radikal ile ilgili hikayeler

• Norveç'te güvenlik servisi, Kongsberg şehrinde beş kişinin ölümüne sebep olan ok saldırısının terör eylemi olduğunu söyledi. Şüpheli Espen Andersen Brathen'in bugün hâkim karşısına çıkacağı öğrenildi. Bir adım geriden: Polis, Brathen'le geçtiğimiz yıl temasa geçildiğini ve şüphelinin radikalleşme belirtileri gösterdiğini söylemişti. Savcılık, şüphelinin ilk ifadesinde suçunu kabul ettiğini açıklamıştı.

15 Eki 2021

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

IŞİD yeniden mi güçleniyor?

Bazı rapor ve görüşlere göre pandemiyi fırsat bilen ve bunu bir propaganda aracı olarak gören IŞİD, yeniden yapılanıyor.

Bartu Özden

·

10 Mar 2021

isid-yeniden-mi-gucleniyor
• Nijerya'da cumartesi günü kaçırılan en az 84 çocuk, polis operasyonu sonrasında serbest kaldı. Arka plan: Geçen hafta da ülkede 344 çocuk radikal dinci terör örgütü Boko Haram tarafından kaçırılmış, daha sonra serbest bırakılmıştı.

10 Mar 2021

• ABD'de polisin George Floyd isimli siyah vatandaşı öldürmesi sonrasında başlayan protestolar ülke geneline yayıldı. Durumun kontrolden çıktığı 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi ancak birçok bölgede yasağa uyulmadığı gözlendi. Bazı şehirlerde protestocular ile polis arasında çatışmalar yaşandı, kundaklamalar ve yağmalar meydana geldi. Şiddet olaylarının artması üzerine Savunma Bakanlığı aktif görevdeki askerî birliklere 4 saat içinde Minneapolis'e konuşlanmay...Devamını Oku

10 Mar 2021

Radikaller ve post çağı "Şimdi kanıksadığımız tüm şeyler, tutunduğumuz tüm o kerameti kendinden menkul modern akıl, bir zamanlar tehlikeli veya ahmakça bir radikal düşünüş olarak alaya alınmıştı." sözleriyle başlıyor Jamie Bartlett, Radikaller adını taşıyana kitabına. Tanımların, kavramların yerinden oynadığı, yok olduğu veya önemini yitirdiği post-truth ve post-modernizm çağında Bartlett'in Mundi'den çıkan kitabını Raftan indiriyoruz. O esnada Dvorak'ın dokuzun...Devamını Oku

İhsan Dindar

·

10 Mar 2021

• Nijerya'nın Katsina eyaletinde bir okuldan 300 çocuğun kaçırılması eylemi, terör örgütü Boko Haram tarafından üstlenildi. Kaçırılan çocuklardan haber alınamazken radikal dinci örgüt "batı tipi eğitime karşı oldukları için" bu eylemi yaptıklarını açıkladı.

10 Mar 2021

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

“Britanya’nın İkinci İmparatorluğu”

Birleşik Krallık ve dünyanın dört bir yanındaki vergi cennetlerinin doğuşuyla ilgili kısa bir hikâye.

10 Mar 2021

britanyanin-ikinci-imparatorlugu