aposto-logo
TR
TREN
HAFTAYI GERİ SAR
SERBEST KÜRSÜ
KÜLTÜR & SANAT
Bugünkü Destekçimiz
SİNEMA & TV
YEME–İÇME
MÜZİK
HAFTANIN ALBÜMLERİ

📰 Dolmabahçe görüşmesi

Dünyanın en eski İbranice İncil'i açık artırmaya çıktı. 19. Akbank Film Festivali'nin ödülleri sahiplerini buldu. Global Bartender of the Year yarışmasının arka planına odaklanan Spirit isimli belgesel yayınlandı.
20 Mayıs - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz ile birlikte

Mercedes-Benz ’den yepyeni bir satın alma deneyimi Mercedes-Benz benimsediği müşteri odaklı yeni satış anlayışıyla müşterisine yepyeni bir adımla yaklaşıyor. Nedir? Showroom’ların Mercedes-Benz’i temsil etmeye devam edeceği yeni satış modelinde müşteriler ve Mercedes-Benz arasınd a daha kolay, hızlı ve kesintisiz bir iletişim sağlanması amaçlanıyor. Böylece hem fiziksel hem çevrimiçi ortamda kusursuz bir müşteri deneyimi vadediliyor. Neden önemli? Ürünlerle ilgili detaylı fiyat ve satış bilgilerini direkt olarak Mercedes-Benz’in belirlemesine ve faturaların Mercedes-Benz tarafından düzenlenmesine olanak sağlayan yeni satış modeli, Mercedes-Benz ve müşteriler arasındaki temas noktalarını artırarak daha şeffaf bir alışveriş deneyimi sunuyor. Online konfigüratör ve test sürüşü rezervasyonları gibi uygulamalarla da müşteriler Mercedes-Benz deneyimine yaklaştırılırken tüm lokasyonlarda şeffaf ve tek fiyat politikasıyla fiyat karşılaştırma süreci de ortadan kaldırılıyor. Araç stok durumunun Türkiye genelinde güncel bir biçimde takip edilebileceği yeni modelde sipariş süreçleri ister showroom’larda ister Mercedes-Benz Online Store’da başlatılabiliyor. Detaylı bilgi almak ve yepyeni bir satın alma deneyimi tecrübe ederek yeni bir Mercedes-Benz sahibi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Twitter

Twitter

Aposto Altı Otuz | 20 Mayıs Cumartesi - Dolmabahçe görüşmesi

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 20 Mayıs Cumartesi - Dolmabahçe görüşmesi

20 Mayıs Cumartesi sabahından herkese günaydın. Bugün Serbest Kürsü'de siyaset bilimci Ulaş Tol, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiriyor. Bültende ayrıca dünyanın en eski İbranice İncil'i, 19. Akbank Film Festivali'nin ödülleri ve Lana Del Rey'in yeni şarkısı yer alıyor.

 • Günün çalma listesi: Haftanın albümleri bültenin sonunda yer alıyor.

Mutlu hafta sonları!

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

HAFTAYI GERİ SAR

• ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Cumhur İttifakı cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile görüştü.

• YSK'nın 14 Mayıs seçimlerine ilişkin yayınladığı kesin sonuçlara göre, Recep Tayyip Erdoğan %49,24, Kemal Kılıçdaroğlu %45,07, Sinan Oğan ise %5,28 oranında oy aldı.

• Aralık 2002'de silahlı saldırıda öldürülen akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun davasında tutuklu yargılanan 6 sanık, mevcut delil durumunun sanıklar lehine değişmesi ihtimali nedeniyle tahliye edildi.

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimleri pazar günü gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırken Milletvekilliği seçiminde AK Parti 268, CHP 169, YSP 61, MHP 50, İYİ Parti 43, YRP 5, TİP 4 milletvekili çıkardı. 

• TBMM’ye bu yasama döneminde AK Parti’den 50, CHP’den 35, Yeşil Sol Parti’den 26, İYİ Parti’den 6, MHP’den 3 ve TİP’ten 1 olmak üzere toplam 121 kadın milletvekili seçildi. Böylece geçen yasama döneminde %17 olan kadın milletvekili oranı bu dönem %20’ye çıktı.

• Türkiye genelinde konut satışları, Nisan’da bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 azalarak 85 bin 652'e geriledi. 

Konut Fiyat Endeksi, Mart’ta aylık bazda %5,4, bir önceki yılın aynı ayına göre %132,76 oranında artarak 809,3 oldu.

İşsizlik oranı, 2023’ün ilk çeyreğinde 0,3 puanlık azalış ile %9,9 oldu. TÜİK verilerine göre, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre 0,9 puanlık artış ile %19,9 seviyesinde gerçekleşti.

• Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur için kampanya ekibi değişti; Mehmet Ali Yüksel, Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu'nun kadroya dahil olduğu iddia edildi.

• 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri'nde veri girişi konusunda yaşanan aksaklıkların da ardından CHP'de Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevinden ayrılan Onursal Adıgüzel'in yerine Devrim Barış Çelik getirildi.

• Yeşil Sol Parti ve HDP, seçim sonrası ilk MYK toplantısının ardından ikinci turda da Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı.

• 21 Şubat'ta BTK kararıyla erişim engeli getirildikten sonra eksisozluk2023.com alan adına taşınan Ekşi Sözlük'e, BTK kararıyla bir kez daha erişim engeli getirildi.

• Almanya'da polis, Sabah gazetesinin Avrupa haberleri merkezinin bulunduğu Frankfurt ofisine baskın yaptı. Sabah'ın Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Haber Müdürü Cemil Albay gözaltına alındı. İki kişi serbest bırakıldı. 

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanlığı'na, Ercüment Akdeniz'in istifasının ardından Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan seçildi.

Yargıtay, Konya'da, kız arkadaşını darbeden Özgür Duran adlı kişiyi engellemek isterken ölümüne yol açan Kadir Şeker'in 10 yıl 10 aylık cezasını onadı.

Apple Türkiye, Ocak ayındaki fiyat artışları sonrasında ürünlerine bir kez daha zam yaptı. %10'luk yeni zammın ardından 128 GB'lık iPhone 14'ün fiyatı 32 bin 999 liradan 35 bin 999 liraya yükselirken iPhone 14 ailesinin en yüksek modeli olan 1 TB'lık iPhone 14 Pro Max'in fiyatı ise 63 bin 999 lira oldu.

Avro Bölgesi'nde enflasyon, Nisan'da yıllık bazda 0,1 puan artışla %7,0 seviyesinde gerçekleşti.

Satürn'e ait 62 yeni uydu keşfedildiği ve gezegenin toplam uydu sayısının 145'e ulaştığı bildirildi. 

SERBEST KÜRSÜ

Aşırı siyaset ile siyasetsizleşme arasında kaybolan seçimler

Bu seçim şunu bir kere daha gösterdi ki toplum, apolitik değil ve siyasetsizlik istemiyor.

Aşırı siyaset ile siyasetsizleşme arasında kaybolan seçimler

Ulaş Tol

Seçim değerlendirmesine geçmeden önce şu notu düşmekte fayda var: Seçim henüz bitmiş değil. İkinci turda dengeler değişebilir. Muhalefet adına işler zor; ama hâlâ az da olsa umut var.

İlk turda Erdoğan’a oy veren seçmenlerin bir kesiminin içinin rahat olmadığını biliyoruz. Bu kesim belki yükselen duygu ikliminden ve Erdoğan’ın yumuşama işaretlerinden ya da hastalığıyla kırılganlaşan, diğerleri karşısında yalnızlaşan görüntülerinden etkilenerek, vefa ve merhamet duygularının karışımı ile ona son bir omuz verme motivasyonuna girdi.

Öte yandan sonuçlar bir omuz vermekten çok daha büyük bir destek ortaya çıkardı. Meclisteki bariz üstünlük, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki fark "bu kadarı da biraz fazla oldu" duygusuna yol açabilir. Eğer vicdani yüküne rağmen onu destekleyen seçmen bu abartılı destekten rahatsız olduysa bu sefer sandığa gitmeyebilir ve "ben borcumu ödedim" diyebilir. Aradaki seçmenler için de "tepkimi gösterdim ve bu fazla oldu" duygusu oluşabilir. Tabi muhalif seçmenin de düşen modundan çıkması ve son ihtimali zorlayacak bir motivasyona yükselmesi diğer bir koşul.

Bunları kenara koyarak ilk tur sonuçlarını değerlendirebiliriz.

14 Mayıs bir referandum seçimi mahiyetinde idi. Bunu Erdoğan’a yakın seçmenler daha fazla hissettiler, rahatsızdılar ama "bu seçim o seçim değil" diyen taraf oldular. Belki de son bir kez desteklerini verdiler. Muhalif taraf ise önce "kazandık" rehavetine girdi, "her koşulda alırız" dedi. Daha çok kendine seslendi, yankılarla da yükseldi. Bir yandan da kendi içindeki gerilimlere enerji harcadı, işbirliğini beceremedi.

Tarafları çoğunluğun arzularına mecbur bırakan bir sistem var. Üstelik hem Cumhurbaşkanlığının hem de meclisin bir tarafta olması, tüm muhalif siyaseti etkisizleştiriyor. Bunu geçen dönem deneyimledik. Meclis bir sivil toplum kuruluşuna döndü. Belki kürsüden yapılan konuşmalar, etkileyici söylevler, iktidara karşı şovlar muhalif kesimlerin bir kısmını yine heyecanlandıracak. Bunlar bir realite-şov programı gibi izlenecek, ancak bu aktiviteler toplumun büyük çoğunluğunu etkilemiyor.

Daha önemlisi karar alma mekanizması açısından, eğer iki güç de bir tarafta ise, mecliste olmanın kendisi değersizleşiyor. Bunu öngörerek Cumhur İttifakı’nın mecliste çoğunluğu almasını engellemek muhalefetin en önemli hedefi olmalıydı. Ancak olamadı.

Neredeyse bir yıldır, "bu seçimi her türlü kazanıyoruz" duygusu rehavete neden oldu. Örneğin yerel seçimlerde muhalefet seçimi kazanmak için her türlü işbirliğini zorlamış, gerektiğinde bağrına taş basabilmiş, muhalefet lehine oluşan rüzgarın rehavetine de kapılmamıştı. 2018’deki seçimlerde dahi sadece 8 parti seçime girmişti. Bu seçimde 36 parti kuraya katıldı, son viraj pazarlıklarına rağmen 24 parti pusulada yer aldı. Bu fark iktidardan pay alma duygusunun işbirliği duygusunun önüne geçtiğinin önemli bir işareti.

Örneğin yerel seçimlerde Belediye Başkanlığı esas seçim, il meclisi ise tali seçim olarak algılanır. Başkanlıkta bir kişi seçileceği için önde olan adayı destekleyen ama o adayın siyasetine ya da partisine mesafeli olanlar il meclisinde farklı oy kullanabilir ya da boş oy atabilirler.

Benzer şekilde bu seçimlerde de Cumhurbaşkanlığı seçimleri esas seçim, meclis ise seçmenlerin kendini gerçekleştirme hissini daha fazla hissettiği alana dönüştü. Kuşkusuz bunun sorumlusu olan seçmenler değil, partiler. Bu konuları zamanında ve hak ettiği önemde çözümlemediler, siyasi pazarlıkları, seçmen beklentilerinin önüne geçirdiler ve hem kendileri kazanıyoruz duygusuna kapıldılar hem de seçmenleri bu havadan çıkaramadılar.

Öte yandan çoğunluk siyasetinin önemli bir açmazı var. %50+1 mecburiyeti toplumun çoğunluğunu kapsamayı şart koşuyor. Erdoğan eski gücünde olmasa da çoğunluğa daha sahici geliyor. Muhalefet ise siyasetsiz patikalarda kayboluyor.

Kampanyada duygu siyaseti öne çıktı. Toplumun buna ihtiyacı olduğu bir gerçek, iyi de geldi, ama tek başına etkili olmadı. Çünkü sorunların çokluğu, çözüm siyasetinin eksikliği, her kesime ve pozisyona eşit mesafede kalışlar, başka bir deyişle pozisyonsuzluk karşılık bulmadı. Siyasi hegemonyayı, siyasi iletişimle tesis etme çabası sonuç getirmedi.

İki kutupluluğun kaçınılmaz olduğu bu sistemde iktidar hep daha avantajlı oldu. İki nedenle. Birincisi toplumun hegemonik çoğunluğu iktidara daha yakın. İkincisi de daha kolay işbirlikleri ile devlet olanaklarından da faydalanarak çoğunluğu memnun edecek hamlelerde bulunabiliyor.

Çoğunluğu ikna etmede iktidar, avantajlarını gayet etkin değerlendirdi, dezavantajlarını da elimine etmeyi becerdi. İktidarın elindeki güç ve aygıtlar iktidara büyük bir avantaj sağlıyor. İktidarın yıpranmışlığı ve sorunların sorumlusu olması da dezavantajı.

Avantajlarını sonuna kadar ve adil rekabeti önemsemeden kullandı. Dezavantajını ise muhalefetin dezavantajı hâline getirmeyi başardı. Seçmen birikmiş sorunları iktidarın bir zayıflığı olarak görse de bu sorunlardan kurutuluş işaretlerini muhalefette göremedi.

Muhalefetin bu sistemde kazanabilmesi için ise iki yol var. Birincisi işbirlikleri ve kapsayıcılık. Son üç seçimdir bunu deniyor ve başaramıyor. Hem işbirlikleri etkili olamıyor hem de kapsayıcılık sağlanamıyor. Zira iki koşul da muhalefeti siyasetsizliğe zorluyor.

Kapsam alanına girmesi gereken önemli bir çeşitlilik var. İktidar da bu çeşitlilikte fay hatlarına tuzaklar kurunca, bu tuzaklarda muhalefet kayboluyor. Çareyi denge kurmakta, sorunların aslından uzak durmakta ya da herkesi memnun etmeye çalışmakta görüyor. Seçmen ise sahici olmayan kapsayıcılıklara karşılık vermiyor.

Örneğin milliyetçi seçmenler bu yıl başından beri en hareketli seçmen grubunu oluşturdu. Beklentilerine karşılık aradılar. Ne geçiştirmeler ne de milliyetçilik yarışı onları ikna etmedi. Adressiz kalınca da son çareyi en bildikleri adres olan evlerine dönmekte gördüler. Üstelik de milliyetçilik yükselen bir değer olmuş oldu.

Muhalefet için daha zor olan seçim kazanmanın ikinci yolu ise toplumun dönüşümü. Zamanın ruhu zaten buna neden oluyor. Yeni seçmenlerdeki farklılık bunun göstergesi. Ama doğal akışla bu ne kadar sürer belirsiz.

Dönüşüm isteniyorsa yol siyasetsizlik değil, meselelere siyaset üretmekten geçiyor. Ancak burada kastım, gündelik hayatta karşılığı olmayan, tanımlı bir etik-romantik duruş ve sert iktidar karşıtlığı şovları değil. Mümkün olan değişimleri hesap eden, sorunlar karşısında hâkim söylemleri etkisizleştirecek yeni çerçevelendirmeler geliştiren hegemonik olmayı hedefleyen bir siyaset, bir anlam da reel-siyaset gerekiyor.

Bu seçim şunu bir kere daha gösterdi ki toplum, apolitik değil ve siyasetsizlik istemiyor.


Not: Serbest Kürsü'de yer alan tüm görüşler yazarlara ait olup, Aposto'nun editoryal bakış açısını yansıtmamaktadır. 

Hikâyeyi paylaşmak için:
KÜLTÜR & SANAT

• Dünyanın en eski İbranice incili Codex Sassoon, Sotheby's Müzayede Evi'nde gerçekleşen bir açık artırmada 38 milyon dolara alıcı buldu. 1100 yıllık İncil'i satın alan isim, ABD'nin eski Romanya büyükelçisi ve Amerikan Yahudi Komitesi Başkanı Alfred H. Moses oldu. Elyazması metnin, İsrail'deki ANU Yahudi Halkı Müzesi adına satın alındığı ve bu müzeye bağışlanacağı belirtildi.

Codex Sassoon | Fotoğraf: Sotheby's

 Codex Sassoon | Fotoğraf: Sotheby's

52. Orhan Kemal Roman Armağanı'nın sahibi Babamın Bağlaması adlı eseriyle Kemal Varol oldu. Yazara ödül, 2 Haziran Cuma günü Orhan Kemal Kütüphanesi'nde gerçekleşecek anma töreninde takdim edilecek.

 • Ödül gerekçesi: Nazım K. Öğütçü, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Tahir Şilkan, Gürsel Korat, Mazlum Vesek, Turgay Fişekçi ve Sunay Akın’dan oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu; ödül gerekçesini açıklarken şu ifadeleri kullandı:

"'Babamın Bağlaması' Türkçeyi parlak, incelikli ve anlaşılır bir şekilde kullanması, olaylar arasındaki konu geçişliliğini ve dramatik akışı başarılı bir şekilde kurmuş olması, kültürel öğeleri yerinde doğru olarak işlemesi ve evrensel insan sevgisini hatırlatması nedeniyle 2023 yılı, 52. Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görülmüştür."

• Hollandalı ressam Rembrandt'ın oldukça nadir kabul edilen tabloları açık artırmada satılacak. Sanatçıyla aile bağlarının bulunduğu belirtilen Jan Willemsz van der Pluym ve Jaapgen Carels çiftinin portreleri Christie's Müzayede Evi tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

 • Detaylar: Bir ailenin özel koleksiyonunda yer alan tabloların tarihi 1635 yılına dayanıyor. 6 Temmuz'da açık artırmaya çıkarılacak resimlerin 13 milyon sterline alıcı bulması bekleniyor.
Jan Willemsz van der Pluym ve Jaapgen Carels çiftinin portreleri | Kaynak: Christie's

Jan Willemsz van der Pluym ve Jaapgen Carels çiftinin portreleri | Kaynak: Christie's

Bugünkü Destekçimiz

Mercedes-Benz’den yepyeni bir satın alma deneyimi

Mercedes-Benz benimsediği müşteri odaklı yeni satış anlayışıyla müşterisine yepyeni bir adımla yaklaşıyor.

Nedir? Showroom’ların Mercedes-Benz’i temsil etmeye devam edeceği yeni satış modelinde müşteriler ve Mercedes-Benz arasında daha kolay, hızlı ve kesintisiz bir iletişim sağlanması amaçlanıyor. Böylece hem fiziksel hem çevrimiçi ortamda kusursuz bir müşteri deneyimi vadediliyor.

Neden önemli?

 • Ürünlerle ilgili detaylı fiyat ve satış bilgilerini direkt olarak Mercedes-Benz’in belirlemesine ve faturaların Mercedes-Benz tarafından düzenlenmesine olanak sağlayan yeni satış modeli, Mercedes-Benz ve müşteriler arasındaki temas noktalarını artırarak daha şeffaf bir alışveriş deneyimi sunuyor.
 • Online konfigüratör ve test sürüşü rezervasyonları gibi uygulamalarla da müşteriler Mercedes-Benz deneyimine yaklaştırılırken tüm lokasyonlarda şeffaf ve tek fiyat politikasıyla fiyat karşılaştırma süreci de ortadan kaldırılıyor.
 • Araç stok durumunun Türkiye genelinde güncel bir biçimde takip edilebileceği yeni modelde sipariş süreçleri ister showroom’larda ister Mercedes-Benz Online Store’da başlatılabiliyor. 

Detaylı bilgi almak ve yepyeni bir satın alma deneyimi tecrübe ederek yeni bir Mercedes-Benz sahibi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. 

SİNEMA & TV

• 27 Mayıs'a kadar sürecek 76. Cannes Film Festivali, 16 Mayıs'ta başladı. "Indiana Jones and the Dial of Destiny"nin gösterimi öncesinde serinin yıldızı Harrison Ford’a Onursal Altın Palmiye Ödülü takdim edildi. Indiana Jones serisinin son filmi, gösterimin ardından 5 dakika boyunca ayakta alkışlandı.

19. Akbank Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal yarışmada En İyi Kısa Film ödülüne, Kasım Ördek imzalı "Birlikte, Yalnız" uzanırken Mo Harawe'nin "Will My Parents Come to See Me?" filmi, uluslararası yarışmada En İyi Kısa Film ödülüne layık görüldü.

• Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Kaş Uluslararası Film Festivali, 2. edisyonuyla 1-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Detaylar: Söyleşiler, paneller ve atölyelere de ev sahipliği yapacak festivalin ana jürisinde Anna Maria Aslanoğlu, Zig Dulay, Nisan Dağ, Aslı İnandık ve Melikşah Altuntaş yer alıyor.

🎥 Haftanın Fragmanları

 • Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese’nin oturduğu ve başrolde Leonardo DiCaprio’yu izleyeceğimiz Killers of the Flower Moon’un,
 • İlk sezonuyla gönüllerde taht kuran Hulu dizisi The Bear’in,
 • Fast & Furious serisinin 10. filmi Fast X’in,
 • Gareth Edwards imzalı bilim-kurgu filmi The Creator’ın fragmanları yayımlandı.
YEME–İÇME

• Sinop’un deniz ve balıkçılık kültürünün simgesi olan Sinop lakerdası, coğrafi işaretle tescillendi. Sinop’un coğrafi işaretli 11 ürünü arasında bulunan lakerda, coğrafi işaret alan ilk deniz ürünü oldu.

 • Bununla birlikte: Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salim Akbaş "Son dönemde coğrafi işaretlere yönelik ilgiyle bu değerlere de sahip çıkmamıza dair artan inancımız sayesinde Sinop lakerdasını tescillettirdik. Önümüzdeki günlerde uzmanlarla birlikte yapacağımız çalıştay sonrasında bu ürünlerin ulusal market raflarında yer alması için önemli bir yol kat edeceğiz" dedi.

Margot Robbie Papa Salt isimli cin markasını piyasaya sürdü. Avustralya kıyılarından ilhamla tasarlanan cin, markanın web sitesinde "Yerli Avustralya botaniklerinin zarif tadını kutlayan, içimi kolay bir cin" olarak tanımlanıyor. Robbie, Emma Watson ve Brad Pitt'in ardından son haftalarda kendi cin markasını tanıtan üçüncü ünlü oldu.

 • Detaylar: Ürün istiridye kabukları, kavrulmuş kamış tohumu ve diğer yerli Avustralya bitkilerinin yanı sıra pembe karabiber içeriyor. Mum çiçeği, ebegümeci ve narenciye kabuğu tatları hissediliyor.

• Diageo tarafından yürütülen World Class yarışmasının uzun metrajlı belgeseli, Amazon Prime’da yayınlandı. Belgesel "kokteyller hakkındaki düşüncelerimizi sonsuza kadar değiştirme" sözü veriyor. Her yıl uluslararası çapta düzenlenen Global Bartender of the Year yarışmasının arka planına odaklanan Spirit adındaki belgesel, dünyanın en iyi üç barmeninin yarışmaya katıldıkları dönemlerdeki iniş ve çıkışlarını gösteriyor. 

 • Detaylar: Belgeselin yönetmeni Ross Balidai’nin açıklaması şu şekilde: "Bu yeni belgeselin amacı dünya çapında kokteyllerin nasıl görüldüğünü yeniden tasavvur eden azmin, kararlılığın ve içkinin hikâyesini anlatmak için World Class yarışmasındaki küresel finallerin derinine inmekti. Baştan sona her bir yarışmacının cesaretine tanık olmak bir ayrıcalık."

• Göcek’te ekolojik otel olarak tasarlanan IZZ Getaway’in restoranı Gaze, hafta içinde Şef Yiğit Cumalıoğlu ve ekibiyle yeni sezon servisine başladı. Restoranın menüsü, yerel üreticilerden edinilen ve kendi bahçelerinde yetiştirilen malzemelerle Akdeniz mutfağı tarzında mevsimlik olarak hazırlanıyor.

• Michelin’in Tavsiye Listesi’nde yer alan Seraf Restoran’ın ikinci şubesi, geçen hafta Vadistanbul’da açıldı. Şef Sinem Özler tarafından Anadolu mutfağından yerel tariflerle hazırlanan menünün yanı sıra yeni lokasyonda restoranın Yönetim Danışmanı Sabiha Apaydın oldu.

MÜZİK

Lana Del Rey, Say Yes to Heaven isimli yeni bir şarkı paylaştı. Şarkıcı geçtiğimiz Mart ayında 9'uncu stüdyo albümü Did You Know That There’s a Tunnel Under Ocean Blvd’ı, Interscope ve Polydor etiketiyle yayınlamıştı. 

 • Bununla birlikte: Lana Del Rey’in 2014 yılında yayınladığı Ultraviolence albümü sırasında kaydedilen ancak şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan Say Yes to Heaven isimli şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz. Ayrıca şarkı için hazırlanan, Lana Del Rey’in vokal manipülasyonu ile hazırlanan sped up versiyonuna da şuradan ulaşabilirsiniz.
 • Dahası: Lana Del Rey son albümüne adını veren şarkı için Rich Lee yönetmenliğinde bir klip paylaştı. 11 dakikalık kısa film tadındaki klip boyunca Lana Del Rey, Marilyn Monroe ve Elizabeth Short (Black Dahlia) gibi Hollywood’un ikonlarını canlandırdı.

King Krule, geçtiğimiz ay Space Heavy adını verdiği 5. stüdyo albümünü yanına çıkış teklisini ekleyerek duyurmuştu. 15 şarkıdan oluşan ve 22 Temmuz’da XL Recordings etiketiyle raflarda yerini alacak albümden ikinci tekli, video klip eşliğinde paylaşıldı. If Only It Was Warmth şarkısını buradan dinleyebilirsiniz.

Blur, tam sekiz yıllık aranın ardından The Ballad of Darrenm adını verdikleri dokuzuncu stüdyo albümlerini Parlophone etiketiyle 21 Temmuz’da yayınlanacağını duyurdu. Grup, bu müjdeli haberin yanında albümün çıkış teklisi olan The Narcissist’i de dinleyicilerle paylaştı.

 • Dahası: Damon Albarn’ın "Bu bir artçı şok kaydı. Bugünlerde kendimizi nerede bulduğumuza dair bir yansıma ve yorum" sözleriyle betimlediği albümden ilk şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

• Pozitif Vibrations etkinlik serisi kapsamında 9 Mart’ta Volkswagen Arena’da düzenlenmesi planlanan Bonobo konserinin yeni tarihi 3 Eylül oldu.

 • Detaylar: Etkinlik, Bonobo, Chaos In The CBD, Islandman ve Kaan Düzarat & Garan Garan performanslarıyla Parkorman’da gerçekleşecek. 
HAFTANIN ALBÜMLERİ

🎧 Haftanın Albümleri:

• Bar Italia - Tracey Denim

• Danûk - Morîk

• Paul Simon - Seven Psalms

• Sufjan Stevens, Timo Andres & Conor Hanick - Reflections

• Tinariwen - Amatssou

• Pozi - Smiling Pools

• Foals - Life is Dub

• Khruangbin & Friends - Live at Stubb’s

Dinle

Bir not: Haftanın öne çıkan albümlerini, teklilerini, güncel ve tarihten öne çıkan müzik başlıklarını ve daha fazlasını bulabileceğin Haftanın Albümleri sayısı, bu pazar yayın hayatına başlıyor. Aposto Premium kullanıcılarının erişebileceği sayıya buradan abone olabilirsin.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

milletvekili

ATA İttifakı

Sinan Oğan

Cumhur İttifakı

Recep Tayyip Erdoğan

Millet İttifakı

Kemal Kılıçdaroğlu

Zafer Partisi

+106 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;