aposto-logo
TR
TREN

14 Mayıs’ın ardından 8 başlıkta seçimler

Beklentiler, sonuçlar, sürprizler

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

AK Parti oylarında düşüş yaşandı.

Seçim sonuçlarında öne çıkan bir diğer veri ise AK Parti oylarındaki düşüş oldu. 2018’deki seçimlerde yüzde 42,6 gibi bir oy oranı ile seçimlerden ayrılan parti, 14 Mayıs seçimlerinde 35,6 ile 7 puanlık bir düşüş yaşadı. Aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan girdiği Başkanlık Seçimlerinde ilk defa birinci turda kazanamadı. 

CHP’de belirsizlik sürüyor.

Cumhuriyet Halk Partisi seçimlerden 2018’e göre oylarını artırarak yüzde 25,3 oranıyla ayrıldı. Seçimlere CHP listesinden giren DEVA, SP, Gelecek Partisi ise toplamda 35 vekil çıkardı. Bunun yanında CHP büyükşehirlerin önemli bir kısmında yarışı önde bitirdi. Ayrıca sonuçlar kadar seçim gecesi CHP veri akışında yaşanan sorunlar da önemli gündem maddesi olarak konuşulmaya devam ediyor. 

İYİ Parti oylarında düşüş yaşandı. 

14 Mayıs seçimlerinde beklenmeyen sonuçlardan birisi İYİ Parti’nin oy oranı. Parti, 2018 Genel Seçimlerinde yüzde 9,96 oy oranıyla 43 milletvekilini meclise gönderirken,14 Mayıs seçimlerinde yüzde 9,07 oy oranıyla 44 milletvekili gönderdi. İYİ Parti’nin oy oranlarında kayda değer bir yükseliş bekleniyordu.

TİP meclise girdi, YSP ise oy kaybı yaşadı.

Emek ve Özgürlük İttifakı’yla seçimlere giren TİP, Yeşil Sol Parti listelerinden ayrı şekilde pusulada yer aldı. Yüzde 1,7 oy oranı ile seçimlerden ayrılan TİP, meclise 4 milletvekili gönderdi. Yeşil Sol Parti oylarında ise 2018 seçimlerine göre önemli bir düşüş görülüyor. HDP’nin 2018’de ulaştığı yüzde 11,7 oranına karşılık, Yeşil Sol Parti seçimlerden yüzde 8,8 gibi bir oranla ayrıldı. Ayrıca YSP seçmenin Kılıçdaroğlu’na oldukça büyük bir destek verdiği gözlemleniyor. 

Cumhur İttifakı bileşenleri olumlu ayrıldı.

Cumhur İttifakı’nın diğer bileşenlerinde olumlu bir tablo söz konusu. AK Parti’den sonra en yüksek temsileyete sahip olan MHP seçime kendi listelerinden girdi. Yüzde 10,1 ile beklentilerin üstünde bir oy oranına sahip olan parti, meclise 50 milletvekili gönderdi. Bir diğer ittifak bileşeni Yeniden Refah Partisi ise 2,8 oy oranı ile meclise 5 milletvekili göndermeyi başardı. 

Anket firmaları sınıfta kaldı.

Seçimden önce önemli anket firmalarının büyük bir çoğunluğu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turda biteceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanacağına dair veriler açıklamıştı. Ancak sonuçlar açıklandıktan sonra bu anket şirketlerinin tahminlerinin aksine bir tablo ile karşılaşıldı. 

Mecliste sağ siyasetin ağırlığı hissediliyor.

Meclis aritmetiğinde sağ partilerin ağırlıklı bir yer tuttuğu gözlemleniyor. MHP’nin beklenenin üstünde oy olması, CHP listelerinden 35 vekil çıkaran muhafazakar partiler ve İYİ Parti’nin çıkardığı 43 milletvekili göz önüne alındığında mecliste sağ partilerin önemli bir koltuk sayısına ulaştığını söylemek mümkün.

Sinan Oğan belirleyici figür olacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 5,2 oy oranı ile Sinan Oğan seçimlerin ikinci tura kalmasını sağladı. İkinci turun kaderini belirleyecek bir pozisyona sahip olduğu düşünülen Oğan’ın önümüzdeki süreçte yapacağı görüşmeler dikkatle takip edilecek. 

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

milletvekili

AK Parti

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhuriyet Halk Partisi

Gelecek

İYİ Parti

Emek ve Özgürlük İttifakı

Yeşil Sol Parti

Cumhur İttifakı

Parti

Refah Partisi

NEREDE YAYIMLANDI?

SpektrumSpektrum

BÜLTEN SAYISI

Milliyetçilik ve Kılıçdaroğlu'nun şansı, anketlerin yanılgısı

14 Mayıs'ın ardından: Beklentiler ve sürprizler

17 May 2023

YAZARLAR

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;