aposto-logo
TR
TREN
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3
Bugünkü Destekçimiz
İSTANBUL'DA BU HAFTA
OYUN BAHÇESİ
ERKENCİ KUŞ
ŞEHİR GÜNDEMİ
ŞEHİR DIŞI
DUYURU PANOSU
EDİTÖRÜN NOTU
GALATA'DAN SEVGİLERLE

🕺🏼 Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali, Unseen

Bu hafta şehrin ajandasında sahne arkası keşifleri, Mert Pekduraner konseri, Contemporary Istanbul ve daha nicesi var.
26 Eylül - Coffee Department - İstanbul
Coffee Department ile birlikte

Hangi Coffee Department durağında buluşalım? Hâlâ yaz tadı veren havanın içimizi hoş etmesine engel olamıyor ve havadan sudan açılan sohbetlere “lokum lokum” güzellemesini yapıştırıveriyoruz. Hava güzel, İstanbul güzel, Coffee Department kahveleri bi’ başka güzel . Hepsini tek bir oturuşta değerlendiriyor ve üç ayrı noktadaki Coffee Department şubelerinin peşine takılıyoruz. Tarladan fincana, dünyadaki en kaliteli kahve çekirdeklerini bulmayı ve bizlere tattırarak en güzel kahve deneyimini yaşatmayı amaçlayan Coffe Department ; buluşma noktası olarak üç ayrı seçenek sunuyor: Nişantaşı , İş Mekan ve Balat . Havanın güzelliğine kapılırken kahve kokusunun peşine düştüğümüz yolculuğumuzda, dilediğimiz şubede nitelikli kahvenin, sohbetin ve büyük ihtimalle fırından yeni çıkmış kurabiyenin keyfini sürüyoruz. Kavrulduk ve kavuştuk: Coffee Departmentlarda sipariş vermelik, bir pakette eve götürmelik eski dost Ruanda Simbi ve Kenya Rui Ruiru bizlerle. Fincandan kırmızı meyve ve misket limonu tatları almak istersen Ruanda Simbi ’yi; aromada portakal ve limon kabuğu, tat profilinde ise yeşil elma ve vişne lezzeti yakalamak istersen Kenya Rui Ruiru ’yu tavsiye ederiz. Dikkat Dikkat: Brezilya Primavera, El Salvador El Borbollon ve Etiyopya Uraga’yı bir arada bulabileceğin Espresso Seçkisi , tekli alımlara kıyasla fiyat avantajı sağlamasının yanı sıra ‘Eylül25’ koduyla yapacağın alışverişlerde %25 indirim fırsatı sunuyor. Bizden söylemesi.

Daha fazlasını öğren

Spinoza'ya göre bütün duygular üç temel duyguya indirgenebilir, geri kalan tüm duygular onların kombinasyonlarından ibarettir. Varolma ve eyleme gücü olan arzu, bu gücün artışı sevinç ve azalışının yarattığı keder. İstanbul, benim için bu üç duyguyu aynı anda yaşamamı sağlayan, hem yanından ayrılamadığım hem de her gün kısa süreliğine de olsa sinirlenmek için bir sebep bulduğum yuvam. 

Freud’a göre de nefret duygusu sevgiden doğarmış. Nörolog bu durumu; sebepsiz, çekilmesi gereken bir yük, bir borç gibi ifade edermiş. Beni İstanbul’a daha önce bağlayanın sevgi mi nefret mi olduğunu hiçbir zaman bilemesem de bir gelenin bir daha aynı şekilde dönemediği bu yerde öğreneceğim daha çok şey olduğunu biliyorum. 

Bizse bu hafta; İstanbul’un ritmine kapılıp dans ederek, sahne arkasındaki tozdan nasibimizi alarak ve eser künyelerinde kaybolarak keşfedeceğiz şehri. 

Elmanın sevgisini beklemeden onu sevme cesareti gösterenlere, 

Rânâ

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #1

18. edisyonuyla: Contemporary Istanbul

2006’dan bu yana sayısız sanatçı ve eserli İstanbul ile buluşturan fuar 26 Eylül itibarıyla şehre dönüyor.

 • Nedir? Sanat fuarı. 18. defa düzenlenen Contemporary Istanbul, Türkiye'deki hızla yükselen kültür ve sanat ortamını, koleksiyonerlere ve sanatseverlere sunmayı amaçlıyor. 
 • Nerede? Tersane İstanbul
 • Ne zaman? 26 - 27 Eylül önizleme, 28 Eylül - 1 Ekim arasında
 • Neden gitmeli? 22 farklı ülkeden gelen 67 çağdaş sanat galerisi, 4 inisiyatif ve 4 sanat kurumunu ve eserleri yakından görebilmek için.
 • Not almalı: Etkinliğe bu sene İstanbul'a ilk kez gelen 21 çağdaş sanat galerisi katıldı. Tiflis’ten Arma Gallery, Madrid'den Aspan Gallery, Almati’den BFM Art Center, Wuzhong City’den Bogena Galerie, Saint Paul de Vence’den Callirrhoë ve Atina’dan FURIOSA fuarda ilk kez yer alacak galeriler arasında. Sanatseverler için biletler burada
Hikâyeyi paylaşmak için:
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #2

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin perde arkası: Unseen

Zorlu PSM’de sahne arkası sırları açığa çıkıyor, anılar paylaşılıyor.

 • Nedir? Tur. Bir kültür sanat kurumunun sahne arkasını, kimsenin bilmediği ve görmediği sırlarını paylaştığı perde arkası turu.
 • Nerede? Zorlu PSM
 • Ne zaman? 26, 29 ve 30 Eylül’de
 • Neden gitmeli? Zorlu PSM’de sahnelenen dev yapımların sahne arkasını, sanatçıların bıraktığı izleri, hediyeleri, hikâyeleri, fotoğrafları ve daha birçok anıyı keşfetmek için.
 • Not almalı: Tur, 90 dakika süren 5000 adımlık. Konsept tasarımı I-AM İstanbul’a ait olan Unseen Tur’un küratörlüğünü Bengü Gün, enstalasyon ve deneyim tasarımına ise sanatçı Bilal Yılmaz üstleniyor. Tur biletleri için buraya.
Hikâyeyi paylaşmak için:
HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI #3

3 kere dans: Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali

Festival 27 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında çeşitli mekânlarda.

 • Nedir? Festival. İstanbul'un ilk ve tek uluslararası Doğaçlama Dans Festivali, sponsor ve sanatçı ile işbirlikleri ile eğitici bir program oluşturarak, paydaşlarının kişisel ve toplumsal anlamda buluşmasına, keşfetmesine ve tanımlamasına olanak tanıyor.
 • Nerede? Arter, Hope Alkazar ve daha birçok yerde.
 • Ne zaman? 27 Eylül ile 1 Ekim tarihleri arasında
 • Neden gitmeli? Akademik alanda uzman sanatçı akademisyenleri misafir eden festivalde atölyelerle Türkiye’deki dans alanına katkı sağlamayı ve uluslararası eğitim eşitliği standartlarını yakalamayı hedefleyenlerle buluşmak, tanışmak ve dans etmek için. 
 • Not almalı: Festivalde genç yerel koreografların yanı sıra uluslararası sanatçıların da eserlerinin bulunduğu seçkiler de yer alıyor. Julian Barnett'in Echologue performansı, Yağmur Kutluar'ın CI Contact Jam Session'ı, Beste Demir ve Furkan Yılmaz'ın Öncesi Sessizlik performansı ve festival dans filmleri seçkileri ekibin seçmekte zorlandığı önerilerden. Etkinlik detayları ve biletler için buraya.
Hikâyeyi paylaşmak için:
Bugünkü Destekçimiz

Hangi Coffee Department durağında buluşalım?


Hâlâ yaz tadı veren havanın içimizi hoş etmesine engel olamıyor ve havadan sudan açılan sohbetlere “lokum lokum” güzellemesini yapıştırıveriyoruz. Hava güzel, İstanbul güzel, Coffee Department kahveleri bi’ başka güzel. Hepsini tek bir oturuşta değerlendiriyor ve üç ayrı noktadaki Coffee Department şubelerinin peşine takılıyoruz. 

Tarladan fincana, dünyadaki en kaliteli kahve çekirdeklerini bulmayı ve bizlere tattırarak en güzel kahve deneyimini yaşatmayı amaçlayan Coffe Department; buluşma noktası olarak üç ayrı seçenek sunuyor: Nişantaşı, İş Mekan ve Balat. Havanın güzelliğine kapılırken kahve kokusunun peşine düştüğümüz yolculuğumuzda, dilediğimiz şubede nitelikli kahvenin, sohbetin ve büyük ihtimalle fırından yeni çıkmış kurabiyenin keyfini sürüyoruz.

Kavrulduk ve kavuştuk: Coffee Departmentlarda sipariş vermelik, bir pakette eve götürmelik eski dost Ruanda Simbi ve Kenya Rui Ruiru bizlerle. Fincandan kırmızı meyve ve misket limonu tatları almak istersen Ruanda Simbi’yi; aromada portakal ve limon kabuğu, tat profilinde ise yeşil elma ve vişne lezzeti yakalamak istersen Kenya Rui Ruiru’yu tavsiye ederiz.

Dikkat Dikkat: Brezilya Primavera, El Salvador El Borbollon ve Etiyopya Uraga’yı bir arada bulabileceğin Espresso Seçkisi, tekli alımlara kıyasla fiyat avantajı sağlamasının yanı sıra ‘Eylül25’ koduyla yapacağın alışverişlerde %25 indirim fırsatı sunuyor. Bizden söylemesi.

İSTANBUL'DA BU HAFTA

Altını Çizenler Kulübü | Kaynak: Gazete Kadıköy

1. Pişmanlıklarıyla barışmak isteyenlere: Altını Çizenler Kulübü

 • Nedir? Atölye. Her hafta farklı bir tema eşliğinde katılımcıların kendi seçtikleri edebi eserlerden kısa bölümler paylaşıp üzerine sohbet edecekleri "Altını Çizenler Kulubü" Büşra Küçük moderatörlüğünde devam ediyor.
 • Nerede? Müze Gazhane
 • Ne zaman? 29 Eylül Cuma 19.00
 • Neden gitmeli? Haftanın temasının pişmanlık olduğu atölyede keşkelerden kurtulmak ve affetmeyi öğrenmek için. 
 • Not almalı: Atölye sınırlı kapasiteyle gerçekleşecek. Katılım için Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden kayıt yaptırmak ön koşul. 

Coşkun Aral | Kaynat: Sanat Garajı

2. Bir tadımdan fazlası: Coşkun Aral ile Balın Yolculuğu

 • Nedir? Tadım ve söyleşi. Türkiye’de balın izini sürerken arıcıların zorlu yolculuklarının anlatıldığı bir deneyime davetlisin. 
 • Nerede? Nadir Gastronomi Platformu
 • Ne zaman? 27 Eylül 19.30
 • Neden gitmeli? Coşkun Aral’dan ömrü boyunca bir çay kaşığının ucu kadar bal yapabilen arıların ve balın hikâyesini dinlemek ve tatmak için.
 • Not almalı: Etkinlikten en az 15 dakika önce etkinlik mekânında olunmalı. Oturma düzeni olmayan ve kontenjanın sınırı olan etkinliğin biletleri şurada.

Bellek Müzesi | Kaynak: Evrensel

3. Zamanın izinde: Geçmiş Bugündür

 • Nedir? Sergi. Türkiye’nin ilk dijital müzesi ve insan hakları arşivi Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin sergisi. Geçmiş Bugündür; şimdiye kadar 12 Eylül Darbesi üzerine yapılmış en kapsamlı sergi.  
 • Nerede? Depo İstanbul
 • Ne zaman? 8 Kasım’a kadar
 • Neden gitmeli? 12 Eylül’den bugüne 43 yıldır devam eden adalet mücadeleleri ve geçmişle yüzleşme pratiklerine sözlü tarih, dava dosyaları, bellek nesneleri ve adalet arayışı koleksiyonlarını kapsayan bir insan hakları arşivine tanıklık edebilmek için. 
 • Not almalı: Serginin konseptinde ve küratoryal çerçevesinde Aylin Tekiner, Eylem Delikanlı ve Sevim Sancaktar; sergi tasarımında Karşılaşmalar’dan Sevim Sancaktar yer alıyor. Serginin yürütücülüğünü de Research Institute on Turkey ile Demokrasi ve Bellek Araştırmaları Derneği yapıyor.

Mert Pekduraner | Kaynak: Artı Gerçek

4. Müzede Akustik: Mert Pekduraner

 • Nedir? Konser. Amsterdam-İstanbul arasında yaşamını sürdüren gitarist ve besteci Mert Pekduraner Müzede Akustik etkinliği kapsamında dinleyicileriyle buluşuyor. 
 • Nerede? Müze Gazhane, P Galeri
 • Ne zaman? 28 Eylül Perşembe 20.00
 • Neden gitmeli? Ka Atölye’nin sanatçı programı kapsamında Ankara’da iki ay boyunca yeni albüm çalışmalarını yapan sanatçının 2020 yılında Venedik Bienali için yaptığı Kıyı isimli parçasını ve albümünde yer alan diğer birçok bestesini dinlemek için.  
 • Not almalı: Etkinlik ücretsiz. Radar İstanbul’un mobil uygulamasından konsere kayıt olabilirsin. Erkenden gidip konser başlamadan Müze Gazhane’yi keşfetmek ve bir sonraki ziyaret için dikkatini çekenleri not almaksa ekibin tavsiyesi. 
OYUN BAHÇESİ

Hansel ve Gretel Doğa Dostları | Kaynak: Fırsat Bu Fırsat

Biz gidelim ormana hey ormana: Hansel ve Gretel Doğa Dostları

 • Nedir? Tiyatro. Hansel ve Gretel "Çevre Bilgisi" ödevini yaparken, bir pusula ve mektup bulur. Mektupta yapay bir ormanda yaşayan Cadı BetMet’ in (beton-metal) doğaya zarar verdiği ve durdurulması gerektiği yazar. Kendilerini bir anda yapay bir ormanda bulan kardeşler en büyük görevleri olan Cadı BetMet’i durdurmak için izleyenlerle beraber büyük bir maceraya atılır.
 • Nerede? Duru Tiyatro, BAKSM, Cevahir Sahne ve Torium Sahne
 • Ne zaman? 30 Eylül - 29 Ekim
 • Neden gitmeli? Hansel ve Gretel ile doğayı keşfetmek ve ormanın derinliklerinde eğlenceli bir göreve atılmak için. 
 • Not almalı: Yaşar Büker’in yazıp yönettiği, pedagog onaylı oyunun biletleri burada.
ERKENCİ KUŞ

Festival Park Kadıköy | Kaynak: kültür.istanbul

Geçmişe gidiliyor: Vintage Festival

 • Nedir? Festival. Eski alışkanlıklar, hatıralar ve şarkılar şimdi ile buluşuyor.
 • Nerede? Festival Park Kadıköy
 • Ne zaman? 7 ve 8 Ekim
 • Neden gitmeli? Geçmişin ruhunu canlandırmak ve unutulmaz anıları yeniden yaşamak, karşılaşmak ve paylaşmak için.
 • Not almalı: Festivalde dönemin ikonik şarkılarının yer aldığı konserler yer alacak ayrıca 50’lerden günümüze kadar değişip şekillenen dans figürlerinin sergileneceği pistler oluşturulacak. Biletler burada.
ŞEHİR GÜNDEMİ

Fotoğraf: Kartal Gazetesi

Kartal'da Bayram Demirkol Parkı'nın ikinci bölümü kullanıma açıldı

Neler oluyor? Kartal Belediyesi tarafından çalışmaları tamamlanan park, ziyaretçisiyle buluştu. 2 farklı girişi olan Kartal’ın en büyük parkının açılışında çocuklar için yüz boyama, balon atölyesi, voleyboldan şişme oyun parkurları ve sihirbaz gösterileri gibi çeşitli etkinliklere ve oyun alanlarına yer verildi. Aynı zamanda 30 dönümlük bir yaşam alanı olan parkın açılışında Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, parklar sayesinde deprem toplanma alanlarının korunabileceğinden bahsetti. 

ŞEHİR DIŞI

Kaynak: Gaia Dergi

1. Karşıyaka ritim tutmaya hazırlanıyor: İzmir Jazz Festivali

 • Nedir? Festival. Okan Bayülgen’in sunduğu İzmir Jazz Festivali 3 gün boyunca sanatçıları ve dinleyicileri buluşturmaya hazırlanıyor. 
 • Nerede? Hilltown Karşıyaka
 • Ne zaman? 28 - 30 Eylül
 • Neden gitmeli? Evgeny Grinko, Fatih Erkoç, Şevval Sam, Cem Adrian ve daha birçok uluslararası sanatçıyı dinleyip sana eşlik eden arkadaşınla dans edebilmek için. 
 • Not almalı: Festival 18 yaş altı ziyaretçilerini kabul etmiyor. Program bilgileri ve biletlerse şurada.

Kaynak: Los Endos

2. Müziğin çılgın hâli: Delice Fest

 • Nedir? Festival. “Güzel günler geride kaldı, sırada daha güzel günler var!” diyen festival, müzikseverleri hafif esintili, yazın son akşamlarının tadının çıkarılacağı bir festivale çağırıyor.
 • Nerede? Delice Selimiye
 • Ne zaman? 27 Eylül - 1 Ekim
 • Neden gitmeli? Lara Di Lara, Can Ozan, Ahmet Ali Arslan ve dinlemekle bitmeyen sayısız sanatçıyla yıldızları altında buluşmak, kum üstünde çıplak ayak ritim tutmak için.
 • Not almalı: Selimiye’deki son festivalleri. Bir devrin kapınışına tanıklık etmek için detaylar tam olarak burada.
DUYURU PANOSU
 • Turgay Yıldız Çocuk Oyunu Yazma Yarışması’nın son katılım tarihi 21 Ocak 2024 olarak duyuruldu 

AnTiYap ve Turgay Yıldız ailesinin 2. defa düzenlediği yarışmanın amacı; çocuk tiyatrosuna yeni ve özgün oyunlar kazandırmak. Yarışmanın ödül töreniyse en aydınlık gün olarak ifade ettikleri 21 Haziran’da yapılacak. Katılım detayları burada.

 • İBB genç müzisyenlere destek oluyor

“Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleri kapsamında geliştirilen “İBB Genç Müzisyenlere Destek Programı” ile İstanbul’da bulunan üniversitelerin konservatuvar müzik bölümü 3., 4. ve yüksek lisans sınıflarında öğrenci olan gençlere CRR’nin fuaye alanında sahne alma imkânı sağlanıyor. Başvuru formu burada.

EDİTÖRÜN NOTU

Yaşadığı yere kalpten bağlı olanlara;

Hatay’ın kütüphanesi tamamlanmak üzere. BAYETAV’ın da paydaşı olduğu kütüphane kampanyasının bir parçası olmak için buraya bakabilirsin. 

GALATA'DAN SEVGİLERLE

İstanbul'da sevgi bazen gül değil "kokina" alarak gösterilir
Fotoğraf: Deniz Sabuncu

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto İstanbul

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

YAZARLAR

Aposto İstanbul

İstanbul'dan seçilmiş etkinlikler, kültür sanat ajandası, şehir gündemi, tematik rehberler ve şehrin sınırlarından taşmaya değecek davetler her hafta e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;