aposto-logo
TR
TREN

Elgin Mermerleri ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Elgin Mermerleri: Diplomatik krizin merkezindeki tarihî eserler

Yunanistan'ın Osmanlı Devleti egemenliğinde olduğu 1801-1812 yılları arasında, Elgin Lordu Thomas Bruce tarafından Partenon Tapınağı'ndan sökülerek parça parça İngiltere'ye kaçırılan heykel ve rölyefler, Atina ile Londra arasında diplomatik krize yol açtı. Rishi Sunak, Miçotakis ile planlanan görüşmesini son anda iptal etti.

29 Kas 2023

• Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile planlanan görüşmeyi "Elgin Mermerleri" tartışması nedeniyle son anda iptal etti. Editörün notu: İki ülke arasında diplomatik krize yol açan Elgin Mermerleri hakkında detaylar, Günün Hikayesi kanalında.

29 Kas 2023

Elgin Mermerleri, Kaynak: Dan Kitwood • Birleşik Krallık'ta Başbakan Liz Truss , Elgin Mermerleri’nin Yunanistan'a iadesi üzerine olası bir anlaşmayı reddetti. Ne oldu? İngiliz TV ve radyo kanalı GB News'a verdiği röportajda, Truss'a British Museum başkanı George Osborne tarafından teklif edilen olası bir kredi anlaşması soruldu. Truss, böyle bir düzenlemeyi desteklemediğini belirtti.

08 Eki 2022