Boko Haram ile ilgili hikayeler

• Nijerya'nın çeşitli bölgelerinde art arda düzenlenen intihar saldırılarında 30 kişi yaşamını yitirdi, 100 kişi yaralandı. Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, saldırıları kınayarak bunların teröristlere karşı elde edilen başarıyı gösteren çaresiz terör eylemleri olduğunu söyledi. Bir adım geriden: Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde on binlerce kişi yaşam...Devamını Oku

02 Tem 2024

• Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın Chibok kentinde 276 kız öğrenciyi kaçırmasının 10. yılı dolayısıyla protestolar düzenlendi. Dahası: "Chibok kızları için verilen mücadele Nijerya'nın ruhu için verilen mücadeledir", "10 yıl çok uzun bir süre", "Kızlarımızı geri getirin" ve "Kız kardeşlerimizi kurtarın" yazılı pankartlar taşıyan eylemciler, hükümet aleyhine sloganlar attı.

16 Nis 2024

• Nijerya'nın kuzeybatısında yer alan Kuriga kentindeki bir okuldan 7 Mart'ta kaçırılan yüzlerce öğrencinin kurtarıldığı açıklandı. Kaduna Eyaleti Valisi Uba Sani, Pazar günü yaptığı açıklamada, " Kuriga'daki okuldan kaçırılan öğrenciler, herhangi biz zarar görmeden serbest bırakıldı " bilgisini paylaştı. Çocukların sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Vali, kaçırılan 287 çocuğun tamamının serbest kalıp kalmadığı ve kurtarma süreci ile ilgili detay vermedi. Bir ...Devamını Oku

26 Mar 2024

🪖 Military briefing: Ukraine drone strikes show Russia it has ‘no safe zones’ 🛫 Flypast: Airbus is coming for Boeing’s 737 🇳🇬 Reuters investigation: Nigeria's military ran secret mass abortion program in war against Boko Haram

08 Ara 2022

• Terör örgütü Boko Haram militanlarının Nijerya'nın kuzeydoğusundaki bir köyde etrafa ateş açması sonucu en az 69 kişi yaşamını yitirdi. Arka plan: Nijerya'da 2000'lerin başından beri faaliyet gösteren Boko Haram'ın 2009 yılından beri 20 binden fazla insanın ölümünden sorumlu olduğu biliniyor.

10 Mar 2021

• Nijerya'da terör örgütü Boko Haram'ın ve IŞİD'in Batı Afrika kolunun aktif olduğu Borno eyaletinin başkenti Maiduguri bölgesinde en az 43 tarım işçisi öldürüldü. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

10 Mar 2021

• Nijerya'nın Katsina eyaletinde bir okuldan 300 çocuğun kaçırılması eylemi, terör örgütü Boko Haram tarafından üstlenildi. Kaçırılan çocuklardan haber alınamazken radikal dinci örgüt "batı tipi eğitime karşı oldukları için" bu eylemi yaptıklarını açıkladı.

10 Mar 2021

• Terör örgütü Boko Haram'ın Kamerun'un kuzeyindeki bir mülteci kampına düzenlediği saldırıda en az 15 kişi, Çad'da düzenlediği başka bir saldırıda en az 10 kişi yaşamını yitirdi. Birleşmiş Milletler, bölgedeki yaşam koşullarının son aylarda daha da olumsuz bir hâl aldığını ve şiddetin arttığını duyurdu.

10 Mar 2021