Ankara birinci bölge: 2018 sonuçları, öne çıkan adaylar

Ankara birinci bölgede hangi parti kimi aday gösterdi?

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Ankara 1'inci bölge, Bala, Çankaya, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Polatlı ve Şereflikoçhisar ilçelerini kapsıyor. 14 Mayıs seçiminde 13 milletvekili bu bölgeden seçilecek.

2018 genel seçiminde bölgede CHP %35,64, AK Parti %30,65, İYİ Parti %12,41, MHP %10,74, HDP %8,72 ve Saadet Partisi %1,37 oranında oy almıştı. Oyların %49,44'ü Millet İttifakı'na, %41,39'u Cumhur İttifakı'na gitmişti. Çankaya’da CHP, diğer ilçelerde AK Parti birinci olmuştu.

2018 seçiminde TBMM'ye CHP’den 5, AK Parti’den 4, İYİ Parti’den 2, HDP ve MHP’den ise 1’er milletvekili seçildi.

14 Mayıs seçiminde öne çıkan adaylar:

AK Parti

Listenin ilk sırasında yer alan Yıldırım Tuğrul Türkeş, MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in oğlu. Türkeş, MHP’de başlayan siyaset hayatına Devlet Bahçeli’nin parti Genel Başkanı seçilmesiyle Aydınlık Türkiye Partisi’nde devam etmiş ama 2007’de MHP’ye geri dönmüştü. 2015’te Davutoğlu’nun kurduğu Geçici seçim hükümetine katılması sonrasında MHP’den ihraç edilmiş ve Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti milletvekili olarak meclise girmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT tırlarında bulunan silahların Türkmenler için gönderildiğini söylemesinin üzerine Nisan 2015’te katıldığı Tarafsız Bölge programında, MİT tırlarında bulunan silahların Türkmenlere gitmediğini bildiğini iddia etmişti. Türkeş, geçtiğimiz günlerde de AK Parti listelerinden seçime giren HÜDA PAR'a yönelik eleştirileriyle gündeme geldi. 

türkeş

2017-2018 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev almış olan Jülide Sarıeroğlu listenin 2'nci sırasında yer alıyor. Listenin 4'üncü sırasında yer alan Zehranur Aydemir ise 2022 yılında AK Parti Kadın Kolları üyesiyken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan’a yaptığı ziyarete bir devlet vasfı olmamasına rağmen katıldığı için eleştirilmişti.

Listede dikkat çeken bir diğer aday ise 5'inci sırada yer alan eski AK Parti Çankaya İlçe Başkanı Mustafa Hasgül. Hasgül'ün 2022’de Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ı eleştirmek için Twitter'da paylaştığı trafik fotoğrafının Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde çekildiği ortaya çıkmıştı.

CHP

Türk Eczacılar Birliği delegasyon üyesi Gamze Taşçıer, listenin ilk sırasında yer alıyor. Taşçıer, kadın ve çocuk hakları, sosyal güvenlik, sağlık ve ilaç politikaları hakkında çalışmalar ve projeler yapıyor.

taşçıer

Listenin 2'inci sırasında daha önce Genel Başkan Başdanışmanlığı yapan Deniz Demir, 3'üncü sırasında gazeteci Okan Konuralp yer alıyor. Konuralp, 2015-2020 yılları arasında CHP Genel Başkanı İletişim Koordinatörü olarak görev almıştı.

CHP’nin listesiyle seçime giren DEVA Partisi’nin Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin 4'üncü sırada yer alıyor. Ergin, 2009-2013 yılları arasında Adalet Bakanlığı yaparken görülen Balyoz ve Ergenekon davalarından dolayı CHP adaylığı eleştirilen bir isim. Ergin ise kendini davaların ondan önceki bakanın döneminde başladığını söyleyerek savunuyor. 

ergin

Millet İttifakı’nın bir diğer parçası olan Gelecek Partisi’nin Siyası İşler Başkanı Mustafa Nedim Yamalı 5'inci sırada yer alıyor. Yamalı, SERVER Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü. Vakıf, 2020’de düzenlediği etkinlikte harem selamlık uygulanması, tesettür övgüsü yapılan kitapların öğrencilere dağıtılması ve müziğin haram olarak nitelendirilmesinden dolayı CHP milletvekili Murat Bakan tarafından “tehdit” olarak nitelendirilmişti.

İYİ Parti

Listenin ilk sırasında yer alan Koray Aydın, İYİ Parti Genel Başkanı ve Siyasî İşler Başkanı olarak görev yapıyor. Genel Başkan Meral Akşener'le birlikte MHP'den ayrılan Aydın'ın Cengiz Holding ve Cengiz İnşaat’la çalışan Özaltın İnşaat ile görüştüğü iddia edilmiş, Aydın bu iddiaları reddetti.

Eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ikinci sırada yer alıyor. 2004 seçimlerinde AK Parti'den, 2009’daki yerel seçimde ise bağısız olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Fakıbaba, daha sonra Saadet Partisi'ne katılmıştı. Fakıbaba, 2013’te Numan Kurtulmuş’un partiden istifa etmesiyle Saadet Partisi’nden ayrılmış, 2013’te AK Parti’ye katılmıştı. 2017’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görevlendirilmiş, 2018'de AK Parti'den milletvekili seçilmişti. Fakıbaba, AK Parti'den istifa ettiği Ekim 2022'de milletvekilliğinden de ayrılmıştı. 

fkaıbaba

Emekli albay ve  eski İYİ Parti Çankaya İlçe Başkanı Kevser Ofluoğlu listenin 3'üncü sırasında yer alırken eski İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk 4'üncü sırada, iş insanı Mine Baş ise 5'inci sırada yer alıyor. 

MHP

Listenin ilk sırasında MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya yer alıyor. Karakaya, 2014 yerel seçiminde MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştu.

mhp

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Önder Kahveci 2'nci sırada yer alırken Genel Başkan Başdanışmanı Eyyüp Yıldız 3'üncü sırada yer alıyor. Gençliğinden itibaren Ülkü Ocakları'dna yer alan Yıldız, aynı zamanda MHP’nin organizasyonlarını yöneten Yıldızlar Tanıtım kurucusu ve ATO Congresium’un yönetim kurulu başkanı.

Listede dördüncü sırada yer alan İbrahim Çifti'nin ise 12 Eylül öncesinde kontrgerillaya ilişkin soruşturma yürütmek isterken öldürülen savcı Doğan Öz’ün katili olduğu biliniyor. Çiftçi, Bahçelievler katliamı davasında da yargılanmıştı. 

Yeşil Sol Parti

Yeşil Sol Parti listesinin ilk sırasında Dipnot Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmeni Emirali Türkmen yer alıyor. Türkmen, Türkiye Sosyalist Solu ve Türkiye Solundan Portreler kitaplarının yazarı. 

Listenin 2'nci sırasında yer alan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan ise Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) için uzun yıllar çalışmış ve 2011- 2020 yılları arasında Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanlığı yapmıştı. Gürkan, aynı zamanda 12 Eylül askeri darbe sürecinde, Ankara Mamak Cezaevinde tutuklu bulunan devrimci kadınların direniş öykülerinin kaleme alındığı Kaktüsler Susuz da Yaşar kitabının yazarlarından birisi. 

Türkiye İşçi Partisi, bölgede Yeşil Sol Parti lehine milletvekili adaylarını geri çekti. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

milletvekili

Ankara

Çankaya

Elmadağ

Gölbaşı

Haymana

Mamak

Polatlı

Şereflikoçhisar

İYİ Parti

Saadet Partisi

Millet İttifakı

Cumhur İttifakı

Yıldırım Tuğrul Türkeş

Alparslan Türkeş

Devlet Bahçeli

Aydınlık Türkiye Partisi

Tarafsız Bölge

HÜDA PAR

Jülide Sarıeroğlu

Zehranur Aydemir

Cumhurbaşkanı

doğan

Özbekistan

YAZARLAR

İdil Yılmaz

Intern at Aposto

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;