aposto-logo
TR
TREN

The Smile, Hectic

The Smile - Hectic

Radiohead'ten Thom Yorke ve Jonny Greenwood'un yeni projesi ve ilk albümü A Light for Attracting Attention'ı geçen sene yayımlamış The Smile, 1 yıllık bir aranın ardından ilk şarkıları Bending Hectic'le geri döndü. 8 dakikayı aşan uzunluğuyla Bending Hectic, Yorke'un dingin vokalleriyle yaptığı slowcore bir girişi Suspiria film müziği-vari bir gerginliğe ve gürültülü gitar manzaralarına taşıyan progresif bir deneysellik.


Slowdive, Kisses

Slowdive - Kisses

Shoegaze'in "gürültülü gitarları ve havalı pedalları seven" öncülerinden Slowdive, 2017 yılındaki Slowdive albümlerini takip eden ilk müzikleri Kisses'ı yeni albüm duyurularıyla birlikte paylaştı. Kisses, gürültülü gitarlar kadar hülyalı bir müzikal atmosferikliği de seven Slowdive'in jangle pop'un arpejli gitarları eşliğinde kurduğu bir başka rüya âlemi.


Róisín Murphy, Fader

Róisín Murphy - Fader

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'a da konuk olan ve yeni albümü Hit Parade'e adım adım yaklaşan Roísin Murphy, kendi yönetmenliğinde çekilen bir kliple bereber 4. teklisi Fader'ı paylaştı. Fader, 2020 yılının Roîsin Machine'iyle nu-disko sularına dalan ve yeni teklileriyle bu müzikal çizgiyi sürdürecekmiş gibi duran müzisyen için beklenmedik bir durak. Melodik bas dizgesi, Chicago soul'ünün mirasından beslenen yaylı aranjmanları ve trip hop'un alametifarikası uçucu / soyut davul beat'iyle şarkı, Machine'nin disko topunu nostaljik bir duygusallığa değişimi.


Aphex Twin, Blackbox Life Recorder 21f

Aphex Twin - Blackbox Life Recorder 21f

Çağdaş elektronik müziğin esrarengiz dahisi Aphex Twin, 2018'in Collapse'inden sonraki ilk üretimi Blackbox Life Recorder 21f teklisini yeni kısaçalar duyurusuyla birlikte paylaştı. Şarkı, Aphex'in Selected Ambient Works 85-92'sundan (1992) fırlama synth öncüllü bir ambient'likle breakbeat'in yüksek tempolu davul ritimleri arasında dalgalanan, ruhani vokallerin yankıları altında duyulan iki uçlu bir Aphex Twin deneyimi.


Faye Webster, But Not Kiss

Faye Webster - But Not Kiss

Son albümü I Know I'm Funny haha'dan (2021) sonra yayımladığı bir dizi tekliyi geçen senenin Car Therapy Session kısaçalarında buluşturan Faye Webster, yeni şarkısı But Not Kiss'i paylaştı. Şarkı, kalın bas notalarının ve 4/4'lük davul ritimlerinin minimalist etkileşimine angaje olan piyano pasajları; aralıklı yaylı aranjmanları ve Webster'ın narin vokalleriyle hemzamanlı çoklu enstrüman vuruşları arasında dalgalanan akışıyla leziz bir americana, piyano ve rock 'n roll karışımı. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

arpej

yaylı aranjman

Thom Yorke

Jonny Greenwood

Bending Hectic

Suspiria film müziği

Slowdive

Kisses

wdive

jangle pop

Fader

İstanbul

Hit Parade

Roísin Murphy

Roîsin Machine

Chicago soul

trip hop

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

👹 Queens of the Stone Age'in ifritleri, Sigur Rós'un orkestral ambient'ı

Queens of the Stone Age'in ehilleştirilmemiş gitar bangırtıları eşliğinde bir dekadans ve canlanış öyküsü, Sigur Rós'un modern klasik ses manzaralarıyla çevrili ambient dinginliği, Killer Mike'ın 11 yıl sonra gelen ilk solo albümü MICHAEL.

25 Haz 2023

Nick Drake. | Fotoğraf: Julian Lloyd

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;