aposto-logo
TR
TREN
Son durum nedir?
Neler oldu?
Resmî açıklamalar
Bugünkü Destekçimiz
Kurumlardan açıklama
Yardımlar
Dünyadan yardımlar
Günün Hikayesi

❤️‍🩹 Büyük Kahramanmaraş Depremi

Kahramanmaraş'ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde meydana gelen iki depremde en az 2.921 kişi hayatını kaybetti. Arama-kurtarma çalışmaları hâlâ devam ediyor. Geçmiş olsun Türkiye.
7 Şubat - TCL
TCL ile birlikte

TCL MOVETIME MT42 akıllı çocuk saatiyle sevdiklerinizle sürekli iletişimdesiniz TCL MOVETIME MT42 Çocuğunuzu hem mutlu etmek hem de güvende tutmak için akıllı saat almak istiyorsanız, TCL MOVETIME MT42 bu isteğinizi tam anlamıyla karşılayacak akıllı bir cihaz olarak öne çıkıyor. 160’ı aşkın ülkede farklı teknoloji gruplarından ürünler sunan TCL , yeni akıllı çocuk saati TCL MOVETIME MT42 ile çocuğuyla her durumda iletişimde kalmak isteyenlerin beklentilerini tam anlamıyla karşılayacak bir cihaz sunuyor. Neler sunuyor? Güvenli bölge oluşturma, konum takibi, görüntülü görüşme, SOS acil durum çağrı düğmesi, gelişmiş kamera gibi birçok özelliğe sahip TCL MOVETIME MT42 akıllı çocuk saati, konum belirleme özelliğini kullanarak çocukların yerini gösteriyor ve konum geçmişini kaydediyor. Güvenli bölge belirleme özelliği sayesinde çocuklar ebeveynlerinin belirlediği alanın dışına çıktığında saat ebeveynlerin telefonuna uyarı gönderiyor. Nano SIM kartıyla kullanılabilen TCL MOVETIME MT42 , 4.5G sesli/görüntülü aramaları ve metin mesajlarını destekliyor. Ayrıca tek dokunuşla çalışan SOS acil durum çağrı düğmesi özelliği olağan dışı durumlarda ebeveynlerin çocuklarından anında haber almasını sağlıyor. 1,54” ekranda görüntülenen, çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanan Kids UI içeriğiyle çocuklar ekranlarını diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor. Sevdiklerinizle her an iletişimde kalmanızı sağlayacak TCL MOVETIME MT42 ’yi ve diğer TCL ürünlerini incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Aoposto Altı Otuz | 7 Şubat Salı - Büyük Kahramanmaraş Depremi

Aposto Gündem

Aoposto Altı Otuz | 7 Şubat Salı - Büyük Kahramanmaraş Depremi

Bugün 7 Şubat Salı. Türkiye dün, ‘Büyük Kahramanmaraş Depremine uyandı. 10 ilin etkilendiği iki deprem, Cumhuriyet tarihinin en büyük depremlerinden oldu. Arama kurtarma çalışmaları hâlâ devam ediyor. Yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor; enkaz altındaki vatandaşların bir an evvel kurtarılmasını temenni ediyoruz. Türkiye'nin yaralarını bir an evvel sarmasını, can kayıplarının son bulmasını diliyoruz. Geçmiş olsun Türkiye. 

– Aposto ekibi

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Son durum nedir?

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta saat 04:17'de merkez üssü Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremden Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illeri etkilendi. Artçıların devam ettiği bölgede saat 13:24'te merkez üssü Elbistan olan yeni bir deprem daha meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremin büyüklüğünü 7,6 olarak bildirdi. 

• Saat 04:30 sıralarında yetkililerden yapılan açıklamada 2 bin 921 kişinin yaşamını yitirdiği, 15 bin 834 kişininse yaralandığı bildirildi. 

  • Enkazdan çıkarılanlar: AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, "7 bin 840 vatandaşımız enkazın altından çıkarıldı." dedi. Tatar, şu ana kadar 6 bin 217 binanın yıkıldığını bölgede 9 bin 618 personelin görev yaptığını bildirdi.
  • Artçılar: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremlerin ardından 145 artçı sarsıntının meydana geldiğini belirterek "6 ilde sadece 11 trafo merkezinde elektrik verilememekte, diğerlerinde elektrik kontrollü verilmeye başlandı." dedi. Oktay, Devlet Su İşleri tarafından bölgedeki tüm barajların denetlendiğini yapısal bir risk bulunmadığını belirtti.
  • Ödenek: AFAD, afet bölgesindeki illere şu ana kadar toplam 250 milyon lira acil durum ödeneği gönderildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş depremleri nedeniyle Türkiye'de 7 gün süreyle millî yas ilan edildiğini açıkladı. 

Özgür Tiran/Anadolu Ajansı

  • İlk açıklama: Erdoğan, dün yaptığı ilk açıklamada "Depremden etkilenen 10 ilimize mevcut valiliklerimizin yanı sıra onlarla birlikte çalışacak 10 vali daha görevlendirilmiştir. TSK ve belediyelerimiz başta olmak üzere afet çalışmalarında eğitime sahip kurumlarımız göreve çağrılmıştır. Gün 85 milyon tek yürek, tek bilek olma günüdür." dedi.

Millî Savunma Bakanlığı, "Deprem bölgesinden kurtarılan vatandaşlarımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait ambulans uçaklarla Ankara ve İstanbul'a getirilerek tedavi altına alınıyor. Uçaklarımız yaralı tahliyesi ile bölgeye ulaştırılacak personel ve teçhizatın intikali için aralıksız görev yapıyor." açıklamasında bulundu.

  • Öte yandan: Millî Savunma Bakanı Akar, TCG İskenderun gemisinin bu gece İskenderun Limanı'na yanaşarak yaralıları Mersin'deki hastanelere sevk edeceğini açıkladı.
Neler oldu?

• Kahramanmaraş'da meydana gelen deprem, çevredeki 10 ilde hissedilmesinin yanı sıra Suriye'nin İdlib, Halep, Hama, Lazkiye, Tartus ve Rakka illerinde de hissedildi. Hem ilçelerde hem de Suriye'deki bazı bölgelerde büyük yıkımlar meydana geldi. TRT Haber'e göre Suriye'nin çeşitli bölgelerinde de en az 1356 kişi yaşamını yitirdi, binlerce kişi yaralandı.

• Türkiye'de neredeyse her ilden sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri deprem bölgelerine gitti. Bölgelere ulaşan ekipler arama kurtarma çalışmalarına başlarken Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya ve Adıyaman'da ağır yıkımlar meydana geldi. Deprem bölgelerinde elektrik ve doğal gaz kesintileri yapıldı. Binlerce kişi sokakta kaldı, bölgede çadırların kurulmaya başlandığı aktarıldı. Konya'da bir AFAD ekibinin mahsur kaldığı, deprem bölgesine ulaşamadığı aktarıldı. Bölgede çok sayıda eğitim kurumunun kampüs ve binalarını depremzedeler için açtığı bildirildi.

  • "Bir ilçenin yarısı yok": Cüneyt Özdemir'in YouTube yayınına katılan Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bizim İslahiye, Nurdağı’nın %80’i felç olmuş durumda. İlçenin yarısından çoğu yok şu anda, tam bir felaket var" dedi. 

Rauf Maltaş/Anadolu Ajansı

Enkaz kaldırma çalışmaları gece boyu devam etti. Vatandaşlar, AFAD, itfaiye ve sağlık ekiplerine destek verdi. Türkiye genelinde toplanan yardımlar, bölgelere ulaşmaya başladı. Ayrıca enkaz çalışmalarını desteklemek için hem yurdun dört bir yanından hem de yurt dışından çok sayıda ekip deprem bölgelerine intikal etti.

  • "Hatay'da yardım yok": Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Fox TV, Habertürk ve Cüneyt Özdemir'in Youtube hesabında katıldığı canlı yayınlarda Hatay'da yıkılan bina sayısının resmî rakamların çok üzerinde olduğunu, şehre başta AFAD olmak üzere arama-kurtarma çalışmaları için yeterli sayıda personel ve yardım gönderilemediğini açıkladı.
  • Mersin'e sevk edildiler: Hatay'da depremden yaralananlar, 04:00 itibariyle kendilerini Mersin'e sevk etmek üzere İskenderun Limanı'na yanaşan Deniz Kuvvetleri'ne ait TCG İskenderun gemisine alınmaya başlandı.

Gece boyu bölgede artçı sarsıntılar devam etti. Bölgede büyüklüğü 3.9 ila 5.2 arasında değişen artçılar kaydedildi. Sarsıntılar nedeniyle birçok vatandaş sokakta vakit geçirdi. AFAD hasarlı yapılara girilmemesi çağrısında bulundu. 

  • Öte yandan: Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Antalya Valisi Erşin Yazıcı koordinasyonunda Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nin 15 bin depremzedeyi otellerde misafir edeceği açıklandı.
  • Ayrıca: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 338 bin depremzedenin yurtlar, üniversiteler ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki barınma merkezlerine yerleştirildiğini bildirdi.

• Deprem bölgelerindeki vatandaşların evlerine girmediğini aktaran yetkililer, bölgede "AFAD'ın, güvenlik amacıyla Malatya, Ankara, Eskişehir, Afyon, İzmir, Uşak, Manisa, Çanakkale, İzmit, İstanbul’da yaşayan insanların geceyi dışarıda geçirmeleri gerektiğini söylediği" iddia edilen bir mesajın WhatsApp üzerinden yayıldığını aktardı. Teyit, iddianın yanlış olduğunu bildirdi. 

Resmî açıklamalar

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer "Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz." duyurusunda bulundu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı depremden etkilenen 10 ildeki yükseköğretim kurumlarında bahar yarıyılı eğitim ve öğretim dönemine ara verildiğini bildirdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptığı açıklamada TBMM Genel Kurulu'nun çalışmalarına ara vereceğini, deprem felaketi nedeniyle bugün toplanacağını söyledi. Şentop, enkaz altında kalan AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş'a ve ailesine henüz ulaşamadıklarını belirtti.

  • Öte yandan: TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman'ın Hatay'daki abisi, ablası ve onların eşleri ile çocuklarının göçük altında olduğu belirtildi. CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir'in yakınlarının Hatay'da, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın yakınlarının ise Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde enkaz altında olduğu öğrenildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 10 ilin etkilendiği, Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından etkinliklerin ikinci bir açıklamaya kadar durdurulduğunu belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, yapılacak tüm ulusal spor organizasyonlarının ikinci bir bir açıklamaya kadar durdurulduğunu açıkladı.

  • Öte yandan: Bakan Kasapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda deprem bölgelerinde yurttaşların hizmetinde olan bakanlığa ait tesisleri paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, depremden etkilenen 10 ilde, kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerinin 13 Şubat'a kadar tatil edildiği açıkladı.

Millî Savunma Bakanlığı (MSB), deprem bölgesinde 3 bin 500'den fazla askerin arama-kurtarma çalışmalarında görevlendirildiğini açıkladı.

AFAD, Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından Doğu Akdeniz'de kıyıları etkileyecek herhangi bir tsunami tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. AFAD ayrıca 50 ülkeden toplam 62 ekibin yardım teklifinde bulunduğunu aktardı.

  • Öte yandan: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, CİMER'de "Deprem acil" başlığının kullanıma hazır hale getirildiğini bildirdi.
  • Ayrıca: Soma'dan 90 madencinin bulunduğu yardım ekibi, Türk Hava Yolları'na ait uçakla İzmir'den Osmaniye'ye hareket etti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), deprem bölgesinde yer alan organize sanayi bölgesi şirketleri ve akaryakıt istasyonlarının yükümlülüklerinin 30 gün süreyle ertelendiğini duyurdu.

Malatya Valiliği'nden, yapılan açıklamada "DSİ Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından baraj ve göletlerimiz kontrol edildi. Sultansuyu barajı tedbiren kademeli olarak boşaltılacak. Barajın mansap kısmında bulunan vatandaşlarımız tedbirli olsunlar. Diğer barajlarımız için herhangi bir sorun söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü, "Deprem Nedeniyle Kapanan Yollar ve Alternatif Güzergâhlara İlişkin Türkiye Haritası"nı paylaştı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "depremi fırsat bilen bazı otobüs firmalarının bilet fiyatlarını 2-3 kat artırdığı ve battaniye başta olmak üzere depremzedelerin ihtiyaç duyduğu eşyaların fiyatlarına fahiş oranda artışların yapıldığı" ihbarları üzerine inceleme başlattı.

  • Öte yandan: THY; Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ çıkışlı tüm uçuşları 100 liraya sabitledi. Metro Turizm, Gaziantep ve Kahramanmaraş yönlü seferlerinde otobüs biletlerini 10 liraya indirdi. Depremin ardından sosyal medyada dolaşıma giren ve Hatay'da çekildiği iddia edilen bir videoda ise bir zincir marketi yağmalayan şahıslar görüntülendi.

Sosyal medyada ilgi çekmek ve etkileşim almak için "enkaz altında kalmış gibi" tweet atan kişiler tepki çekti. Haklarında siber dolandırıcılık ve zorbalık şikayetleri bulunan ‘atatv44’ isimli bir Discord grubuna üye şahıslar ise enkaz altında yardım bekleyen vatandaşların paylaştığı telefon numaralarını arayıp AFAD ekibinden olduklarını söyleyerek dalga geçti.

  • Harekete geçildi: İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, meydana gelen depremlerle ilgili halk arasında endişe, korku veya panik yaratacak paylaşımlara ilişkin soruşturma başlatıldığını ifade ederken, Adalet Bakanı Bozdağ da provokatif paylaşımlara inceleme başlatıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti lideri Akşener, Anavatan Partisi lideri Çelebi, DEVA Partisi lideri Babacan ve Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu ile telefonda görüştü.

  • Öte yandan: CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanları Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer'in bugün Hatay'a gideceği bildirildi.
Bugünkü Destekçimiz

TCL MOVETIME MT42 akıllı çocuk saatiyle sevdiklerinizle sürekli iletişimdesiniz

TCL MOVETIME MT42

Çocuğunuzu hem mutlu etmek hem de güvende tutmak için akıllı saat almak istiyorsanız, TCL MOVETIME MT42 bu isteğinizi tam anlamıyla karşılayacak akıllı bir cihaz olarak öne çıkıyor.

160’ı aşkın ülkede farklı teknoloji gruplarından ürünler sunan TCL, yeni akıllı çocuk saati TCL MOVETIME MT42 ile çocuğuyla her durumda iletişimde kalmak isteyenlerin beklentilerini tam anlamıyla karşılayacak bir cihaz sunuyor.

Neler sunuyor?

  • Güvenli bölge oluşturma, konum takibi, görüntülü görüşme, SOS acil durum çağrı düğmesi, gelişmiş kamera gibi birçok özelliğe sahip TCL MOVETIME MT42 akıllı çocuk saati, konum belirleme özelliğini kullanarak çocukların yerini gösteriyor ve konum geçmişini kaydediyor.
  • Güvenli bölge belirleme özelliği sayesinde çocuklar ebeveynlerinin belirlediği alanın dışına çıktığında saat ebeveynlerin telefonuna uyarı gönderiyor.
  • Nano SIM kartıyla kullanılabilen TCL MOVETIME MT42, 4.5G sesli/görüntülü aramaları ve metin mesajlarını destekliyor. Ayrıca tek dokunuşla çalışan SOS acil durum çağrı düğmesi özelliği olağan dışı durumlarda ebeveynlerin çocuklarından anında haber almasını sağlıyor.
  • 1,54” ekranda görüntülenen, çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanan Kids UI içeriğiyle çocuklar ekranlarını diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor.

Sevdiklerinizle her an iletişimde kalmanızı sağlayacak TCL MOVETIME MT42’yi ve diğer TCL ürünlerini incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kurumlardan açıklama

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), deprem bölgesinde yakıt sorunun çıkmasına ilişkin "10 il ve ilçelerinde olan deprem nedeniyle, bazı istasyonlarda yoğun talep nedeniyle yakıt bitmiş bazı istasyonlarda yeraltı depoları ve bağlantı noktaları çökmüştür. Yakıtı biten istasyonlara süratle ikmal yapılmaktadır. Ülkemizde akaryakıt sorunu yoktur." açıklamasında bulundu.

• Türkiye’de faaliyet gösteren GSM operatörleri, Kahramanmaraş depreminin ardından iletişimde oluşacak sorunları engellemek amacıyla depremde zarar gören illerdeki tüm vatandaşlara ücretsiz konuşma, SMS ve internet paketi tanımladı. Bununla birlikte, ödenmemiş fatura nedeniyle hattı kapalı veya kısıtlı olan deprem bölgesindeki müşterilerin hatları da “acil iletişim ihtiyaçları” nedeniyle açıldı.

Kamu İhale Kurumu (KİK), depremden etkilenen bölgedeki kamu ihalelerinin 2 hafta sonraya ertelendiğini duyurdu. Kurum tarafından yapılan açıklamada ihalelerin 2 hafta sonra aynı saatte yapılacağı belirtildi.

• Türk Hava Yolları (THY), deprem bölgesine ulaşmak isteyen vatandaşlar için AdanaElazığ ve Diyarbakır uçuş operasyonlarının kesintisiz devam ettiğini duyurdu.

Pegasus Hava Yolları, Kahramanmaraş depremi sonrası yaptığı açıklamada ek sefer planlaması yapıldığını duyurdu.

• Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bugünkü yönetim kurulu toplantısında, depremden etkilenen banka müşterilerinin bankalara olan vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçlarının vadesinin bugünden itibaren 6 ay sonraya kadar ötelenmesine karar verildiğini açıkladı.

BIST 100 endeksi günü %1,3 kayıpla 4,930 puandan kapattı. Gün içinde endekste kayıplar %4,9'a kadar ulaştı. Endeksteki düşüşün aksine beton ve çimento hisselerinin içinde bulunduğu BIST Taş Toprak Endeksi (XTAST) günün kapanışını %7,6 artışla 5,056 puandan yaptı.

Yardımlar

AFAD, haberleşmelerin özellikle SMS ve internet tabanlı mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılması gerektiğini belirtiyor.

AFAD'ın başlattığı yardım kampanyasına destek vermek için 1866’ya “DEPREM” yazarak 20 TL bağışta bulunabilirsiniz. 

• İstanbul başta olmak üzere İzmir, Ankara, Antalya ve daha çok sayıda belediye, deprem bölgesine gönderilecek yardım paketlerini topluyor. Deprem bölgesine yardım göndermek için belediyelerin sosyal medya hesaplarını takip ederek toplama merkezlerini öğrenebilirsiniz.

• Bölge halkının ihtiyaçları hakkında bilgi almak ve nasıl gönüllü olarak yardım edebileceğinizi öğrenmek için bu kuruluşlara ait Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz:

Dünyadan yardımlar

• Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, Türkiye ve Suriye'deki depremlerde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Birçok ülke taziye mesajı yayımlarken Türkiye'ye müdahale ekipleri de gönderdi: 

  • AB: Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic deprem sonrası sahadaki ilk müdahale ekiplerini desteklemek için ‘Şehirde Arama ve Kurtarma’ için Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Hollanda, Polonya ve Romanya’dan 10 ekibin hızla seferber edildiğini bildirdi.
  • ABD: ABD Başkanı Biden, "Ekibime, Türkiye ile koordineli olarak durumu yakından izlemeye ve gerekli her türlü yardımı sağlamaya devam etmeleri talimatını verdim." dedi.  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Türkiye'ye ilkyardım desteğimiz başladı ve Suriye'deki ABD destekli insani yardım kuruluşları ile çalışarak depremlerin etkilerine yanıt veriyoruz. Önümüzdeki günlerde, haftalarda ve aylarda bu depremlerlerden etkilenenlere yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız." açıklamasında bulundu.
  • Yunanistan: Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Yardım amacıyla Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimi (EMAK) ekiplerinin Türkiye'ye gönderildiğini" belirterek "Türkiye'nin talep etmesi hâlinde depremzedelere ilaç, çadır, battaniye ve sağlık ekipleri göndermeye hazırız." dedi. EMAK'a bağlı 21 itfaiyeci, 2 doktor, 3 acil yardım sağlık personeli, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan ekibin yola çıktığı bildirildi. 

Costas Baltas/Anadolu Ajansı

  • İtalya: İtalya İçişleri Bakanlığı'na bağlı acil durum ve itfaiye ekiplerinden oluşan ilk sivil savunma ekibinin, deprem sonrasında arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için yola çıktığı belirtildi.
  • Özbekistan: Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in talimatıyla Türkiye’ye insani yardım, özel ekipman ve 100 kişilik arama kurtarma timi gönderileceği açıklandı.
  • Azerbaycan: Depremin ardından Türkiye'ye uluslararası anlamda ilk yardım Azerbaycan'dan geldi. Acil Durumlar Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, sivil Savunma Birlikleri hazır hale getirildi. Bakanlık Türkiye'ye yardım için personel gönderileceğini duyurdu.
  • Birleşik Krallık: Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly, Birleşik Krallık'ın Türkiye'ye 76 kişilik kurtarma ekibi, ekipman ve arama köpekleri gönderileceğini açıkladı.
  • Fransa: Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medyada yaptığı paylaşımda 139 arama kurtarma görevlisinin Türkiye’ye gideceğini açıkladı.
  • İsrail: İsrail Savunma Kuvvetleri, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı'ndan oluşan "Zeytin Dalları" ortak insani yardım ekibinin, bu akşam İsrail'den Türkiye'nin depremzede bölgelerine doğru yola çıkacağı belirtildi.
  • Hollanda: Hollanda'da 15 tonluk ağır iş makinesi ve kurtarma aracı gönderilirken 65 kişilik arama-kurtarma ekibi ve 8 kurtarma köpeğinin afet bölgesine ulaştırılacağı açıklandı.
  • İsviçre: İsviçre'den yetkililer deprem bölgelerine 80 kişilik arama-kurtarma ekibi gönderileceğini açıkladı.
  • Polonya: Polonya'da arama-kurtarma faaliyetlerine destek olmak amacıyla 76 itfaiyeci ve 8 kurtarma köpeği göndereceklerini belirtti.
  • Avusturya: Avusturya, Türkiye'ye 80 asker ve 25 arama-kurtarma ekibi gönderileceğini bildirdi.
  • Çek Cumhuriyeti: Çek Cumhuriyeti 68 kişilik arama-kurtarma ekibinin yola çıktığını belirtti. 
  • Bulgaristan: Bulgaristan'dan 68 kişilik arama-kurtarma ekibi ve 20 araçlık ekipman ve yardım paketi yola çıktığı açıklandı.
  • İspanya: İspanya, 90 kişilik arama-kurtarma ekibinin iki uçakla Türkiye'ye doğru yola çıktığını açıkladı.
  • Almanya: Almanya'nın Köln kentinden arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 41 görevli ve 7 köpekten oluşan bir ekip yola çıktı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter'da yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temas halinde olduğunu yazarak Türkiye ile tam dayanışma içinde olduğunu ifade etti. Stoltenberg, "NATO müttefikleri destek için ivedilikle seferber olacak." dedi.

Google; Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa ve Hatay olmak üzere Kahramanmaraş depreminden etkilenen 6 ildeki güvenli bölgeleri gösteren bir harita yayımladı.

  • Apple'dan yardım: Apple'ın CEO'su Tim Cook da Türkiye'ye yardımda bulunacaklarını açıkladı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) depremin ardından önlem amaçlı olarak Türkiye’ye petrol akışının durdurulduğunu açıkladı.

Günün Hikayesi

“Geliyorum” diyen felaket

Uzmanlar, Kahramanmaraş'ta büyük çaplı bir deprem olabileceği konusunda uzun zamandır uyarılarda bulunuyordu.

Doğu Anadolu Fay zonunda meydana gelen depremler, Türkiye’ye belki de tarihinin en karanlık gününü yaşattı.

Doğu Anadolu Fayı: Sismik boşluk

Ölü Deniz Çatlağı'nın kuzey ucundaki Maraş Üçlü Bitişmesi ile başlayıp Kuzey Anadolu Fayı ile birleştiği Karlıova Üçlü Bitişmesi'nde kuzeydoğu yönünde son bulan bu fay, yakın geçmişte 1998 Adana Ceyhan, 2003 Bingöl, 2010 Elazığ, 2011 Van, 2020 Elazığ ve 2023 Gaziantep depremlerinde harekete geçmişti.

Afet Yönetimi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Özmen, Kahramanmaraş merkezli son depremin Doğu Anadolu Fay zonunun yaklaşık 480 yıldır suskun, kırılmayan bir hattında meydana geldiğini açıkladı. Özmen, bu hatta 29 Kasım 1114'te ve son olarak da 22 Ocak 1544'te büyük bir depremler meydana geldiğini, “O günden bugüne büyük bir deprem aktivitesi olmadığı için sismik boşluk olarak gösterildiğinisöyledi.

Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör de Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada “Bu, büyük depremler üretmiş ama uzun zamandır suskun bir fay üzerindeki bir deprem. Doğu Anadolu fay hattı üzerinde değil, güneyden gelen bir başka fay sistemi üzerinde.” dedi.

doğu anadolu fayı

İLHA

Görmezden gelinen uyarılar

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Deprem Araştırma ve Risk Yönetim Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Alican Kop, Ağustos 2022’de bölgede görülen küçük çaplı depremlere işaret ederek “Kahramanmaraş’ın bulunduğu segmentte her an 7 ve üzeri büyüklüğünde deprem olabileceğiniaçıklamıştı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, yıllar önce katıldığı bir televizyon programında ''Kahramanmaraş yöresine dikkatli bakmak lazım. Burası depreme gebe bir yer. Şimdiden zarar azaltıcı önlemlere başvurulması lazım.'' ifadelerini kullanmıştı. Henüz 3 Şubat’ta, yani depremden üç gün önce Twitter’da paylaştığı mesajda Osmaniye’de 4.2 şiddetinde deprem olduğunu, “Bu zonun Çelikhan-Erkenek-Maraş kesiminden endişe ettiğini” söylemişti.

Görür, depremden sadece 7 saat önce “Gün geçmiyor ki 4,0’lar mertebesinde deprem bilgisi vermeyelim. Yarın gelir, Allah korusun, daha büyükleri olur. Bu seçim sonucu iktidara gelecek partilerden deprem dirençli kentler sözü istiyoruz. Çocuklarımız yatağa girerken çatı başımıza çöker mi korkusu olmadan büyüsünler.” mesajını paylaşmıştı. 

Depremden sonra ise Bu depremin gelmekte olduğunu yerbilimciler olarak söyleye söyleye, yaza yaza dilimizde tüy bitti. Hiç kimse ne diyorsunuz diye tepki bile vermedi.” cümlelerini yazdı. Altaylı ile paylaştığı mesajında da “Gece 4’te uyandırıldım. 1 saat ağladım. Hala ağlıyorum. Yıllardır uyardığımız yer. Tek bir yerel yönetici arayıp ne yapalım demedi. Bunca uyarıyı niye yaptık?” diye sordu. Görür, yetkililere bölgedeki barajların kontrol edilmesi çağrısı da yaptı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan da beklenen bu depreme hazırlık konusunda rapor yazdıklarını, ilgili bakanlıklara ve Cumhurbaşkanlığı’na sunduklarını ancak geri dönüş alamadıklarını söyledi. Alan’ın açıklamaları şöyle devam etti:

"Bu, jeoloji camiası açısından beklenen bir depremdi. Jeoloji bilimciler olarak Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindeki fay segmentinin uzun zamandır kırılmadığını ve sismik boşluklar olduğunu ifade etmiştik. Fay hatları belirli zamanlarda kırılır. Bu on yıl da olabilir yüz yıl da olabilir bin yıl da olabilir. Bu fayların deprem üreteceğine ve her an kırılabileceğine ilişkin çok sayıda rapor ve akademik makale bulunuyor.

Bunları dikkate alarak sıklıkla bu bölgeye dikkat çekmeye çalıştık. Cumhurbaşkanlığı, ilgili bakanlıklara bu raporu sunduk. Tedbir alınması gerektiğine defalarca kez dikkat çektik. Tek bir geri dönüş dahi alamadık. Ne Cumhurbaşkanı ne bir milletvekili… Kimse bize dönmedi.

Şimdi bu durumla karşı karşıya kalınca bizi arıyorlar. Tedbirleri ve yapılması gerekenleri belirledik. Ülkenin derhal bir Afet, Acil Durum ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ihtiyacı olduğunu söyledik.

Tek bir iyileştirme dahi yapılmadı. Bütün uyarılarımız yanıtsız kaldı. Biz bu ülkede neyi değiştireceğiz o halde? Doğrudan fay hattı üzerine yapılmış barajlar, boru hatları, kritik sanayi bölgeleri var. Bakın Maraş-Antep arasındaki doğalgaz hattı hasar gördü. Ne olacak şimdi bu mevsimde? Kentsel planlamanın ne kadar eksik ve hatalı olduğunu görmüş olduk böylece. Göz göre göre geldi. Bunun yaşanılacağını biliyorduk.

Şu an binlerce yurttaş göçük altında. Kim yaptı bunu? Bu kentleri ranta ve talana kim teslim ettiyse onlara bakmak lazım. Çok beton dökünce deprem olmayacak zannediyorlar. Bu rant ve talan politikalarından acilen vazgeçilmeli. Afetlere duyarlı alanların yapılaşmaya kapatılması gerekli."

Söz bitti

Sonrasında ders alacağımızı söylediğimiz felaketleri yaşamaya devam ediyoruz. Tüm yetkilileri önce hızla yaraları sarmaya, sonra da bilim insanlarının uyarıları doğrultusunda ülkemizi deprem, sel, yangın ve benzeri felaketlere hazır duruma getirmeye, kâr hırsıyla insan canını tehlikeye atanları cezalandırmaya çağırıyoruz.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

deprem

Kahramanmaraş

Pazarcık

Kilis

Diyarbakır

Adana

Osmaniye

Gaziantep

+119 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;