PİYASALAR & EKONOMİ
İŞ DÜNYASI & FİNANS
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE
Bugünkü Destekçimiz
POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA
TEKNOLOJİ & GİRİŞİM
GÜNÜN HİKAYESİ
AYRILMADAN ÖNCE
EKİPTEN ÖNERİLER

🗞️ Ekonomik büyüme, siyasete veda

Eski HDP lideri Demirtaş, aktif siyaseti bıraktığını açıkladı. Avrupa ülkelerinde enflasyon beklentilerin üzerinde yavaşladı. Elon Musk, üç yıl sonra ziyaret ettiği Çin'de üst düzey yetkililerle görüştü.
Techcareer.net ile birlikte

Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu: Techcareer.net Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu olan Techcareer.net, teknoloji yeteneklerini keşfederek onları ücretsiz yetiştiriyor ve işverenlerle buluşturuyor. Techcareer.net: Bilişim ve teknoloji ekosistemine yetenekli adaylar kazandırma amacıyla yola çıkan heyecanlı bir start-up’ın hikâyesi. Düzenlediği Bootcamp’lerle katılımcılara hem iş fırsatları hem de ücretsiz eğitim olanağı sunarken diğer yandan şirketlerin işe alım ihtiyaçlarına uygun pozisyonlar için “Hiring Challenge” adı verilen yarışmalar düzenliyor. Hackathon adı verilen etkinliklerde ise dijital yetenekler takımlar hâlinde veya bireysel olarak yarışarak ödül kazanabiliyor ve iş fırsatları yakalayabiliyor. Dahası: Mart ayında yapılan son yenilikle birlikte şirketler, teknoloji alanındaki tüm açık pozisyonları için Techcareer.net adresi üzerinden ilan yayınlayabiliyor. Böylece şirketler, dijital yeteneklere direkt ulaşma fırsatı yakalıyor ve teknoloji alanındaki açık pozisyonlarını en kısa sürede kapatma imkânına sahip oluyor. Neden yeni nesil? Ekip olarak Agile modelinin Scrum metodolojisini kullanan Techcareer.net , Google Cloud altyapısı üzerinde mikroservis mimarisiyle çalışıyor ve Devops metodolojilerini tüm süreçlerinde uyguluyor. Yapay zekâ destekli çözümlerle hem adaylara hem işverenlere en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor. Techcareer.net ’i buradan inceleyebilir, teknoloji sektöründeki en yeni iş ilanlarına ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Reuters

Aposto Altı Otuz | 1 Haziran Perşembe - Ekonomik büyüme, siyasete veda

Aposto Gündem

Aposto Altı Otuz | 1 Haziran Perşembe - Ekonomik büyüme, siyasete veda

1 Haziran Perşembe sabahından herkese günaydın. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aktif siyaseti bıraktığını açıkladı. Avrupa ülkelerinde enflasyon beklentilerin üzerinde yavaşladı. Elon Musk, üç yıl sonra yeniden Çin'i ziyaret etti ve üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulundu.

 • Günün hikayesi: Türkiye ilk çeyrekte %4 büyüme kaydetti. Büyüme verilerinin detayları, veriler üzerine yapılan açıklamalar ve iş dünyasından değerlendirmelerle birlikte Günün Hikayesi kanalında.
 • Günün çalma listesi: idk.

Keyifli bültenler!

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

PİYASALAR & EKONOMİ

Türkiye'nin toplam doğal gaz ithalatı Mart’ta %26,6 azalarak yaklaşık 4,56 milyar metreküp olurken, toplam petrol ithalatı ise %7,27 artarak 4,12 milyon tona ulaştı. Ülkede doğal gaz tüketimi %14,9 azalarak 5,66 milyar metreküp olurken, doğal gaz stok miktarı yıllık %353 artışla yaklaşık 4,21 milyar metreküpe yükseldi.

 • Detaylar: Mart'ta en fazla doğal gaz ithalatı 1,43 milyar metreküple Rusya'dan yapılırken, bu ülkeyi 922 milyon metreküple Azerbaycan ve 916 milyon metreküple İran takip etti. Rusya'dan yapılan doğal gaz ithalatı %48,2 azalırken, Azerbaycan'dan yapılan ithalat %21,2, İran'dan yapılan ithalat %25,8 arttı.

Almanya’da enflasyon Mayıs ayında önemli ölçüde yavaşladı. Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, Mayıs’ta AB uyumlu tüketici fiyatları aylık %0,2 düşerken, yıllık enflasyon oranı %6,1’e geriledi. Nisan’da %7,6 olan veri için piyasa beklentileri %6,7 seviyesindeydi. Yakıt ve gıda maliyetlerinin düşmesi enflasyondaki yavaşlamada etkili oldu.

 • Fransa, İtalya ve İspanya: Fransa’da AB uyumlu enflasyon %6,9'dan Mayıs'ta %6'ya gerileyerek beklenenden fazla yavaşladı ve son bir yılın en düşük seviyesini kaydetti. Salı günü açıklanan veriye göre İspanya'da da enflasyon, %2,9 seviyesine inmiş ve son 2 yılın en düşük seviyesine yaklaşmıştı. İtalya’da ise AB uyumlu enflasyon %8,7’den %8,1’e gerilese de bu düşüş piyasa beklentilerinin altında kaldı.
 • Avro Bölgesi: Avro Bölgesi enflasyon rakamı bugün açıklanacak. Nisan’da %7,0 olarak ölçülen enflasyonun %6,5’e inmesi bekleniyor.
 • Bir adım sonrası: Avro Bölgesi’nin 4 büyük ekonomisinden gelen olumlu enflasyon verileri, uzmanların Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz artışlarının sonuna yaklaşıldığı yorumunu güçlendirdi. ECB yetkilileri ise temkinli açıklamalarda bulundu ve enflasyona karşı “henüz zafer ilan edilemeyeceği” konusunda uyardı.

Fransa ekonomisi, artan tüketimin ve dış talebin etkisiyle ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,8 oranında büyürken, 2022’nin son çeyreğine göre de %0,2 büyüme kaydetti. İtalya ise yüksek borç seviyesine ve artan faiz oranlarına rağmen bir önceki çeyreğe göre %0,6, 2022’nin ilk çeyreğine göre %1,9 büyüdü.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrası ilk ticaret anlaşmaları bu sabah itibarıyla devreye girdi. Hükümetten yapılan açıklamaya göre, yürürlüğe girecek serbest ticaret anlaşmaları sonucunda Avustralya ile ikili ticaretinin %53, Yeni Zelanda ile %59 artması bekleniyor.

Çin’de imalat sektörü aktivitesi Nisan ayının ardından Mayıs ayında da küçülme gösterdi ve Covid-19 kısıtlamaları sonrası ekonomik toparlanmadaki kırılganlığın sürdüğüne işaret etti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, imalat PMI 0,4 puan azalarak 48,8'e, imalat dışı PMI ise 1,9 puan düşüşle 54,5'e geriledi.

İŞ DÜNYASI & FİNANS

Bankacılık sektörünün Nisan ayı net kârı 38 milyar 634 milyon lira olurken, Ocak-Nisan dönemindeki net kâr %47.4 artışla 144 milyar 699 milyon liraya ulaştı. Sektörün geçen sene Ocak-Nisan dönemi net kârı, net faiz gelirlerinin de desteği ile bir önceki yıla göre %374 artış göstermişti.

 • Öte yandan: Bankacılık sektörüne uygulanan regülasyonlar nedeniyle ticari kredilerin durma noktasına geldiği öğrenildi. Ekonomim.com'da yer alan habere göre, özel bankalar ticari kredi kullandırımını neredeyse durdurdu; kullandırılanların ise 1-1,5 aylık kısa vadeli krediler olduğu, bankaların uzun vadeli kredi kullandırdığı uç örneklerde ise faiz oranlarının %60-70'leri bulduğu ifade edildi.
 • Dahası: Reuters'ın görüştüğü dört kıdemli bankacı, bazı bankaların yeni açılan kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarına önden prim ödeme uygulamasına son verdiğini bildirdi. Kamu bankası kaynakları ise konut kredilerinde limitin 250 bin lira olduğunu ancak henüz gündemde faiz artışı bulunmadığını kaydetti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 79’uncu Genel Kurulu’nda tek listeyle giden seçimlerde, görevini 2001 yılından bu yana yürüten mevcut Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu geçerli oyların tamamını alarak 7’nci kez başkanlığa seçildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) dış ticaretten sorumlu bakanı Thani al Zeyoud, yaptığı açıklamada Türkiye ile petrol harici ticareti 5 yıl içinde 40 milyar dolar üzerine çıkarmayı hedefleyen kapsamlı ortaklık anlaşmasının onaylandığını belirtti.

Rusya'nın en büyük petrol şirketi Rosneft, yılın ilk çeyreğinde net kârının geçen yılın aynı dönemine göre %46 artışla 4 milyar dolara yükseldiğini; faiz, vergi ve amortisman öncesi kârının ise %25,1 artarak 8,2 milyar dolara ulaştığı bildirdi. 

 • Öte yandan: Şirketten yapılan yazılı açıklamada, söz konusu dönemde şirket gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,1 azalarak 22,2 milyar dolara düştüğü belirtildi.

Ciner Grubu'nun iştiraki olan dünyanın en büyük doğal soda külü üreticisi We Soda'nın Londra borsasında halka arz edileceği kaydedildi. 

 • Detaylar: Şirket yetkililerinin Reuters'a yaptığı açıklamada, şirketin 8,5 milyar dolar değerlemeyle yapılacak halka arzdan 800 milyon dolar civarında gelir elde etmeyi ve bu gelirin bir kısmını diğer grup şirketlerine verilen kredilerin geri ödenmesi için kullanmayı  planladığı öğrenildi.
POLİTİKA‎ |‎ TÜRKİYE

Reuters haber ajansına konuşan dört üst düzey yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni kabinesinde eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e yer vermesine neredeyse kesin olduğunu söyledi. Yetkililer, Şimşek'in Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı ya da Hazine ve Maliye Bakanı olabileceğini ifade etti.

 • Perde arkası: Yetkililer ayrıca yeni kabinede Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın ve Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan'ın da yer almasının neredeyse kesin olduğunu belirtti. Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın da ekonomiyle ilgili bir bakanlığın başına getirilmesinin beklendiği, TCMB Başkanı'nın da değişebileceği aktarıldı.

• Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile üyeleri Bilal Erdoğan, Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve 5 diğer ismin katılımıyla Recep Tayyip Erdoğan Vakfı'nın kuruluşuna ilişkin ilan Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Vakıf ile  "Recep Tayyip Erdoğan Müzesi" ve "Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi" kurulması amaçlanıyor. Ayrıca vakfın mal varlığının 120 bin lira olduğu belirtildi.

• Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda yarın yayımlanacak röportajından bir kısım paylaştı. Demirtaş paylaşımda "Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum" ifadelerine yer verdi.

• İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, İmamoğlu’nun cezasının onandığı iddiasını yalanladı. Gerçek Gündem’e konuşan Polat, "Konu bizim bilgimiz dahilinde. Dosya işlem sırasında. UYAP'ta da herhangi bir şey yok. Yaptığımız görüşmede de bir gelişme olmadığı söylendi" dedi.

 • Ne olmuştu? Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, İmamoğlu'na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasının, İstinaf Mahkemesi tarafından onandığını iddia etmişti.

• Üsküdar’da geçtiğimiz gün İBB İmar Şube Müdürü Ramazan Gülten ve ekibine yönelik saldırıya ilişkin polis ekiplerince iki kişi gözaltına alındı.

 • Bir adım geriden: İmara aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan işletmenin sahibi mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma talebinde bulunmuş, talep İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmişti. Yıkım için harekete geçen İBB ekipleri işletme sahipleri tarafından saldırıya uğramış ve üç personelin darbedildiği saldırıda İBB İmar Şube Müdürü Gülten yüzünden yaralanmıştı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Gülşen’in Nisan 2022'deki konserinde imam hatip liselilere yönelik kullandığı sözlerin ayrımcılık yasağını ihlal ettiğine karar vererek 150 bin lira idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

Bugünkü Destekçimiz

Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu: Techcareer.net

Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu olan Techcareer.net, teknoloji yeteneklerini keşfederek onları ücretsiz yetiştiriyor ve işverenlerle buluşturuyor.

Techcareer.net: Bilişim ve teknoloji ekosistemine yetenekli adaylar kazandırma amacıyla yola çıkan heyecanlı bir start-up’ın hikâyesi. Düzenlediği Bootcamp’lerle katılımcılara hem iş fırsatları hem de ücretsiz eğitim olanağı sunarken diğer yandan şirketlerin işe alım ihtiyaçlarına uygun pozisyonlar için “Hiring Challenge” adı verilen yarışmalar düzenliyor. Hackathon adı verilen etkinliklerde ise dijital yetenekler takımlar hâlinde veya bireysel olarak yarışarak ödül kazanabiliyor ve iş fırsatları yakalayabiliyor. 

Dahası: Mart ayında yapılan son yenilikle birlikte şirketler, teknoloji alanındaki tüm açık pozisyonları için Techcareer.net adresi üzerinden ilan yayınlayabiliyor. Böylece şirketler, dijital yeteneklere direkt ulaşma fırsatı yakalıyor ve teknoloji alanındaki açık pozisyonlarını en kısa sürede kapatma imkânına sahip oluyor. 

Neden yeni nesil? 

 • Ekip olarak Agile modelinin Scrum metodolojisini kullanan Techcareer.net, Google Cloud altyapısı üzerinde mikroservis mimarisiyle çalışıyor ve Devops metodolojilerini tüm süreçlerinde uyguluyor.
 • Yapay zekâ destekli çözümlerle hem adaylara hem işverenlere en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Techcareer.net’i buradan inceleyebilir, teknoloji sektöründeki en yeni iş ilanlarına ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

POLİTİKA‎ |‎ DÜNYA

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye ile NATO üyeliği konusunda temasların sürdüğünü aktararak "Geçen Pazar günü yapılan ikinci tur seçimlerinden sonra da temasımız oldu" dedi. Kristersson, İsveç'in Türkiye'ye karşı Üçlü Muhtıra'dan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirdiğini savunarak "Şimdi karar vermelerini bekliyoruz" dedi.

• ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satmasına uzun süredir karşı çıkan senatör Bob Menendez, anlaşmaya yönelik muhalefet şerhini kaldırabilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO müttefiklerine ve komşularına karşı "daha az kavgacı" bir tutum sergilemesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore, uzaya göndermeyi planladığı ilk askerî keşif uydusunun bir kaza sonucunda denize düştüğünü bildirdi. Bunun üzerine, Güney Kore başkenti Seul belediye başkanı Oh Se-hoon, keşif uydusu gönderme denemesi sonrası kentte milyonlarca kişinin evlerini terk etmeye hazırlanma çağrısı yaptığı için özür diledi.

Rusya yetkilileri, ülkenin güneybatı Belgorod bölgesine düzenlenen "büyük bir saldırı" sonucu dört kişinin yaralandığı ve bir insansız hava aracının düşerek petrol rafinerisinde yangın çıkardığını bildirdi.

 • Arka plan: Belgorod'a düzenlenen saldırı, Rusya'nın Ukrayna'yı suçladığı Moskova'ya yönelik bir insansız hava aracı saldırısından bir gün sonra meydana geldi.
 • Öte yandan: Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna donanmasına ait son savaş gemisinin Odessa Limanı'nda imha edildiğini duyurdu.

• Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Sudan'daki durumu görüşmek için BM Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdığı açıklandı.

• Pakistan’da mahkeme, yargılandığı 7 davada eski Başbakan İmran Han’ın kefaletle 19 Haziran’a kadar serbest bırakılmasına karar verdi. 

TEKNOLOJİ & GİRİŞİM

ChatGPT'nin iOS uygulaması, App Store'un Türkiye mağazasında erişime açıldı. Android sürümü henüz piyasaya sürülmeyen uygulamayı Türkçe dil seçeneğiyle kullanmak ve hem yazılı hem de sesli olarak komut girmek mümkün. ChatGPT Plus üyeliği içinse 20 dolar abonelik ücreti bulunuyor.

Elon Musk, üç yıl sonra ilk kez Çin'i ziyaret etti. Tesla CEO'su, başkent Pekin'de şu ana kadar Çin'in dışişleri, ticaret ve sanayi bakanlarıyla bir araya geldi ve en büyük pil tedarikçisi CATL'nin başkanı Zeng Yuqun ile yemek yedi.

 • Dahası: Musk'ın üst düzey Çin yetkilileriyle görüşmesi ve Tesla'nın Şanghay fabrikasını da ziyaret etmesi bekleniyor. Tesla'nın otomatik sürüş teknolojisini Çin'de tanıtmak isteyen Musk'ın, konuyla ilgili Başbakan Li Qiang ile görüşme ihtimali olduğu konuşuluyor.

• Amerikan Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla'ya yönelik olarak 2021'de başlattığı ve araç hareket halindeyken ana ekranda video oyunlarının oynanabildiğini belirlediği 580 bin araç için açtığı soruşturmayı, Tesla'nın bir yazılım güncellemesiyle bu özelliği hareket hâlindeki araçlarda devre dışı bırakmasının ardından sonlandırdı. NHTSA, Teslalarda araç içi herhangi bir güvenlik sorunu bulunmadığını kaydetti.

Twitter, yapay zeka ile üretilmiş sahte görsellerle mücadele etmek için geliştirdiği kitle kaynaklı teyit mekanizması ‘Community Notes’ özelliğini duyurdu.

 • Nedir? Bu özellik sayesinde topluluğa ait kullanıcılar, görsellerin altına bağlam içeren ve aydınlatıcı bilgiler ekleyebilecek. Webrazzi'de yer alan habere göre, söz konusu bilgiler yakın zamanda yayımlanan ve görselle eşleşen diğer medyaların da altında belirecek.
GÜNÜN HİKAYESİ

Türkiye ilk çeyrekte %4 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ilk çeyreğine ilişkin dönemsel gayrisafi yurt içi hasıla istatistiklerini yayımladı.

Türkiye ekonomisi, 2023 yılının Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4,0 büyüme kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan öncü verilere göre, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) ilk çeyrekte 2022'nin son çeyreğine göre ise %0,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi ise, 2023 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,8 arttı.

Detaylar: Üretim yöntemiyle GSYH tahmini, 2023 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %84,4 artarak 4 trilyon 631 milyar 792 milyon lira oldu. GSYH'nin birinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında ise 245 milyar 464 milyon olarak gerçekleşti.

 • Yerleşik hanehalklarının nihai tüketim harcamaları ilk çeyrekte yıllık olarak %16,2 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları %5,3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise %4,9 arttı.
 • Mal ve hizmet ithalatı, yıllık bazda %14,4 artarken, ihracatı %0,3 azaldı.
 • İşgücü ödemeleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %126,1 arttı. Net işletme artığı/karma gelir ise %48,7 artış gösterdi.
 • İşgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde %31,1 iken, bu oran 2023 yılında %38,0 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise %47,6’dan %38,2’ye indi.

DİSK-AR’dan soru işareti

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), işgücü ödemelerinin aldığı payın ilk çeyrekte, 2022 sonuna göre, “olağanüstü” bir artışla %25,2'den %38'e çıkmasında soru işaretleri olduğunu belirtti.

TÜİK verilerinde uzun zamandır gerileyen ve tarihî düşük seviyelere inen işgücü ödemelerinin GSYH içindeki payı, 2020 sonrası en yüksek değeri gördü.

TÜİK açıklamasında bu hızlı artışta Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemelerin etkili olduğu, EYT dışarıda bırakıldığında ise işgücü ödemelerinin payının %33,5 seviyesinde hesaplandığı belirtildi.

DİSK-AR'ın açıklamasında ise verilerle ilgili soru işaretleri olduğu kaydedilerek, “Öncelik EYT ödemeleri dönemsel ve olağandışı bir gelişmedir. Dolayısıyla TÜİK’in EYT’ye bağlı işgücü ödemeleri hariç işgücü ödemelerini esas alması ve bunu açıklaması gerekirdi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında yapılan EYT’ye bağlı işgücü ödemeleriyle ilgili şeffaflık talebi vurgulanırken, toplam işgücü ödemelerindeki yaklaşık 500 milyar liralık artışın büyük kısmı olan yaklaşık 400 milyar liranın EYT’den kaynaklı kıdem tazminatlarına bağlı olduğu tahmin edildi.

Bakan Nebati’den açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya paylaşımında Türkiye'nin AB ve OECD ülkeleri arasında en yüksek hızda büyüyen ikinci ülke olduğunu belirtti.

Nebati, zorlu dış konjonktürün yanı sıra Kahramanmaraş merkezli depremlere rağmen yatırım, üretim ve istihdamdan taviz vermediklerini savundu. Nebati, “Ayrıca, potansiyel üretimin artması ve sürdürülebilir büyümenin devamı için önem arz eden makine ve teçhizat yatırımları geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,0 büyümüş ve kesintisiz artışını 14’üncü çeyreğe taşımıştır” dedi.

İlk çeyrekteki büyümenin kapsayıcı olduğunu, halkın refahını daha da ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceklerini belirten Nebati, “2023 yılı ilk çeyreğinde istihdam, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 1,6 milyon kişi artarken, işsizlik oranı %9,9’a düşerek tek haneye gerilemiştir” ifadelerini kullandı.

Nebati ayrıca, dar ve sabit gelirlilere yönelik politikalarla “işgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,8 puan artarak %38’e yükseldiğine” vurgu yaptı.

İş dünyası: Büyümedeki istikrar güven verici

İş dünyası temsilcileri, ilk çeyrek büyüme verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, büyümedeki istikrarın Türkiye ve iş dünyası adına güven verici olduğuna dikkat çekti.

 • İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisinin dünyada pozitif ayrıştığını belirtirken, “büyümeye ihracatın pozitif katkı vermesi için gerekli tedbirlerin alınması önem taşımaktadır” uyarısında bulundu.
 • Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, yılın ilk çeyreğinde enflasyonun etkisiyle tüketime dayalı bir büyüme performansının ön plana çıktığını, tarım ve sanayi sektörü dışında tüm ana sektörlerin büyümeye olumlu yönde katkı sağladığını söyledi. Tedarik zincirinde bozulmalar ve lojistik maliyetlerindeki artışların sanayi üretimini olumsuz etkilediğinin altını çizerek, “Küresel piyasalarda resesyon beklentilerinin arttığı, içeride ise deprem ve seçimin yarattığı risk ve belirsizliğe rağmen pozitif bir büyüme performansı ortaya koymamız oldukça önemli” değerlendirmesinde bulundu. Net dış talep katkısının büyümeyi aşağıya çekerken iç talepteki artışın büyümeyi desteklediğini vurgulayan Ardıç, ihracat ve ithalattaki değişimin de büyüme verilerine yansıdığına dikkati çekti.
 • Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin “genç dinamik nüfusu ile sürdürülebilir büyüme trendini devam ettirecek politikalar üretmek” durumunda olduğunu belirtti.
 • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, 2010'dan beri kesintisiz büyüme performansı gösteren ekonomide, büyümedeki istikrarın Türkiye ve iş dünyası adına güven verici olduğunu ifade etti. Olpak, “Önümüzdeki süreçte hem tüketici hem de üretici için hayati önem taşıyan, enflasyonla mücadele, cari açık, dış ticaret açığı, bütçe dengesi, istihdam gibi ülke ekonomimiz açısından önem teşkil eden önemli başlıklarda hızlı adımlar atılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 • İstanbul Ticaret Borsası Başkanı (İSTİB) Ali Kopuz, ilk çeyrek büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirterek, “Yeni açıklanan ekonomik güven endeksinin 20 ayın zirvesinde çıkmasının da önümüzdeki dönem için umut verici olduğunu eklemek istiyorum. Öte yandan, tarım sektöründeki %3,8 küçülmenin endişe verici olduğu ortadadır. Bu rakam bize özellikle deprem bölgesinde tarımın aldığı darbenin doğuracağı sorunlara hızla müdahale etmemizin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Enflasyon tahmini

Bloomberg HT'nin anketine katılan 15 kurumun medyan beklentisi Mayıs ayında enflasyonun bir önceki aya göre %0,2 düşüşle yıllık bazda %39,3 seviyesine gerilemesi yönünde oldu.

 • 12 kurumun katılımıyla gerçekleşen ankette ise yıl sonu enflasyon beklentisi %45'e geriledi. Önceki anket döneminde bu beklenti %46,8 olmuştu.

Bir adım geriden: TÜİK verilerine göre, Nisan ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki aya kıyasla %2,39 artmış, yıllık enflasyon ise %43,68 olarak kaydedilmişti. Böylece aylık enflasyonda artış serisi 52. ayda da devam etmişti.

Bir adım sonrası: Mayıs ayına ilişkin enflasyon verisi 5 Haziran'da açıklanacak.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
AYRILMADAN ÖNCE

📬 Aposto’dan:

 • Exante | Gözler yeni kabinede: Ekonominin patronu kim olacak?
 • Pareto Mevzuat | Borç yapılandırması için başvuru süresi 1 ay daha uzatıldı
 • Duende | Kuralı olmayan bir oyun, kazananı olmayan bir yarış: Succession

📨 Günün okumaları:

🗣 Twitter’da neler konuşuldu?

EKİPTEN ÖNERİLER

 ÖNERİYORUZ 

Rakamlarla Türkiye’de KVKK: Kişisel veri mahremiyeti farkındalığını sağlamak için çalışan Verini Koru ekibi, Türkiye’de şimdiye kadar Kişisel Verilerin Korunması Kanunu nedeniyle uygulanan toplam ceza miktarı ile bunlar arasından en yüksek 10 para cezasını, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na ilgili kişiler tarafından yapılan ihbar ve şikayetleri ve veri sorumluları tarafından yapılan veri ihlali bildirimlerine dair istatistikleri paylaşıyor. Kişisel veriler üzerinde sahip olunan haklar konusunda bilinç yaratarak bu hakları güçlendirmeyi amaçlayan Verini Koru hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

petrol

Türkiye

Rusya

Azerbaycan

İran

enflasyon

Almanya

Fransa

+85 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;