aposto-logo
TR
TREN
Piyasa
Ödemeler Dengesi
Öncü Veriler
Bugünkü Destekçimiz
Politik Ekonomi
İstihdam
Fiyatlar ve Enflasyon
Gündemden Diğer Başlıklar

⛴ Tahıl koridoru 2 ay daha açık

Küresel gündemde Avrupa’dan gelen enflasyon verisi ile tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması ana manşetlerdi.
18 Mayıs - QNB Finansbank
QNB Finansbank ile birlikte

QNB Finansbank X Artkolik Sanat Platformu: Kırılma Noktası | Hikâyenin Sonunu Sen Yaz sergisi Nedir? Gelecek kuşaklara yaşanılabilir, güzel bir dünya bırakmak için yaşadığı çevreye, doğaya, bitkilere, hayvanlara sahip çıkan ve bizlere “hikâyenin sonunu sen yaz” diye seslenen Kırılma Noktası sergisi, çalışmalarında iklim krizi ve çevre sorunlarına alan açan 30 sanatçının atık malzemelerle ürettiği eserlerden oluşuyor. Küratörlüğünü Denizhan Özer ’in üstlendiği sergide Bubi , Bedri Baykam , Mehmet Özenbaş gibi Türkiye çağdaş sanatının önemli isimlerinin ürettiği 60 eser bizleri bekliyor. Nerede ve ne zaman? QNB Finansbank ’ın genel müdürlük binası Kristal Kule ’de 5 Mayıs’ta açılan sergi, 18 Haziran’a kadar her cumartesi ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Neden gitmeli? Sergide Özge Günaydın’ın geri dönüştürülmüş kompozit malzemeyle ürettiği gerçek boyutlu bir gergedan olan Rhinovella , Mehmet Özenbaş’ın Kuzey Ormanları’nın kesilen ağaçlarına dikkat çeken yapıtı No 7 ve Deniz Çobankent’in inşaat atıklarıyla ürettiği heykellerin yanı sıra atık malzemelerden üretilen daha birçok eser yer alıyor. Not almalı: Sergiyle paralel gerçekleşen Çocuk Sanat Atölyeleri , iklim krizi ve her geçen gün artan çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Hayalimdeki Orman Atölyesi, Uçurtma Atölyesi gibi Artkolik ’le birlikte hayata geçirilen atölyelerde çocuklar küratörlerin yönlendirmeleriyle atık malzemelerden kendi eserlerini üretiyorlar. Sergiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Unsplash

Unsplash

18 Mayıs sabahından herkese günaydın

Yurt içinde seçim sonrası piyasa hareketleri oynaklığını koruyor. Risk primlerindeki hareket başta olmak üzere TL varlıklar üzerindeki baskı ve oynaklığın önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Yurt dışı gündemde ise Avrupa’dan gelen enflasyon verisi ile tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması ana manşetlerdi.

Gündeme dair tüm detaylar bültenimizin yeni sayısında sizleri bekliyor.

Günlük ruh gıdası dozunuz: Healin' Blues

Keyifli okumalar!

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Piyasa

Piyasa tarafından gelişmeler

BIST 100 kayıplarını telafi etmeye çalışırken, CDS yükselmeye devam ediyor

Piyasa tarafından gelişmeler

BIST 100 endeksi pazartesi günü yaşanan sert satış dalgalarının ardından kayıplarını telafi ediyor. Endeks, günü %1,57 artışla 4,661 puandan kapattı. İşlem hacminin 63 milyar TL’ye ulaştığı günde bankacılık endeksiyse %1,09 değer kaybederek 4,143 seviyesine geriledi. 

Seçim sonuçlarının ardından CDS ise kademeli bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Seçimden bir önceki hafta 482 baz puana kadar gerileyen Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), pazartesi günü 610 baz puan seviyesine kadar yükselmişti. CDS dün de artışını sürdürerek 690 baz puana kadar ulaştı ve Ekim 2022’den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. 

Spot döviz işlemleri tarafındaysa resmi bir haber akışı olmamakla birlikte bankaların tâbi oldukları ve piyasada alım-satım makasının geniş kalmasına yol açan uygulamaların devam ettiği görülüyor. 

Söz konusu makasın gerekçelerinden biri olarak kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarındaki vade dönüşleri gösterilirken, konuya ilişkin bir makale kaleme alan Şebnem Turhan, bankacılık kaynaklarından aldığı bilgiye göre, KKM hesaplarında çevrim oranının %100’ün altında olduğunu ve bunun da döviz talebi yarattığını belirtti. Piyasada genel beklenti bu uygulama setinin ve oluşan makasın en azından seçimler tamamlanana kadar süreceği yönünde birleşiyor. 


Hikâyeyi paylaşmak için:
Ödemeler Dengesi

Kısa vadeli borç artmaya devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayına ilişkin kısa vadeli borç istatistiklerini yayımladı.

Kısa vadeli borç artmaya devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayına ilişkin kısa vadeli borç istatistiklerini yayımladı. Yayımlanan verilere göre kısa vadeli dış borç stoku mart ayında 2022 yıl sonuna göre %8,7 artarak 161,4 milyar USD’ye ulaştı. Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç stoku ise 203,3 milyar USD’ye yükselerek rekor seviyeyi kaydetti.

Yayımlanan veri setine göre mart ayı sonunda bankalar kaynaklı dış borç stoku %8,2 artışla 66 milyar USD seviyesinde gerçekleşirken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku %2,4 oranında artarak 56 milyar USD oldu. 

Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler geçen yılın sonuna göre %1,3 artışla 10,9 milyar USD olurken, banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesapları %6,9 artarak 21,7 milyar USD seviyesinde gerçekleşti. Yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları ise 2022 yıl sonuna göre %25,8 oranında artışla 16,5 milyar USD seviyesine yükseldi.

Borçlu bazında bakıldığında kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli dış borcu 2022 yıl sonuna göre %9,9 artışla 31,8 milyar USD olurken, özel sektörün kısa vadeli dış borcu %4 artışla 90,3 milyar USD oldu. 

Toplam stok içinden alınan paylara bakıldığında ise kamu sektörünün payı %21, TCMB’nin payı %19,3, özel sektörün payı ise %59,7 seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz aylarla kıyaslandığında TCMB’nin payının arttığı, özel sektörün payının ise azalmakta olduğu görülüyor.

Borç stokunun döviz kompozisyonuysa %46’sı USD, %25’i EUR, %11,5’i TL ve %17,5’i diğer döviz cinslerinden olacak şekilde oluştu.

Hikâyeyi paylaşmak için:
Öncü Veriler

Konut fiyatlarında artış sürüyor

TCMB, konut fiyat endeksi verilerini açıkladı

Konut fiyatlarında artış sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, mart ayına ilişkin konut fiyat endeksi verilerini açıkladı. Veri setine göre ülke genelinde konut fiyatları aylık bazda %5,4 daha artarken, yıllık artış oranı %132,8 oldu. Enflasyondan arındırılarak hesaplanan reel artış oranı ise %55,4 ile çok yüksek seyrini koruyor.

Verinin detaylarında yıllık fiyat artışının en yüksek olduğu bölge %161,1 ile Zonguldak-Karabük-Bartın bölgesi olurken, en düşük artış %86,3 ile deprem felaketinin merkezleri arasında yer alan Hatay-Kahramanmaraş-Osmaniye bölgesi oldu. Deprem felaketinden etkilenen diğer bölgelerde de yıllık artış oranlarının %100’ün altında olduğu görülüyor. 

Veri seti ile birlikte ülke genelinde 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 2,2 milyon TL’ye yükseldi. Bu değer İstanbul için 3,4; İzmir için 2,6; Ankara içinse 1,6 milyon TL olarak ölçülmüş durumda. Bu üç ilde konut fiyatlarındaki yıllık artış oranları ise sırasıyla %127,3; %133,4 ve %135,2 olarak gerçekleşti.

Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

QNB Finansbank X Artkolik Sanat Platformu: Kırılma Noktası | Hikâyenin Sonunu Sen Yaz sergisi

Nedir? Gelecek kuşaklara yaşanılabilir, güzel bir dünya bırakmak için yaşadığı çevreye, doğaya, bitkilere, hayvanlara sahip çıkan ve bizlere “hikâyenin sonunu sen yaz” diye seslenen Kırılma Noktası sergisi, çalışmalarında iklim krizi ve çevre sorunlarına alan açan 30 sanatçının atık malzemelerle ürettiği eserlerden oluşuyor. Küratörlüğünü Denizhan Özer’in üstlendiği sergide Bubi, Bedri Baykam, Mehmet Özenbaş gibi Türkiye çağdaş sanatının önemli isimlerinin ürettiği 60 eser bizleri bekliyor.

Nerede ve ne zaman? QNB Finansbank’ın genel müdürlük binası Kristal Kule’de 5 Mayıs’ta açılan sergi, 18 Haziran’a kadar her cumartesi ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Neden gitmeli? Sergide Özge Günaydın’ın geri dönüştürülmüş kompozit malzemeyle ürettiği gerçek boyutlu bir gergedan olan Rhinovella, Mehmet Özenbaş’ın Kuzey Ormanları’nın kesilen ağaçlarına dikkat çeken yapıtı No 7 ve Deniz Çobankent’in inşaat atıklarıyla ürettiği heykellerin yanı sıra atık malzemelerden üretilen daha birçok eser yer alıyor. 

Not almalı: Sergiyle paralel gerçekleşen Çocuk Sanat Atölyeleri, iklim krizi ve her geçen gün artan çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Hayalimdeki Orman Atölyesi, Uçurtma Atölyesi gibi Artkolik’le birlikte hayata geçirilen atölyelerde çocuklar küratörlerin yönlendirmeleriyle atık malzemelerden kendi eserlerini üretiyorlar.

Sergiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Politik Ekonomi

Tahıl koridoru anlaşması 2 ay süreyle uzatıldı

Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi

Tahıl koridoru anlaşması 2 ay süreyle uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Genel Merkezi’nde düzenlediği toplantıda yaptığı açıklama ile taraflar arasında uzlaşı sağlandığını ve uygulamanın 2 ay daha uzatıldığını duyurdu. Böylelikle 22 Temmuz 2022 tarihinde devreye alınan uygulamanın en az temmuz ayına kadar yürürlükte kalacağı imza altına alındı.

Ülkemizin gayretleri, Rus dostlarımızın desteği ve Ukraynalı dostlarımızın katkılarıyla Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Tüm dünyaya hayırlı olsun. Anlaşmanın tüm şartları yerine getirilerek bundan sonraki süreçte de devam etmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz.

💉 Hatırlatma dozu: Geçtiğimiz haftalarda Ukrayna tarafından gelen “uygulamanın fiilen durduğu” mesajının ardından yürütülen müzakereler, Rusya’dan gelen “anlaşmaya tam uyum şartı” talebi ile zora girmişti. Uzatım konusunda uzlaşı sağlanmasaydı anlama bugün resmen sona erecekti.

🪞 Yansımalar: Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres yayımladığı mesajda "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetine çabaları için minnettarım" derken, Ukrayna'dan da benzer bir teşekkür mesajı geldi. Rusya ise yaptığı açıklamada "açıklamaları teyit ettiklerini" ilan etti.

Hikâyeyi paylaşmak için:
İstihdam

İşsizlik oranı ilk çeyrekte tek hanede

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı.

İşsizlik oranı ilk çeyrekte tek hanede

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı. Yayımlanan veri setine göre birinci çeyrekte işsizlik oranı bir önceki çeyreğe göre 0,3 puan azalışla %9,9 seviyesine geriledi. Geniş tanımlı işsizlik olarak da adlandırılan atıl işgücü oranıysa birinci çeyrekte 1,6 puan artışla %22,4 oldu.

Toplam işsiz sayısı 64 bin kişi azalışla 3 milyon 448 bin olurken, 15 - 24 yaş arasını kapsayan genç işsizlik oranı 0,9 puan artarak %19,9 oldu.

Birinci çeyrekte istihdam edilen kişi sayısı 195 bin kişi artışla 31,5 milyon kişiye ulaştı. İstihdam oranı da aynı dönemde 0,2 puan artışla %48,4’e yükselerek tarihi ortalamanın üzerindeki seyrini sürdürdü. İstihdam verilerinde cinsiyete göre ayrışma ise sürüyor. Öyle ki, birinci çeyrekte erkek istihdam oranı 0,4 puan artışla %66’ya yükselirken, kadın istihdam oranı %31,2’de sabit kaldı.

İstihdamın sektörel dağılım tablosu da birinci çeyrekte hemen hemen korundu. Yılın birinci çeyreğinde çalışan sayısı sanayi sektöründe 51 bin kişi, inşaat sektöründe 60 bin kişi, hizmet sektöründe ise 198 bin kişi artarken, tarım sektöründe 115 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %14,9'u tarım, %21,5'i sanayi, %6,3'ü inşaat, %57,4'ü ise hizmet sektöründe yer aldı.

🗣 Açıklama: Birinci çeyrek istihdam verilerine ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Toplam istihdamımız bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 195 bin kişi artış kaydetmiş ve 31,6 milyon kişiye ulaşmıştır. Böylece işsizlik oranı yüzde 9,9’a gerilerken 2018 yılı birinci çeyrekten bu yana, üç aylık bazda ilk kez tek haneye düşmüştür. Önümüzdeki dönemde de insan ve istihdam odaklı politikalarımızdan asla taviz vermeden büyümeye, katma değerli ve teknoloji yoğun üretimimizi güçlendirerek gençlerimize ve insanımıza yepyeni fırsatlar sunmaya kesintisiz devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

👉 Öte yandan: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından yayımlanan yılın birinci çeyreğine ilişkin istihdam görünümü raporunda çalışma çağındaki 65 milyon vatandaşın yalnızca 22,1 milyonun kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda olduğu belirtildi.

  • Raporda konuya ilişkin, “TÜİK’in resmi istihdam oranı 2023 1. çeyrekte yüzde 48,4 olarak açıklanırken, DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden hareketle hesaplanan Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) oranı  %33,9 olarak gerçekleşti. Kadınlarda resmi istihdam oranı %31,2 iken KATİ oranı %19,3 ve erkeklerde resmi istihdam oranı %66 olarak açıklanmışken KATİ oranı %48,8 olarak hesaplandı.” ifadelerine yer verildi.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Fiyatlar ve Enflasyon

Avro Bölgesi’nde enflasyon %7,0

Nisan ayı verisi beklentilere paralel

Avro Bölgesi’nde enflasyon %7,0

Avrupa İstatistik Ofisi nisan ayına ilişkin manşet enflasyon verisini açıkladı. Buna göre, Avro Bölgesi’nde yıllık manşet enflasyon, 2 Mayıs tarihli öncü hesaplamaya paralel olarak %7,0 oldu. Manşet enflasyon birlik genelinde ise %8,1 olarak ölçüldü.

Veriyle birlikte Avro Bölgesi’nde manşet enflasyon 2022 yılının ekim ayından bu yana ilk kez artış gösterdi. Bu dönemde %10,6 ile zirve yapan enflasyon yılı %9,2 ile kapatmış ve mart ayında %6,9’a gerilemişti.

Birlik genelinde ise düşüş trendinde bir bozulma görülmüyor. Burada, 2022 yılının ekim ayında %11,5 ile zirve yapan manşet enflasyon yılı %10,4 ile kapatmış, geçtiğimiz ay ise %8,3 olarak ölçülmüştü.

Yıllık manşet enflasyon verisine ülkeler bazında bakıldığında Macaristan’ın %24,5’lik oranıyla liderliği sürdürdüğü görülüyor. Macaristan’ı %15,0 ile Litvanya; %14,3’le ise Çekya takip ediyor. Nisan ayında yıllık manşet enflasyonun en düşük ölçüldüğü ülkeler ise İsviçre (%2,6), Lüksemburg (%2,7) ve Belçika (%3,3) oldu.

Bölgenin en büyük ekonomilerinde ise manşet enflasyon değerlerindeki artışların toplam endeksi yukarıya taşıdığı görülüyor. Manşet enflasyon Almanya’da %7,8’den %7,6’ya gerilemesine karşın Fransa’da %6,7’den %6,9’a; İspanya’da %3,1’den %3,8’e; İtalya’da ise %8,1’den %8,7’ye yükseldi. Birlik dahilinde yer alan 22 ülkede yıllık enflasyon düşerken üçü büyük olmak üzere toplam beş ülkede manşet değerin arttığı görülüyor.

Verinin detaylarına bakıldığında, manşet değere en yüksek katkının 275 baz puanla gıda, alkol ve tütünden geldiği görülüyor. Bu grup, toplam oranı yukarı çekmekle birlikte önceki aya kıyasla 180 baz puan gerilemiş durumda (yıllık: %13,5). Enflasyona hizmetler sektörünün katkısı 221; enerji dışı sanayi ürünlerinin katkısı 162; enerjinin katkısı ise 38 baz puan olarak gerçekleşti. Böylelikle enerji kanadı manşet değeri yeniden yukarı yönlü hareket ettiren bir etmene dönüştü.

Çekirdek enflasyon tarafında bir sürpriz yaşanmaması ise Avrupa Merkez Bankası tarafından iyi haber olarak değerlendirilebilir. Bölgede mart ayında %5,7 olarak ölçülen çekirdek enflasyon, piyasa beklentileri dahilinde %5,6’ya gerilemiş durumda.

Beklentiler

Veri beklentilere paralel gelmekle birlikte, enflasyonda düşüş trendinin hızlanmasının zaman alacağı teyit edilmiş durumda. Bu da Avrupa Merkez Bankası’nın şahin üyelerinin en az iki tane daha faiz artırımı gerektiği tezini güçlendiriyor. Aylık enflasyonun arzulanan yönde hareket etmesi (%0,9’dan %0,6’ya geriledi) ve çekirdek enflasyonda ilave bir şok yaşanmaması ise mevcut senaryoların korunmasını sağlıyor.

Mevcut senaryolar çerçevesinde bölgede yıllık manşet enflasyonun 2024 yılının ilk yarısı ile birlikte %2,5’e gerilemesi bekleniyor. Son veriler, bu beklentilerde bir sapmaya yol açmış değil.

Mesajlar

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos, kurumun faiz artırımı döngüsünde sona yaklaştığını söyledi. Öte yandan, kurumun önde gelen isimlerinden Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn ise döngünün sona ermesi için çekirdek enflasyonda net ve kalıcı bir düşüş trendini görmek istediklerini ifade etti.

Artık Avrupa Birliği dahilinde olmasa da İngiltere’den de yerel enflasyon görünümlerine ilişkin mesajlar geldi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ülkede enflasyonun kalıcı olabileceği endişesi taşıdıklarını söylerken, %2’lik uzun vadeli enflasyon hedefine sadakatle bağlı olduklarını yineledi. Başkan, enerji fiyatlarındaki yatay seyrin manşet değeri aşağı çekmeye devam ettiğini söylerken; %10,1’lik enflasyonda önümüzdeki aylarda keskin bir düşüş yaşanmasını beklediklerini söyledi. Ülkenin Maliye Bakanı Jeremy Hunt ise önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu ve bu sebeple seçimler öncesinde olsalar dahi bir vergi indirimi sözü veremeyeceğini açıkladı.

Hikâyeyi paylaşmak için:
Gündemden Diğer Başlıklar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 26 Mayıs-28 Temmuz tarihleri arasında gerçek kişi hesaplarında ek %10'luk dövizden TL'ye dönüşümü sağlayamayan bankalara eksik kalan kısım kadar menkul kıymet tutma zorunluluğu getirdi. Böylece bankalar için %5 olarak belirlenen dövizden dönüşüm hedefi %15'e çıkarılmış oldu. Uygulamanın mevduat ve KKM faizlerini artırması bekleniyor.

Japonya ekonomisi 2023 yılının birinci çeyreğinde çeyreklik bazda %0,4, yıllıklandırılmış bazda ise %1,6 büyüme kaydetti. Beklentilerin üzerinde gelen büyüme rakamlarında Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından yükselen turizm gelirleri etkili oldu.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bir konferansta yaptığı konuşmasında önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu ve seçimlerden önce bir vergi indirimi için söz veremeyeceğini ifade etti. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

BIST 100 endeksi

Türkiye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

konut

endeksi

Kahramanmaraş

İstanbul

İzmir

+29 more

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;