aposto-logo
TR
TREN

Editörün Seçkisi

Editörün Seçkisi

Aposto'da öne çıkan çıkan yayınlar ve içerik derlemeleri.

Aposto Gündem, "14 Mayıs seçimlerinde sosyal medya üzerinden yürütülecek iletişime sansür uygulanması mümkün mü?" diye soruyor.


Geri sayım: Sosyal medyanın seçimler üzerindeki gücü

Yazı: İrem Denli

Türkiye oldukça kritik bir seçime giderken sosyal medya şirketleri, seçime yönelik olarak aldıkları önlemleri açıkladı. 

Bu kapsamda, WhatsApp, Instagram ve Facebook’u bünyesinde bulunduran Meta, 14 Mayıs seçimleri özelinde seçim güvenliğini sağlamak amacıyla Türkiye’de “Seçim Operasyonları Merkezi” isimli bir merkez kurduğunu açıkladı. Meta, merkezin amacının seçimlerin güvenli ve emniyetli bir şekilde yapılmasına yardımcı olmak için uygulamalarında asılsız bilgilerin yayılmasını azaltmak, zararlı içerikleri kaldırmak, potansiyel tehditleri gerçek zamanlı olarak belirlemek ve daha hızlı müdahalede bulunmak olduğunu ifade etti.

Öte yandan, TikTok da seçim öncesinde seçime yönelik dezenformasyonun ve yanlış bilginin yayılmasını engellemek için aldığı önlemleri duyurdu. TikTok Türkiye sözcüsü Emir Gelen, platformdaki seçimle ilgili yanlış bilgilerin tespitini kolaylaştırmak amacıyla 40 bini aşkın güvenlik uzmanıyla birlikte makine öğrenimi başta olmaz üzere her türlü teknolojik imkandan yararlandığını aktardı.

Dezenformasyon ve yanlış bilginin toplum üzerinde yarattığı etkiyi daha iyi anlamak için Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) ile işbirliği yapan TikTok’un yayımladığı “Türkiye'de Dijital Okuryazarlık” isimli rapora göre, vatandaşların %63 internetteki bilgilerin çoğunun gerçeği yansıtmadığına inanıyor. Rapor ayrıca insanların %59'unun güvenilir bir uluslararası ve ulusal kurum tarafından paylaşılan bilgileri dikkate aldığını, %71'inin de anonim hesapları ciddiye almadığını ortaya koydu.

Devamını oku


Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Editörün Seçkisi

Editörün Seçkisi

Aposto'da öne çıkan çıkan yayınlar ve içerik derlemeleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sosyal medya

sansür

medya

makine öğrenimi

İrem Denli

Türkiye

WhatsApp

Instagram

Facebook

Seçim

TikTok

Dış Politika Araştırmalar Merkezi

NEREDE YAYIMLANDI?

Editörün SeçkisiEditörün Seçkisi

BÜLTEN SAYISI

Aposto Digest #103: Seçim 2023

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine doğru

13 May 2023

YAZARLAR

Editörün Seçkisi

Aposto'da öne çıkan çıkan yayınlar ve içerik derlemeleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;