Ankara ikinci bölge: 2018 sonuçları, öne çıkan adaylar

Ankara ikinci bölgede hangi parti kimi aday gösterdi?

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

Ankara 2'nci bölge Akyurt, Altındağ, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam ve Pursuklar ilçelerini kapsıyor. 14 Mayıs seçiminde 11 milletvekili bu bölgeden seçilecek.

Bölgede 2018 genel seçiminde AK Parti %51.08, CHP %17.5, MHP %14.99, İYİ Parti %10.48, HDP %4.07 ve Saadet Partisi %1.54 oy almıştı.

Seçimde Cumhur İttifakı %66.07, Millet İttifakı %29.53 oranında destek görmüştü. Bütün ilçelerde AK Parti birinci parti olmuştu.

2018'de TBMM'ye AK Parti’den 6, CHP ve MHP’den ikişer, İYİ Parti’den 1 milletvekili seçilmişti.

14 Mayıs seçiminde öne çıkan adaylar: 

AK Parti

Listenin ilk sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yer alıyor. En düşük öğretmen ve emekli maaşının 20 bin liranın üzerinde olduğunu söylemesinin ardından öğretmenler, bakanlık binasının önünde toplanıp yüksek rütbede olan bir öğretmenin maaşının bile 13 bin lira olduğunu söyleyerek Bilgin’i protesto etmişlerdi. Bilgin, 27 Nisan’da katıldığı Habertürk’ün Kübra Par’la Açık ve Net programında EYT uygulamasından bahsederken çalışanlar için kullandığı üsluptan dolayı tepki toplamıştı. 

2'nci sırada aday gösterilen Lütfiye Selva Çam, KADEM Ankara Temsilciliği’nin Kurucu Başkanlığı ve 2015-2021 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı yapmıştır. Çam aynı zamanda MİT ile yakınlığıyla bilinen ve Hakan Fidan’ın da başkanlığını yürüttüğü Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) Başkanı Serdar Çam ile evli.

Listenin 3'üncü sırasında AK Parti Gençlik Kolları MKYK kurucu üyeliği ve 64 ve 65. hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcılığı yapmış Orhan Yengin yer alıyor. Listenin 4'üncü sırasında yer alan Zeynep Yıldız ise AK Parti Merkez Disiplin Kurulu üyeliği yapıyor.

Listenin 5'inci sırasında eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek yer alıyor. 2009’da AK Parti’den Çankaya Belediye Başkanı aday adayı olan Gökçek, 2015 milletvekili genel seçimlerinde AK Parti aday adayı olmuş ama aday gösterilmemişti. 

Osman Gökçek

Siyasî hayatına AK Parti Mamak İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan Kurtcan Çelebi, listenin 6'ncı sırasında yer alıyor. Çelebi, 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Gençlikten Sorumlu Seçim ve Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevine getirilmiş ve AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı olarak görevlendirilmişti.

CHP

Listenin ilk sırasında 2014’te Keçiören Belediye Başkan adayı olan Dr. Murat Emir yer alıyor. Emir, 2020’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Çin aşısının DMO’dan doğrudan alınacağının söylemesinin üzerine aşının bir firma aracılığıyla geleceğini iddia etmişti. İddianın üstünden geçen 20 günün ardından TRT muhabirinin çektiği fotoğrafın paylaşılmasıyla aşının Keymen İlaç firmasıyla geldiği doğrulanmıştı. Aynı zamanda Emir, pandemi döneminde gerçek vaka sayısını belgeleyerek kamuya açıklamıştı.

CHP ile ortak listeden giren DEVA Partisi’nin Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü İdris Şahin, listenin 2'nci sırasında yer alıyor. AK Parti milletvekiliyken Şahin, 2013’teki Gezi direnişinde yapılan palalı saldırıyı “esnafın hukuk çerçevesindeki eylemi” olarak nitelendirmiş ve muhalefetten vatandaşı tahrik etmesinden dolayı sert tepki almıştı.

Listenin 3'üncü sırasında yer alan Semra Dinçer, 2007’den beri Keçiören ilçe örgütünde aktif rol oynamış ve 2015 genel seçimlerinde CHP’den milletvekili seçilmişti. 

Listenin 4'üncü sırasında yer alan Millî tekvandocu İrem Yaman yer alıyor. Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan ve 1995 doğumlu olan Yaman, ittifak çerçevesinde gösterilmiş İYİ Parti adaylarından.

irem yaman

Bir diğer İYİ Parti tarafından CHP listesinde aday olarak gösterilen isim, listenin 5'inci sırasında yer alan Orkun Kamber

Listenin 7'nci sırasında yer alan Erdal Kiziroğlu, Türkiye Üstün Zekâlılar ve Üstün Yetenekliler Eğitim Sağlık Vakfı (TÜZYEKSAV) Başkanlığı yapıyor. 

İYİ Parti

Listenin ilk sırasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Adnan Beker yer alıyor. 2018’de Beker, oğlu hakkında yazı yazdığı için Gazeteci Erdem Atay’ı tehdit etmişti. 

beker

Listenin 2'nci sırasında 2002-2005 yılları arasında Türk Hukuk Enstitüsü Başkanlığı yapmış Sedat Aksakallı yer alıyor.

İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı yapmış Uğurhan Ferudun Berat Tiryaki üçüncü sırada yer alırken İYİ Parti Orta Doğu Politikaları Başkanı Erdoğan Yıldırım 7'nci sırada yer alıyor.

MHP

Listenin ilk sırasında Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz yer alıyor. 24 ve 25. dönemlerde Yozgat’tan MHP milletvekili olarak seçilen Durmaz, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, Güven Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

sadir durmaz

Listenin 2'nci sırasında yer alan Özgür Bayraktar, 2018-2022 yılları arasında Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2022’de aynı kurumun başkanlığını yaptı. Bayraktar, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcılığı ve MHP Sivil Toplum Kuruluşları Komisyon Başkanlığı yaptı.

3'üncü sırada yer alan MHP Genel Başkan Başdanışmanı Nevin Taşlıçay, MHP’nin Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesidir. Bir diğer MHP Genel Başkan Başdanışmanı olan ve 4'üncü sırada yer alan Ahmet Selim Yurdakul ise mecliste Sağlık, Aile, Çalışma ve sosyal İşler Komisyonu üyesidir. Listenin 5'inci sırasında yer alan Siyasî Etik Kurulu Başkanı Dr. Cengiz Şahin; Deprem Felaketini İnceleme, Değerlendirme ve İzleme Kurulu’nun başkanlığına getirildi.

Yeşil Sol Parti

İnsan Hakları Derneği yöneticilerinden İhsan Seylan listenin ilk sırasında yer alırken gazeteci, yazar ve sosyolog Gülten Kahraman listenin ikinci sırasında bulunuyor.  

ihsan seylan

Listede bulunan diğer adaylar ise Evren Çelik, Sima Ari ve Hüseyin Gevher.

TİP

Listenin ilk sırasında Tekel Bayileri Platform Başkanı Özgür Aybaş yer alıyor. 2021’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pandemi nedeniyle tam kapanmaya gidilmesine karar vermesi ve alkol satışına da yasak getirmesi üzerine Aybaş, kararın özel yaşama ideolojik bir müdahale olduğunu söyleyerek tepki göstermişti.

tekel

Listenin 2'nci sırasında Eşitlik İçin Kadın Platformu’nda (EŞİK) çalışmalar yürütmüş olan avukat Yelda Koçak Urfa yer alıyor. Listenin üçüncü sırasında ise moto kurye olan Bektaş Rıza Hanedan yer alıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

milletvekili

Ankara

Akyurt

Altındağ

Çamlıdere

Güdül

Kahramankazan

Kalecik

Keçiören

Kızılcahamam

Pursuklar

AK Parti

İYİ Parti

Saadet Partisi

Cumhur İttifakı

Millet İttifakı

Vedat Bilgin

Habertürk

Kübra Par

Açık ve Net

EYT

Lütfiye Selva Çam

Hakan Fidan

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı

Serdar Çam

Orhan Yengin

Melih Gökçek

Osman Gökçek

Çankaya

YAZARLAR

İdil Yılmaz

Intern at Aposto

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;