aposto-logo
TR
TREN

Memur-Sen ile ilgili hikayeler

İmam ile Kaymakam Arasında “Hutbe” Krizi

Kaymakam ile imam arasında geçen bu hadise ve ardından yaşananlar gelişmeler garabetler silsilesine dönüştü. Bu kriz hem iktidar ortakları arasındaki yarılmaları açığa çıkardı, hem de bürokrasinin kompozisyonu ve devlet memurlarının davranış kalıplarına dair vahameti gözler önüne serdi.

Ömer Faruk Şen

·

29 Oca 2024

• TÜİK verilerine göre 2023'te tüketici enflasyonu (TÜFE) %64,77 olarak kaydedildi. Böylece enflasyon AK Parti'nin iktidara gelişinden önceki yıl olan 2001'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Gıda ve enerjinin dahil edilmediği çekirdek enflasyon da %70,64 ile 2004 yılında kaydedilmeye başlayan veri setinin en yüksek seviyesine yükseldi. Dahası: TÜFE'deki değişim bir önceki aya göre %2,93, bir önceki yılın Aralık ayına göre %64,77 ve 12 aylık ortalamalara göre...Devamını Oku

04 Oca 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Memur zammı: Hakem Kurulu kararı yaklaşıyor

Kurulun, kesin ve herhangi bir itiraz yolu bulunmayan kararını en geç Perşembe günü açıklanması bekleniyor.

29 Ağu 2023

• Memur ve memur emeklilerinin önümüzdeki iki yıllık zam oranını belirleyecek olan Hakem Kurulu, dün ikinci toplantısını yaptı. Yaklaşık 2 saat süren ve Sayıştay Başkanı Metin Yener başkanlığındaki toplantıya, akademisyenler, Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK temsilcilerinden oluşan 11 üyenin tamamı katıldı. Heyet bugün günü üçüncü toplantısını yapacak.

28 Ağu 2023

• Memur ve memur emeklilerine zam müzakereleri uzlaşmazlıkla sona erdi. 11 hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında uzlaşma sağlanırken; Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025'teki zam oranında uzlaşmaya varılamadığı için maaş zammını, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu belirleyecek.

24 Ağu 2023

• Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde dün gerçekleşmesi beklenen toplantı geç saatlerde başladı. Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasında gün boyu dolaylı süren pazarlıkların ardından, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve yetkili sendikaların genel başkanlarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına geldiği belirtildi. Öte yandan: Diğer sendikaların toplantıya alınmamasının kanuna aykırı ...Devamını Oku

23 Ağu 2023

• Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu İşveren Heyeti'nin yapacağı yeni zam teklifine dair, “Yüzdelik zamda iyileştirici bir irade, refah payında ise olumlu bir adım bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Yalçın, “6 ay boyunca yaşayacağımız sıkıntılar sonrası alacağımız enflasyon farkı zam gibi sunuluyor” dedi.

22 Ağu 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

10 Maddede Bu Hafta

Bir çırpıda geçtiğimiz haftanın öne çıkan gelişmeleri…

19 Ağu 2023

• M emur ve memur emeklileri için ikinci zam teklifinde 2024 yılı için birer puanlık artışa giden hükümet, ilk 6 ay için %15, ikinci 6 ay için de %10 zam teklif etti. 2025 önerisinde ise değişiklik yapılmadı; teklif ilk 6 ay için %6, ikinci 6 ay için %5 olarak korundu. Bununla birlikte: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan , memurlara yıllık izine ek olarak "hac izni" ve disiplin cezalarına af ile evi olmayan memurlara TOKİ konutlarında öncelik verilme...Devamını Oku

18 Ağu 2023

• Hükümet , “2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri” kapsamında 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisine gelecek yılın ilk 6 ayı için %14, ikinci 6 ay içinse %9 zam teklif etti. Tepkiler: Memur-Sen Başkanı Yalçın ile Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci teklifin revize edilmesi gerektiğini savunurken; KESK Eş Genel Başkanı Kablan “16 Ağustos’ta KESK olarak iş bırakıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

15 Ağu 2023