Aposto

5 Ekim 2022, Çarşamba
5 Ekim 2022, Çarşamba

istanbulberlin Öneriyor: MART

Mart ayından konser, etkinlik haberleri ve yeni çıkanlar...

DİNLE 

Anıl Eraslan "Eponj" Feat. Michael Zerang: Berlin merkezli Eponj üçlüsü ve iki yıl önce Berlin'de yaptıkları ortak çalışmadan sonra davulda Michael Zerang 18 Mart’ta 20:30'da Borusan Müzik Evi’nde dinlenebilir. Yeni ve güçlü bir doğaçlama deneyimi için...

Das IST Berlin: Berlin duvarının yıkılmasının ardından ortaya çıkan, aykırı ve özgür techno ile Berlin kültürünü temel alan Das IST Berlin 24 Mart’ta RX İstanbul’da (Eski Roxy) bir parti düzenliyor. Berlin kulüp gecesi vaat eden etkinlikte, Berlin'de olan Berlin'de kalır, deniliyor.

Santi & Tuğçe'den Tiger's Den (Kaplan Yuvası): 18 Mart'ta Kybele Records'dan çıkacak yeni albümlerinin ilk single'ının videosunun kayıtları İstanbul ve Berlin arasında, iki şehirden de dörder sanatçının katılımıyla gerçekleşmiş. İstanbul'dan sokak hayvanlarına dikkat çekmek istemişler.

Remix Almanya: Göç Sonrası Bir Hip Hop Anlatısı: Murat Güngör & Hannes Loh 12 Mart'ta saat 20:00'de Berlin Ballhaus Naunynstraße'de bir okuma performansı gerçekleştirecek. Eski rapçi ve ırkçılık karşıtı Kanak-Attak'ın kurucularından Murat Güngör ile #60JahreMusik projemiz kapsamında Almanya'da hip hop'ın doğuşu üzerine bir röportaj gerçekleştirmiştik. 

Berlin'de Bir İstanbullu Podcast'i: "Ceyda ile günlük hayattan kesitler"i gündelik bir dilde yaklaşık sekizer dakikalık kesitler hâlinde yayınlanan bölümlerde dinleyebilirsiniz, ben bu ay karşılaştığım için burada paylaşmak istedim.

GEZ

Ayşe Erkmen, "Israr": İstanbul ve Berlin’de yaşayan sanatçı Ayşe Erkmen’in “Israr” isimli kişisel sergisi, 24 Şubat – 27 Mart tarihleri arasında Dirimart’ta görülebilir. Erkmen, mekânı kendi imkânlarıyla dönüştürmekte ve diyaloğu sürdürmekte ısrar ediyor.

Aykan Safoğlu, "Teneffüs": Berlin ve Viyana’da yaşayan sanatçı Aykan Safoğlu’nun yeni sergisi SALT’ın Ardışık sergilerinin sonuncusu olarak açıldı. Fotoğraf temelli üretimlerden oluşan sergi, 15 Şubat-24 Nisan tarihleri arasında görülebilir.

26. Türkiye Almanya Film Festivali: Her yıl Nürnberg kentinde düzenlenen Türkiye Almanya Film Festivali, bu yıl 11-20 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. 

OKU

Emine Sevgi Özdamar, "Ein von Schatten begrenzter Raum" (Gölgelerle Çevrili Bir Alan) : Kasım 2021'de basılan ve Bayerischer Buchpreis 2021'e layık görülen Emine Sevgi Özdamar’ın yeni romanı 2022 Leipzig Kitap Fuarı Ödülü kurgu kategorisindeki beş romanından biri. Roman 12 Mart Muhtırası sırasında Avrupa'ya göç eden bir kadına odaklanıyor. Uzun yıllardır Almanya'da yaşayan ve üreten yazarın Türkçedeki kitaplarını buradan inceleyebilirsiniz.

Sabine Adatepe, "Lichtblau #Mavi": Hem yazar hem de Türkçeden Almancaya çevirmen kimliğiyle tanıdığımız Sabine Adatepe’nin yeni romanı "Lichtblau", Größenwahn Yayınevi’nden çıktı. Kitap üç kuşak kadını, Türkiye ve Almanya'yı bir araya getiriyor. Kitabın ismimin çevirisinden öğrendiğim bir not: Almancadaki "Blau" sözcüğü maviden ziyade lacivert gibi bir renk tonunu ima ederken, "mavi" ise "Hellblau" ya da "Lichtblau" diye çevriliyormuş. Yazarın Bahar isimli romanı Ayrıntı Yayınları'ndan Türkçede yayınlanmıştı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.
;