aposto-logoSalı, 6 Haziran 2023
aposto-logo
Salı, Haziran 6, 2023
Aposto Üyelik

🍷Sene 2023, Rekolte 2022

Kadehler tersine dönüyor: throwback!

Hoş geldin! (Sen de, yeni yıl da.)

Yeni bir yıla girmiş bulunuyoruz; herkese çoktan şerefe, hepten merhaba. Bu sayı küçük bir mektup, etraflıca bir “Verasion wrapped”, kocaman bir şerefe.

Sene 2023, rekolte 2022. Bu başlığı atmamın sebebi bağ bozumunu ve kutlamalarını hep yeni yıla ve yeni yıl kutlamalarına benzetmem. Bağın yeni yılı ve yılbaşı kutlaması bana sorarsan bağ bozumu zamanı. Bağ bozumu zamanı neydi? Olgunlaşan üzümlerin dalından kesildiği zaman dilimi, yani hasat zamanıydı. Kuzey yarımkürede ağustos ortası-eylül gibi gerçekleşiyor. Hasadın yapıldığı sene de üretilen şarabın rekoltesi oluyor. Yani hasat senesi = bağ bozumu senesi = rekolte = vintage. Şarap için o sene bağda hasatla birlikte bitiyor. Sonra ver elini şaraphane. Sen o senenin hasadının ürününü (genelde) şişede sonraki sene görüyorsun. Üzüm bağdan çıkıp, şarap olup şişeye girene kadar şarabın stiline göre belirli bir zaman geçiyor.

Sene içinde emek emek büyütülen üzümler, bağdaki onca çalışmanın sonucu hasatta saklı. Her bir rekolteyi de özel kılan o senenin koşulları. Yerde, gökte her ne olduysa etkisini üzümlerde de görüyoruz. Bu yüzden de her sene ayrı bir hikâye; rekolteyi özel kılan da bu zaten. Şimdi Veraison’da yeni bir sene, şişede önceki hasat ve o hasadın rekoltesi. 2022 nasıl bir seneydi? Kadehler kaldırılsın, zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Şişe dolu, servis sıcaklığı doğru. Kadeh bu sefer ters yönde çevriliyor, geçen zaman havalanıyor.

💌 Veraison Aposto Premium'da! Yayının abonesiysen yeni sayıları e-posta olarak almaya ve okumaya devam edebilirsin. Belirli sayılar herkesin okumasına açık kalırken, sayıların tamamı Aposto Premium'da olacak. "Prosecco ile ne yenir?" "Bozcaada'da hangi şarabı nerede tadayım?" "Bu Merlot'yu hangi kadehe koyayım?" gibi soruların cevabı için Aposto Premium'a katılabilirsin.

Dikkat! Bu yayın alkollü içeceklerden fermente üzüm suyu olan şaraptan bahsediyor. 18 yaşından küçük okurlara fermente olmayan üzüm suyu daha uygun olabilir. 

Şerefe,

Selin

İlgili Başlıklar

Bülteni beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Veraison Yayınını Takip Et

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

0%

;