Para Politikası
Öncü Veriler
Bankacılık
Bugünkü Destekçimiz
Piyasa
Fiyatlar ve Enflasyon
Gündemden Diğer Gelişmeler

🆓 Enflasyonda doğal gaz etkisi

Doğal gaz fiyatı uygulaması sebebiyle merakla beklenen enflasyon verisi açıklandı. Veri, beklentilerin hafif altında gerçekleşti.
Alternatif Bank ile birlikte

Yatırım hesabı açmak Alternatif Bank Mobil 'le çok kolay Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor Müşterilerinin birikimlerine değer katmak için hizmet sunan Alternatif Bank , mevduat ürünlerinin yanı sıra Alternatif Bank Mobil uygulaması ile kolaylıkla yatırım hesabı açma imkânı sunuyor. Nasıl? Alternatif Bank Mobil uygulamasına giriş yapan müşteriler, “yatırım ve döviz” seçeneğinde bulunan uygunluk testini tamamlayıp sözleşmeyi onaylayarak yatırım hesabını hızlı bir şekilde açabiliyor. Müşteriler açtıkları yatırım hesabı üzerinden hisse alış-satış , fon işlemleri ve halka arz gibi birçok işlemi Alternatif Yatırım aracılığıyla kolayca gerçekleştirebiliyor. Üstelik mobilden yatırım hesabı açan müşterilere sınırlı bir süre için borsa anlık verilerine ücretsiz erişim hediyesi de veriliyor. Siz de görüntülü görüşmeyle Alternatif Bank müşterisi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Unsplash

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yaptığı ilk günde piyasa fiyatlamaları yeni politika setinin satın alınmaya başladığını gösteriyor.

Dün ayrıca, doğal gaz fiyatı uygulaması sebebiyle merakla beklenen enflasyon verisi açıklandı. Veri, beklentilerin hafif altında gerçekleşti.

Yurt dışında ise ana gündem hizmetler PMI verileriydi.

Güne dair tüm detaylar her zaman olduğu gibi bültenimizin yeni sayısında sizleri bekliyor.

Günlük ruh gıdası dozunuz: Sweet Jazz

Keyifli okumalar!

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Para Politikası

Avrupa üretici deflasyonuna mı gidiyor?

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi'nde üretici enflasyonunun nisan ayında aylık bazda %3,2 düşüşle yıllık bazda %1 seviyesine gerilediğini duyurdu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmasında, enflasyonda zirvenin göründüğüne dair bir kanıt bulunmadığını ifade ederek, "Fiyat baskıları güçlü kalmaya devam ediyor. Gelecekteki kararlarımız, politika faizlerini yeterince kısıtlayıcı seviyelere yükseltecek şekilde ayarlanacak. Zamanla enflasyonda %2'lik hedefimize dönecek ve faizleri gerektiği müddetçe bu seviyelerde tutacağız" dedi. Lagarde ayrıca sıkılaştırıcı para politikalarının etkilerinin ekonomi üzerinde görülmeye başlandığını da söyledi. 

💾 Cep bilgisi: ECB yetkilileri her ne kadar faiz artış döngüsünde sona yaklaştıkları konusunda mesajlar verseler de bankanın haziran ve temmuz ayı toplantılarında 25'er baz puan daha faiz artırımına giderek politika faizini %4,25'e çıkarması ana senaryo olarak görünüyor.

Avro Bölgesi ÜFE

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi'nde üretici enflasyonunun nisan ayında aylık bazda %3,2 düşüşle yıllık bazda %1 seviyesine gerilediğini duyurdu.Verinin beklentilerin oldukça altında gerçekleşmesinde bölgede aylık bazda %10,2 daralan enerji fiyatları etkili oldu.

Avrupa Birliği'nde ise aynı ayda üretici enflasyonu aylık bazda %2,9 azalarak yıllık bazda %2,3 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyonun gerilemesinde benzer olarak %8,9 daralan enerji fiyatları etkili oldu.

Nisan ayında birlik ülkeleri arasından Macaristan'da üretici enflasyonu yıllık bazda %41,7 seviyesinde gerçekleşirken, İrlanda, Yunanistan, İspanya, İtalya, Belçika ve Hollanda'da üretici enflasyonu negatif olarak ölçüldü.


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Öncü Veriler

Ekonomilerde soğuma emareleri

Gün içinde açıklanan öncü veriler büyük ekonomilerde soğuma sinyallerini güçlendiriyor

Avro Bölgesi Yatırımcı Güveni Endeksi -17,0 puana gerileyerek beklentilerin üstünde daraldı. Endeks, önceki ayı -13,9 olarak ölçülmüştü ve bu ay -15,0 seviyesine gerilemesi bekleniyordu. Endeks, yatırımcıların kısa ve orta vadeli beklentilerinde de hafif bozulma yaşandığına işaret ediyor. Veri setinde, endeksin düşüşündeki temel sebep Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’ya ilişkin beklentilerdeki bozulma olarak gösteriliyor.

Hizmetler PMI verileri Fransa’da 52,5 (önceki: 52,8); İspanya’da 56,7 (önceki: 57,9) ve Almanya’da 57,2 (önceki: 56,0) olurken, birlik genelinde 56,2’den 55,1’e geriledi. Bölgede bileşik PMI endeksi ise 54,1’den 52,8’e düştü. Veride beklenti 53,3’tü.

ABD’de ISM hizmet endeksi, mevcut aktivitedeki yavaşlama eğiliminin etkisiyle 51,9’dan 50,3’e geriledi ve beklentilerin üzerinde bir daralma yaşadı. Endeks, mevcut görünümü ile son beş ayın en düşük değerini alırken, söz konusu trendin 2009’dan bu yana görülen en güçlü daralma trendi olduğu ifade ediliyor.

Çin’de ise Caixin hizmetler PMI endeksi ise beklentileri aştı. Önceki ay 56,4 olan endeks, mayıs ayında 55,2’lik beklentilerin üzerinde bir performans göstererek 57,1 oldu. Veri, ülkedeki canlı ekonomik aktiviteyi teyit ediyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bankacılık

ABD’de beklenen regülasyonlar yolda

ABD’de bankacılık krizi sonrasında sektörü destekleyecek önlemler için hazırlıklar tamamlanıyor.

Wall Street Journal, ABD’de büyük bankaların finansal dayanıklılıklarını soru işareti olmaktan çıkartmayı hedefleyen yeni düzenlemelere dair yapılan planlamaları haberleştirdi. Likidite gereksinimlerini sıkılaştırmaya ve sermaye tamponlarını büyütmeye odaklanan taslak düzenlemede, büyük bankaların sermaye gereksinimlerinin %20’ye varan oranda artması bekleniyor. Söz konusu çalışmanın bu ay içinde tasarı haline getirilerek Temsilciler Meclisi’ne gönderilmesi hedefleniyor.

💉 Hatırlatma dozu: Başta Jerome Powell olmak üzere Fed yetkilileri bankacılık sektörünün denetimi konusunda bazı zaaflara sahip olduklarını ifade etmişler ve sistemin dayanıklılığını artıracak yeni düzenlemelerin sinyallerini vermişlerdi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Bugünkü Destekçimiz

Yatırım hesabı açmak Alternatif Bank Mobil'le çok kolay

Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor

Yatırım işleri Alternatif Bank Mobil'le kolaylaşıyor

Müşterilerinin birikimlerine değer katmak için hizmet sunan Alternatif Bank, mevduat ürünlerinin yanı sıra Alternatif Bank Mobil uygulaması ile kolaylıkla yatırım hesabı açma imkânı sunuyor.

Nasıl? Alternatif Bank Mobil uygulamasına giriş yapan müşteriler, “yatırım ve döviz” seçeneğinde bulunan uygunluk testini tamamlayıp sözleşmeyi onaylayarak yatırım hesabını hızlı bir şekilde açabiliyor. Müşteriler açtıkları yatırım hesabı üzerinden hisse alış-satış, fon işlemleri ve halka arz gibi birçok işlemi Alternatif Yatırım aracılığıyla kolayca gerçekleştirebiliyor. Üstelik mobilden yatırım hesabı açan müşterilere sınırlı bir süre için borsa anlık verilerine ücretsiz erişim hediyesi de veriliyor.

Siz de görüntülü görüşmeyle Alternatif Bank müşterisi olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Piyasa

Piyasalarda Şimşek etkisi

Yeni kabinenin duyurulmasının ardından piyasaların açık olduğu ilk işlem gününde nispeten olumlu bir manzara ile karşılaşıldı.

Yeni kabinenin duyurulmasının ardından piyasaların açık olduğu ilk işlem gününde nispeten olumlu bir manzara ile karşılaşıldı. Piyasalarda Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması ve yeni bakanın verdiği ilk mesajlar olumlu karşılanmış gibi görünüyor. 

💉 Hatırlatma dozu: Şimşek görevi devraldığı gün yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı, öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır.” ifadelerini kullanmıştı. Şimşek ayrıca makrofinansal istikrarın önceliklendirileceğini de söylemişti. 

Borsa İstanbul 100 endeksi günü %5,04 artışla 5,372 puandan kapattı ve gün içinde son 3 ayın zirvesini test etti. İşlem hacminin 102,2 milyar TL’yi bulduğu günde bankacılık endeksi ise %3,18 değer kazandı.

Borsadaki yükselişin yanı sıra CDS tarafında düşüş trendi devam ediyor. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) gün içinde 50 baz puandan fazla düşüşle 500 baz puan seviyesinin altına gerileyerek seçim öncesi seviyenin altına indi. CDS, ikinci tur seçimlerinden önceki hafta 700 baz puana kadar yükselerek Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetmişti.

💾 Cep bilgisi: Kredi temerrüt takasları (CDS), bir ülkeye veya şirkete verilen borcun ödenememe riskini sigortalamak için alınan sigorta poliçelerini ifade eder. Borcun ödenememe riski ne kadar artarsa CDS primi de o kadar yükselir.

Tahviller tarafında ise para politikalarının normalleşeceği beklentisi ile bir satış dalgası izlendi. Gösterge faiz olarak da adlandırılan Türkiye 2 yıllık devlet tahvili faizi yaklaşık 2 puanlık bir artışla %15,3’e dayanırken, 5 yıllık tahvil faizi ise 1,5 puana yakın bir artışla %13,4’e ulaştı. 

Şimşek, Gaye Erkan ile görüştü

Reuters haber ajansı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ismi son zamanlarda TCMB Başkanlığı ile birlikte anılan Hafize Gaye Erkan ile görüştüğünü haberleştirdi. Konuya ilişkin Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili başkanlık için birkaç aday olduğunu belirterek, “Ancak Gaye Erkan’ın atamasının birkaç gün içinde tamamlanacağını düşünüyorum. Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşecek kısa süre içinde. Bir tanışma olacak” ifadelerini kullandı.

Aynı kaynak, Erkan’ın kredibilitesinin çok yüksek olduğunu da ifade ederek, "Türkiye ekonomisini biliyor. Dünya ekonomileri ile daha iyi entegre olma, uluslararası normları yakalamada Şimşek ile uyum içinde çalışacağından eminim. Çok zor bir görevi olacağı malum, rezervlerin durumu nedeniyle özellikle" dedi.

Gaye Erkan daha önceden Goldman Sachs, First Republic Bank gibi kuruluşlarda yönetici konumunda çalışmış olmasının yanı sıra hâlizhazırda Marsh McLennan’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

“Ekonomi Eylem Planı”

Anadolu Ajansı Mehmet Şimşek önderliğindeki yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele, sermaye piyasaları ile yatırım ikliminin güçlendirilmesi ve cari açığın azaltılması konularını hedefleyen bir “Ekonomi Eylem Planı”nı uygulamaya alacağını haberleştirdi.

Eylem planında enflasyonla mücadelenin öncelikli olarak ele alınacağı ve manşet enflasyonun 2023 yıl sonuna kadar %25’in altına, 2025 yıl sonunda ise tek haneye düşürülmesi için politika araçlarının kullanılacağı belirtilirken, bu sırada dar gelirli kesimin gelirlerinin artırılarak enflasyonla mücadele sırasında toplumsal refahın koruma kapsamına alınacağı ifade edildi.

Bunun yanı sıra Türk lirası cinsi tasarrufları artıracak finansal enstrümanların desteklenmesi ile selektif kredi ve dezavantajlı grupların iş gücüne katılımını teşvik edecek selektif vergi teşviği politikalarının da sürdürülmesi bekleniyor.

Yeni eylem planı ile birlikte özelleştirme kapsam ve programında bulunan kamu iktisadi teşebbüslerinin ise yeniden yapılandırılarak halka arza hazır hale getirilmesinin planlandığı da belirtildi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Fiyatlar ve Enflasyon

Enflasyon beklentilerin hafif altında

TÜİK, mayıs ayına ilişkin enflasyon verisini açıkladı

Manşet enflasyon

Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi aylık bazda %0,04 artarken , yıllık manşet enflasyon %43,7’den %39,6’ya geriledi. Aylık enflasyon Haziran 2019’dan bu yana görülen en düşük değer olarak kayda geçerken, yıllık manşet enflasyondaki düşüş serisi yedinci ayına taşındı.

Aylık manşet enflasyondaki sert düşüşün temel sebebi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından daha önce ilan edilen uygulama değişikliği. Hanehalkına sübvansiyonlu olarak kullandırılan doğal gazın fiyatının hesaplamalara “sıfır fiyatlı” olarak dahil edilmesi, içinde bu kalemin de bulunduğu konut grubunda aylık enflasyonun -%13,8 olarak gerçekleşmesini sağladı.

Kaynak: TÜİK

💉 Hatırlatma dozu: TÜİK, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 5 Mayıs 2023 tarihli sübvansiyon kararının tüketici fiyatları endeksi hesaplamasına nasıl etki edeceğini geçtiğimiz ayın son günlerinde yayımladığı duyuru ile açıklamıştı. Buna göre, 24 Nisan ila 31 Mayıs tarihleri arasındaki doğal gaz faturalarının tamamının bakanlık bütçesinden karşılanmasının hesaplamalarda dikkate alınması gerektiği ifade edilmiş ve mayıs ayı TÜFE hesaplamasında esas alınan fiyatın Eurostat standartları çerçevesinde “sıfır fiyat” yöntemi ile kullanılacağı açıklanmıştı.

💾 Cep bilgisi: Bu revizyon ile aylık enflasyonun sıfıra yakın gelmesi güncel manşet veriyi aşağı çekerken, önümüzdeki yıl için ters yönde bir baz etkisi oluşturacak.

Detaylarda neler var?

Gıda enflasyonu yüksek seyrini koruyor. Buna karşın, halen kısmen de olsa devrede olan baz etkisi (diğer bir ifadeyle gıdadaki fiyat artış temposunun geçtiğimiz yıla kıyasla yavaş seyretmesi) sayesinde manşet enflasyon görece sınırlanmış durumda. Gıda enflasyonu aylık bazda %0,7 olurken yıllık enflasyon %53,9’dan %52,5’e geriledi.

💉 Hatırlatma dozu: Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yayımlanan verilere göre Mayıs’ta çoğu tahıl, bitkisel yağ ve süt ürünlerindeki düşüşlerin etkisiyle küresel gıda fiyatlarının gerilediği, Gıda Fiyat Endeksi’nin, aylık bazda %2,6; yıllık bazda ise %22,1 gerilediği açıklanmıştı. Böylece küresel gıda fiyatları son iki yılın en düşük seviyesine çekildi.

Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinde de genele yaygın yüksek enflasyonist etkinin devam ettiği görülüyor. 6 set halinde hazırlanarak yayımlanan gösterge seti içinde çekirdek enflasyon olarak bilinen ve en çok önem atfedilen C endeksinde aylık artış %4,25 olurken yıllık artış %46,6 oldu. Nisan ayında %45,5 olarak açıklanan Göstergede, manşet enflasyondaki beklentiler paralelinde gevşeme beklentisi mevcuttu. Buna karşın yaşanan artış tabana yaygın enflasyonist etkinin daha uzun süre hissedebileceğine işaret ediyor.

Kaynak: TÜİK

💾 Cep bilgisi: C endeksi, enerji, gıda, alkolsüz içecekler, alkollü içecekler, tütün ve altın fiyatları hariç tutularak hesaplanıyor. Bu hesaplama ile dışsal faktörlere görece daha az duyarlı ürün gruplarındaki fiyat değişimlerinin ölçülmesi hedefleniyor.

Çekirdek göstergedeki bozulma, temel mal grubu enflasyonu ile de teyit ediliyor. Bu grupta yaşanan fiyat artışı son bir yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Veri setinde, doğal gaz fiyatının hesaplamasında yapılan güncelleme ile enerji enflasyonunun aylık bazda %21,2; yıllık bazda ise %7,0 oranında aşağı çekti. Böylelikle enerji enflasyonu 2015’ten bu yana ilk kez negatif ölçüldü.

Gruplar bazında aylık TÜFE’de liderlik %9,9 ile giyim ve ayakkabı grubunda görülüyor. Öte yandan lokanta ve oteller grubu, 0,6 puan katkı ile aylık enflasyona en yüksek katkı veren grup oldu.

Üretici fiyatları tarafında da enerji fiyatları ve hesaplama metodolojisi kaynaklı sert geri çekilme sürüyor. Aylık %0,7 olan Manşet ÜFE’de yıllık değer %40,8 oldu. Bu seviye, iki yıldır görülen en düşük değer olarak kayda geçerken, endekste ekim ayında görülen zirve ile mevcut değer arasındaki fark 117 yüzde puana ulaştı. Veriyle birlikte ÜFE-TÜFE arasındaki makas da 150 baz puanın altına geriledi.

Kaynak: TÜİK

💾 Cep bilgisi: TÜİK, haziran ayına ilişkin enflasyon verisini 5 Temmuz tarihinde yayımlayacak.

Yansımalar

Hesaplamada yapılan metodoloji güncellemesinin önceden duyurulması veriye ilişkin beklentileri şekillendirmişti. Veri, bu sebeple piyasada bir sürpriz etkisi yaratmadı. Buna karşın, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) gibi enflasyon hesaplaması yapan kurumların yayımladıkları veriler ile TÜİK tarafından açıklanan resmi veri söz konusu güncelleme sebebiyle mayıs ayında iyice açılmış durumda.

İstanbul Ticaret Odası, İstanbul’da aylık enflasyonu %5,6 olarak hesapladıklarını ifade ederken ENAG tarafından yapılan çalışmaya göre aylık enflasyon %7,4’e; yıllık enflasyon ise %109,0 olarak hesaplandı.

Ekonomistlerin geneli ise, söz konusu hesaplama değişiminin resmi manşet enflasyonu bir süre daha sınırlayabileceği ancak seçim sonrası yapılan  zamların genel görünüme olumsuz etki edeceği görüşünde birleşiyorlar.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
Gündemden Diğer Gelişmeler

Almanya'nın dış ticaret fazlası, bir önceki ay aşağı yönlü revize edilen 14,9 milyar EUR'a kıyasla Nisan 2023'te 18,4 milyar EUR'a yükselerek piyasa beklentilerini aştı ve Ocak 2021'den bu yana görülen en yüksek değeri kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, bir basın toplantısında yaptığı açıklamasında Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatılması için bir olasılık görmediklerini belirterek, “Biz olasılık görmüyoruz. Ancak elbette anlaşmanın her iki parçasına yönelik BM yetkilileri ile istişareleri sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünyanın en büyük kripto para borsası Binance'e ve CEO'su Changpeng Zhao'ya federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etme suçlaması ile dava açtı. Davaya ilişkin konuşan SEC Başkanı Gary Gensler, "On üç suçlama aracılığıyla, Zhao ve Binance kuruluşlarının çıkar çatışması, açıklama yapmama ve yasayı hesaplı bir şekilde ihlal ettiğini iddia ediyoruz. Halk, zor kazandığı varlıklarını bu platformlara veya yasa dışı platformlara yatırmaktan kaçınmalıdır.” dedi.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

enflasyon

etici enflasyonu

Avrupa Merkez Bankası

Christine Lagarde

Avrupa Parlamentosu

Avro Bölgesi

Avrupa

Eurostat

+33 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;