kanallı perakende medya reklamcılığı deneyimi sunan yerli girişim GoWit, Esas Ventures, Alarko Ventures, APY Ventures ve Mindvest GSYF’ın katılımıyla gerçekleşen yatırım turunda 1 milyon dolar yatırım aldı. GoWit'in daha çok tanınması ve daha fazla pazaryerine ulaşması için kullanılacak olan yatırım, girişime ürün geliştirme ve pazarlama stratejisi gibi pek çok şey için de yardımcı olacak. 

 • Geniş açı: 2019 yılında Emrah Adsan, Enes Dabanlıoğlu ve Şerafettin Yarar tarafından hayata geçirilen GoWit, e-ticaret ekosisteminde reklam yerleştirmeden gelir elde etmek isteyen pazaryerleri ile çevrimiçi platformlardaki müşteri sayısını artırmayı isteyen markaları buluşturuyor. Bu kapsamda, 2022 yılında RMA (Retail Media Ads - Perakende Medya Reklamları) platformunu hizmete sunan GoWit, pazaryerlerindeki reklam alanları ile markaları eşleştiriyor ve markaların daha geniş çevrelerce tanınmasını, satış ve geri bildirimlerini artırmasını mümkün kılıyor.

• Seyahat etkinlikleri ve tur rezervasyonu süreçlerini kolaylaştıran ABD merkezli girişim GetYourGuide; Blue Pool Capital, KKR, Temasek, UniCredit, BNP Paribas, Citibank ve KfW'nin katılımlarıyla gerçekleşen Seri F yatırım turunda 194 milyon dolar yatırım aldı. 2 milyar dolar değerleme üzerinden gerçekleşen yatırımın 109 milyon dolarının kredi, 85 milyon dolarının ise özsermaye olduğu aktarıldı.

 • Nedir:Seyahat edeceğiniz yerde yapabileceğiniz etkinlikleri ve gidebileceğiniz yerleri sizlere sunarak rezervasyon gerçekleştirmenizi kolaylaştıran GetYourGuide, popüler turist noktalarındaki yerel operatörler ve organizatörler ile birlikte çalışıyor. Bu kapsamda, GetYourGuide, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla kısa bir süre önce platformuna ChatGPT'yi entegre etmişti.

• Belfast merkezli elektrikli araç (EV) şarj noktası girişimi Weev, Octopus Investments'tan 50 milyon sterlin yatırım aldı. Girişim, yeni yatırımı, elektrikli araç sürücülerinden gelen artan talebe yanıt olarak daha hızlı ve ultra hızlı şarj merkezleri kurma hedefiyle binlerce şarj noktasının yaygınlaştırılması için kullanacak.

 • Geniş açı: Dominic Kearns ve Thomas O'Hagan tarafından 2022 yılında kurulan Weev, kamuya açık şarj noktaları ile işyeri ve filolar için uçtan uca elektrikli araç çözümleri sunan; EV sahiplerinin araçlarını 20 dakikada şarj etmesini sağlayan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı'nın Kuzey İrlanda'da 100 bin kişi başına sadece 20 kamu şarj noktası olduğunu belirttiğini ifade eden Weev, bu açıktan yararlanarak önümüzdeki beş yıl içinde özel olarak işletilen elektrikli araç şarj ağını yaygınlaştırmayı hedefliyor.

• Fransa merkezli solar teknoloji girişimi Beem, Alter Equity, 360 Capital, BNP Paribas Development, Cathay Innovation'ın katılımlarıyla gerçekleşen Seri A finansman turunda, faaliyetlerini hızlandırmasını sağlayacak 20 milyon avroluk bir yatırım aldı. Yeni yatırımla birlikte aldığı toplam yatırım miktarı 29 milyon avroya ulaşan Beem; Almanya, Hollanda ve İtalya'ya açılmayı hedefliyor. 

Beem

 • Nedir: Beem, Avrupa'da son zamanlarda ortaya çıkan ve profesyonel kurulum gerektiren birçok solar teknoloji girişiminin aksine müşterilerine, kendi güneş panellerini yapabilecekleri bir çözüm sunuyor. 710 avroya satın alabileceğiniz Beem Kit isimli bu çözüm, 420 watt üretiyor ve müşterilerin yılda 250 avroya kadar tasarruf etmesini sağlıyor.

• Değer temelli böbrek bakımı konusunda uzmanlaşmış Denver merkezli girişim Strive Health; CVS Health Ventures ile birlikte EA tarafından yönetilen ve CapitalG, Echo Ventures, Town Hall Ventures, Ascension Ventures ve Redpoint'in katılımlarıyla gerçekleşen C Serisi turunda 166 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yeni yatırımı yeni pazarlara açılarak, mevcut ödeyici, sağlık sistemi, nefrolog ve tıbbi grup ortaklıklarına yatırım yaparak ve klinik değer temelli bakım modelini geliştirerek işini büyütmek ve ölçeklendirmek için kullanacak. 

 • Geniş açı: Strive Health, teknoloji destekli bakım müdahaleleri ve yerel sağlayıcılarla entegrasyonun bir kombinasyonunu kullanarak kronik böbrek hastalığından (KBH) son dönem böbrek hastalığına (ESKH) kadar tüm hasta yolculuğunu destekleyen entegre bir bakım dağıtım sistemi oluşturuyor. Strive, hastalara yardımcı olmak için riske dayalı programlar da dahil olmak üzere esnek değere dayalı ödeme düzenlemeleri aracılığıyla ticari ve Medicare Advantage ödeyicileri, Medicare, sağlık sistemleri ve hekimlerle ortaklık kuruyor.
DİĞER BAŞLIKLAR

• Meta'nın yeni sanal gerçeklik seti Quest 3 resmî olarak duyuruldu. Selefi Quest 2'ye kıyasla daha hafif ve rahat olacağı belirtilen cihazın bu sonbaharda piyasaya sürüleceği ve 128 GB'lık versiyonunun 499,99 dolara mal olacağı aktarıldı.

 • Neden önemli: Apple'ın uzun bir süredir merakla beklenen karma gerçeklik cihazı Reality Pro'yu bu hafta gerçekleşecek olan WWDC etkinliğinde tanıtması bekleniyor.

• Bulut oyun ve konsol alanında en büyük rakibi olan Microsoft'un oyun devi Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın almasına oldukça karşı olduğu bilinen Sony'nin, The Witcher serisi ve Cyberpunk 2077 gibi popüler oyunların geliştiricisi CD Projekt Red'i satın alacağı iddia edildi; ancak bu iddia, CD Projekt Red'den gelen bir açıklamayla reddedildi.

• Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao; uluslararası ticaret kurallarını “ciddi şekilde ihlal eden bir yanlış” olarak nitelendirdiği yarı iletken çip ihracatındaki kısıtlamaları durdurması için Japonya'ya çağrıda bulundu.

 • Bir adım geriden: Japonya ve Hollanda, Ocak ayında Çin'e yönelik çip üretim araçlarının satışını sınırlayacak ABD ihracat kontrollerine uymayı kabul etmişti.

Portekiz, yerel operatörlerin Avrupa Birliği (AB) dışındaki tedarikçiler ile NATO veya Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün parçası olmayan ülkelerden 5G ekipmanı tedarik etmesini yasaklamayı değerlendiriyor. 

 • Neden önemli? Ülkede siber güvenlik konseyi tarafından yapılan açıklamada, bu yetki alanları dışındaki firmaların ülkenin kablosuz ağlarının güvenliği için "yüksek risk" oluşturduğu uyarısı yer aldı.

• Amerikan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla'ya yönelik olarak 2021'de başlattığı ve araç hareket hâlindeyken ana ekranda video oyunlarının oynanabildiğini belirlediği 580 bin araç için açtığı soruşturmayı, Tesla'nın bir yazılım güncellemesiyle bu özelliği hareket hâlindeki araçlarda devre dışı bırakmasının ardından sonlandırdı. NHTSA, Tesla modellerinde araç içi herhangi bir güvenlik sorunu bulunmadığını kaydetti. 

• Dünyanın en büyük torrent siteleri arasında yer alan RARBG kapandı. Site yöneticileri, bu kararın arkasında Covid-19, Ukrayna'nın işgali, yüksek enflasyon ve masraflar gibi nedenlerin olduğunu ifade etti. 

BeReal'ın, "RealChat" isimli, sadece platformda arkadaş olan kişilerin yararlanabileceği bir uygulama içi mesajlaşma özelliğini test ettiği bildirildi. BeReal, geçtiğimiz yıl App Store Ödülleri'nde en iyi iPhone uygulaması seçilmişti.

• Birleşik Krallık merkezli çip ve yazılım şirketi Arm, akıllı telefon performansını artırmak için tasarlanan iki yeni ürünü tanıttı. Şirketin dördüncü nesil işlemci çekirdeği Cortex-X4 için önceki nesil çiplerden %15 daha yüksek performans sağlarken %40 daha az enerji tüketeceği ifade edildi. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

elektrikli araç

pandemi

Elon Musk

Tesla

Pekin

Zeng Yuqun

Şanghay

Li Qiang

+97 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;